Orange-ը շարունակում է համայնքային զարգացմանն ուղղված ծրագիրը Տավուշի մարզում
Orange-ի կողմից ամբողջությամբ կահավորվել են Ջուջևանի և Նոյեմբերյանի դպրոցական երկու մարզասրահներ, բարեկարգվել են դպրոցամերձ մարզահրապարակները, ինչպես նաև կահավորվել է Սևքար գյուղի վերակառուցված մանկապարտեզը:
Orange-ը և «Շեն» բարեգործական հասարակական կազմակերպությունը շարունակում են Հայաստանի հեռավոր համայնքների զարգացմանն ուղղված բարեգործական ծրագրի իրականացումը, որոնց առանցքում շարունակում են մնալ երեխաները` կրթություն, առողջություն, նախադպրոցական և մարզական դաստիարակություն:
Ընկերության մամուլի ծառայության հաղորդմամբ, բարեգործական ծրագրերի շրջանակներում վերաբացվեցին Տավուշի մարզի Նոյեմբերյան քաղաքի թիվ 2 դպրոցի և Ջուջևան գյուղի միջնակարգ դպրոցի մարզադահլիճները: Ջուջևան գյուղի մարզադահլիճը վերանորոգվել է USAID-ի միջոցներով, CHF և Շեն կազմակերպությունների համատեղ ջանքերով, իսկ Նոյեմբերյանի մարզասրահի վերանորոգումն իրականացվել է համայնքի ջանքերով: Մարզադահլիճները վերազինվել են մարզական գույքով Orange-ի միջոցներով` ընկերության ռազմավարական գործընկեր «Շեն» բարեգործական հասարակական կազմակերպության ռազմավարական գործընկերության շրջանակներում:
Երկու դպրոցների մարզադահլիճները, որոնք կահավորվել են տարբեր մարզաձևերի համար անհրաժեշտ պարագաներով և մարզասարքերով, այժմ կկարողանան լիովին բավարարել դպրոցական սպորտային ծրագրի պահանջները: Ամանորը դպրոցի աշակերտները կդիմավորեն արդեն միանգամայն նոր մարզական միջավայրում, իսկ հաջորդ կիսամյակից սկսած` մարզական գույքի առկայությունը թույլ կտա ոչ միայն լիարժեք կերպով կազմակերպել ուսումնական ծրագիրը, այլ նաև ստեղծել տարբեր սպորտային խմբակներ և միջոցառումներ:
«Որպես երկրի տնտեսական կյանքում կարևոր դեր ունեցող ընկերություն` մենք ցանկանում ենք նաև մեր ներդրումն ունենալ այլ` «ոչ հաղորդակցային» ոլորտներում, և որպես մեր բարեգործական ծրագրերի առանցք սահմանել ենք այն ամենը, ինչ վերաբերում է երեխաներին, ինչպես նաև խոցելի գյուղական համայնքներին: Մեզ համար խիստ կարևոր է այն փաստը, որ այս ծրագրի իրականացման գործում մասնակցություն են ունեցել ինչպես «Շեն» կազմակերպությունը, այնպես էլ համայնքները: Համայնքների ներգրավվածությունը մեզ համար երաշխիք է ծրագրի կենսունակության համար», ասաց Orange-ի գլխավոր տնօրեն Բրունո Դյութուան:
Երկու ծրագրերի իրականացման համար Orange-ն ընդհանուր առմամբ տրամադրել է 5,607,000 դրամ:
Տավուշի մարզի մեկ այլ գյուղում` Սևքարում, մոտ մեկ ամիս առաջ բացվել է գյուղի մանկապարտեզը` առաջին իսկ օրվանից դիմավորելով 62 սաների: Մանկապարտեզի վերականգնման և կահավորման աշխատանքները համատեղ իրականացրել են USAID, CHF, World Vision, UNDP, Orange և «Շեն» կազմակերպությունները, ինչպես նաև մասնավոր բարերարներ: Աշխատանքներին իր ակտիվ մասնակցությունն է բերել նաև համայնքը: Orange-ն իր ներդրումն է ունեցել հատկապես մանկապարտեզի կահավորման գործում, որի համար տրամադրել է 4,660,000 դրամ:
«Մեր համագործակցությունն Orange-ի հետ սկսվեց մեկ տարի առաջ, և այս ընթացքում մենք միասին կյանքի կոչեցինք տասից ավելի նախագծեր: Մեր մոտեցումները համընկնում են. Հայաստանը ոչ միայն Երևանն է, այլ նաև իր մարզերն ու գյուղերը, այս պատճառով է, որ ուրախ ենք այս համագործակցության համար, որն արդեն ապացուցել է իր արդյունավետությունը և երկարաժամկետ իրագործումների է ուղղված», ասաց «Շեն»-ի վարչության նախագահ Հայկ Մինասյանը:

Orange continues charitable projects directed to development of rural communities in Armenia
Orange and “Shen” Charitable NGO continue implementing charitable projects, directed to development of rural communities in Armenia. By implementing such projects in the frames of this strategic partnership, Orange and Shen have in the center of their activity the children, their education, health, pre-school and sport education.
In the frames of charitable projects, reoponed the gyms of school N 2 in Noyemberyan city and secondary school in Jujevan village in Tavush region. The gym of Jujevan was restored by the means of USAID, CHF and Shen and the gym of Noyemberyan was restaured by the local community. The gyms were equipped with sport equipments in the frames of the charitable project, directed to development of rural communities in Armenia, implemented by joint efforts of Orange and its strategic partner “Shen” Charitable NGO.
The two gyms, which are equipped with the items and equipments necessary for involvement in different sports, now can fully meet the requirements of the sport program of the schools. Pupils will meet New Year in a quite new sport atmosphere, and starting from the next semester, availability of sprt equipments will not only enable to organaize properly the curriculum, but also create different sport circles and events.
Bruno Duthoit, Orange CEO said: “As a company which plays an important role in the economy of the country, we want to have our investment not only in telecommunication domain, but in other domains as well. We have the children as well as vulnerable rural communities in the center of our charitable projects. The fact that not only “Shen” NGO but the communities as well participated in implementation of the project is very important for us. For us, involvement of the communities is the earnest of viability of the projects we implement”.
Orange has allotted in total 5,607,000 AMD for the realization of the two projects.
In another vollage in Tavush region, Sevqar, the kindergarten of the village was opened about 1 month ago, which hosted 62 children form the first day of its opening. Restoration and furnishing of the kindergarten has been carried out by joint efforts of USAID, CHF, World Vision, UNDP, Orange and “Shen” NGO, as well as by private persons. The community also has actively participated in the works. Orange has allotted in total 4,660,000 AMD especially for furnishing the kindergarten.
Hayk Minsayan, Chairman of the Board of “Shen” said: “Our partnership with Orange started a year ago and since then we have implemented more than ten projects by joint efforts. Our visions meet: Armenia is not only Yerevan, it encompasses also regions and villages. This is why we are happy about this partnership, which has already proved its efficiency and aims to realize new and new projects in future as well”.