Գիտության զարգացման ամերիկյան ասոցիացիան (AAAS), կիրառելով աշխարհատարածքային տեխնոլոգիաներն (Geospatial Technologies), ուսումնասիրել է Նախիջևանում գտնվող Ջուղայի հայկական միջնադարյան գերեզմանոցի արբանյակից արված լուսանկարները:
Ասոցիացիայի աշխատակից Սյուզան Վոլֆինբերգերը նշում է. «Արբանյակի միջոցով 2003թ.-ին Ջուղայի գերեզմանոցում արված լուսանկարների և 2009թ-ի մայիսին արված լուսանկարների հետազոտությունը ցույց է տալիս, որ դեռ 2003թ-ին Ջուղայի գերեզմանոցում 15-16-րդ դարերի հնության հարյուրավոր խաչքարեր կային, իսկ 2009թ-ի լուսանկարներում դրանց մի մասն անհետացել է:
Աշխարհատարածքային տեխնոլոգիաների կիրառման միջոցով արված ուսումնասիրությունները թույլ են տալիս ենթադրել, որ խաչքարերը տեղափոխվել են հողը փորող հատուկ սարքերի միջոցով, իսկ հետո հողի այդ հատվածները պարզապես հավասարեցվել են»:
Հիշեցնենք, որ Ջուղայի գերեզմանոցի խաչքարերի ոչնչացման վերջին դեպքն արձանագրվել է 2005-2006թթ.-ներին: Խաչքարերը ջարդել են ծանր շինարարական տեխնիկայի միջոցով, իսկ գերեզմանոցի ազատված տարածքը վերածվել է հրաձգադաշտի: Այս կապակցությամբ Եվրախորհրդարանը ցանկացել է ներկայացուցչություն ուղարկել` ուսումնասիրելու Ջուղայի գերեզմանոցում կատարված բարբարոսությունները, սակայն Ադրբեջանի իշխանությունները կտրականապես մերժել են այս նախաձեռնությունը:
2003-2006թթ. հրապարակված իր զեկույցներում Հուշարձանների և տեսարժան վայրերի պահպանման միջազգային խորհուրդը (ICOMOS) նույնպես անդրադարձել է Ջուղայի գերեզմանոցի խաչքարերի ոչնչացման հիմնախնդրին:

The American Association for the Advancement of Science (AAAS), applying Geospatial Technologies, studied the satellite images of Armenian medieval Djulfa cemetery, Nakhijevan.
A high-resolution satellite image of a medieval Armenian cemetery in Azerbaijan taken in September 2003 shows hundreds of khachkars (cross stone), intricate 15th and 16th century burial monuments. In a satellite image from May 2009, however, the khachkars are missing, suggesting that they were either destroyed or removed.
“As can be seen in the 2009 image, the appearance of additional dirt roads that traverse the cemetery and visibly smoother terrain suggest that the khachkars may have been destroyed or removed by earthmoving equipment,” said Susan Wolfinbarger, senior program associate for the AAAS Geospatial Technologies and Human Rights Project. “Our analysis of the satellite evidence is consistent with that of observers on the ground who have attested to the destruction of the khachkars and the leveling of the terrain in the Djulfa cemetery.”