Հայաստանի շախմատի ազգային հավաքականը կմասնակցի 2011 թ. հուլիսի 16-27-ը Չինաստանի Նինբո քաղաքում անցկացվելիք աշխարհի 8-րդ թիմային առաջնությանը: Այսպիսի որոշում է ընդունել ՖԻԴԵ-ի նախագահ Կիրսան Իլյումժինովը:
Աշխարհի առաջնությունում հանդես կգա 10 թիմ` Ռուսաստանի (աշխարհի գործող չեմպիոն), Հայաստանի, Ուկրաինայի, Իսրայելի, Հունգարիայի (համաշխարհային 39-րդ Օլիմպիադայի արդյունքներով), Ադրբեջանի (Եվրոպայի առաջնության հաղթող) հավաքականները, Ամերիկա, Ասիա, Աֆրիկա աշխարհամասերի չեմպիոնները և Չինաստանի ընտրանին` որպես կազմակերպիչ երկիր: Այս մասին հայտնում է armchess.am-ը:
Հայաստանը 1993 թվականից սկսած մասնակցել է աշխարհի բոլոր թիմային առաջնություններին և երեք անգամ (1997 թ.` Լյուցեռն, 2001 թ.` Երևան, 2005 թ.` Բեերշևա) նվաճել է բրոնզե պարգևներ:

Armenian national team is going to take part in the 8th World Team Championship which is to be held in Ningbo, China from 16 to 27 July, 2011. FIDE President Kirsan Ilyumzhinov has made this decision, armchess.am reports.
10 teams are going to be take part in the World Championship, including Russia (current World Champion); Ukraine, Israel, Hungary (according to the results of the 39th World Chess Olympiad); Azerbaijan (winner of the European Championship); Winners of Continental Championships of America, Asia, Africa; China (organizing country) and Armenia.
Armenia has participated in all the World Team Championships since 1993 and has become a bronze medal-holder thrice (1997-Lucerne, 2001-Yerevan, 2005-Beersheba).