Իտալացի  ռեժիսորի մատուցմամբ  «Աիդան» վաղը կվերադառնա ազգային ակադեմիական թատրոնի բեմ
Առաջին անգամ Ջուզեպե Վերդիի անկրկնելի «Աիդան» բեմադրվել է 1871 թվականին Կահիրեում, իսկ Հայաստանի հանդիսատեսն այն ունկնդրել է 1941-ին` Երևանի օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի բեմում: Եվ ահա 69 տարվա ընդմիջումից հետո «Աիդան» դարձյալ նույն բեմում է` իտալացի ռեժիսոր Մարիո Կոռադիի ներկայացմամբ. դեկտեմբերի 23-ին օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոն այցելած հանդիսատեսը կտեսնի, թե ինչպե՞ս է իտալացի ռեժիսորը տեսնում եգիպտացի զորավարի և ստրկուհու դժբախտ սիրո պատմությունը:
Նախագծի գլխավոր գործընկերն է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը և հենց այս ընկերության լրատվական ծառայությունից էլ տեղեկանում ենք ներկայացման հետ կապված մի շարք մանրամասներից:
«Աիդան» վերադարձել է բեմ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի բարձ հովանու ներքո, ինչպես նաև մեր երկրում Իտալիայի դեսպանատան աջակցությամբ, ՀՀ մշակույթի նախարարության, Ալ. Սպենդիարյանի անվ. օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի, «ԱրտԹիմի» նախաձեռնությամբ և ՎիվաՍել-ՄՏՍ ընկերության գլխավոր գործընկերությամբ:
Իտալացի հանճարեղ կոմպոզիտոր Վերդիի գլուխծգործոցը հայ հանդիսատեսին, ինչպես նաև մայրաքաղաքի հյուրերին ներկայացնելու համար Հայաստանի առաջատար բջջային օպերատորը տրամադրել է 217 միլիոն դրամ:
Իսկ ինչ վերաբերում է հենց ներկայացմանը, ապա հայաստանցի հանդիսատեսն այն երկարամյա ընդմիջումից հետո դիտելու հնարավորություն կունենա դեկտեմբերի 23-ից 26-ը և կարելի է ակնկալել, որ պրեմիերան լինելու է հետաքրքիր ու անակնկալներով լի:
Բավական է միայն նշել, որ դեկտեմբերի 23-ին օպերայի առաջնախաղը կներկայացնեն աշխարհահռչակ կատարողներ` Վիեննայից հրավիրված սոպրանո Հասմիկ Պապյանը և Մյունխենից` տենոր Գեորգի Օնիանին: Ի դեպ, Մարիո Կոռադին վերջին անգամ «Աիդան» բեմադրել է ինը տարի առաջ Մարսելում, որտեղ Աիդայի դերերգը կատարել է Հասմիկ Պապյանը և հենց երգչուհու կատարողականությամբ տպավորված` իտալացի բեմադրողը հիացած է հայկական վոկալ դպրոցի հնարավորություններով:
Հաջորդ երկու օրերին` դեկտեմբերի 25-ին և 26-ին, աշխարհահռչակ օպերան կներկայացնեն Մագդա Մկրտչյանը, Աննա Մնացականյանը, Լիլիթ Սողոմոնյանը, Մարինե Դեինյանը, Սարգիս Աղամալյանը և Ռուբեն Նուրիջանյանը:
«Օպերային թատրոն ունեցող ազգերը դասվում են ժամանակակից քաղաքակիրթ ազգերի շարքին, իսկ հայերիս համար օպերան մշակութային մեծ արժեք է: Վերդիի
«Աիդա»- ի նման գլուխգործոց բեմադրելու Օպերային թատրոնի հնարավորությունը վկայում է Հայաստանի սոցիալական և մշակութային ոլորտների բարձր մակարդակի մասին:
Ազգային արժեք ունեցող նման միջոցառումներ հովանավորելու գործում ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի պատրաստակամությունը բխում է այն համոզմունքից, որ դրանով մենք նպաստում ենք երկրում ժամանակակից արվեստի, մշակութային երկխոսության և մշակութային նորարարության զարգացմանը: Իսկ որ առավել կարևոր է, նման ձեռնարկների շնորհիվ աճում է երգիչների, դերասանների, կատարողների, ինչպես նաև օպերան սիրողների նոր սերունդ: Սա մի արժեք է, որը մենք պետք է պահպանենք»,- սա ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանի կարծիքն է, որի աջակցությամբ էլ թատերասեր հասարակությանը նման տոն է սպասվում:
Նշենք, որ պրեմիերայից հետո «Աիդա»-ն կընդգրկվի Ալ. Սպենդիարյանի անվ. օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի խաղացանկում:

Giuseppe Verdi’s “Aida” – is on the stage of Armenia’s culture heart, the National Academic Theater of Opera and Ballet after Alexander Spendiaryan – in the interpretation of the Italian director Mario Corradi. The General sponsor of the project is VivaCell-MTS
VivaCell-MTS, a subsidiary of “Mobile TeleSystems” OJSC, announces that under the High Patronage of the President of the Republic of Armenia Serzh Sargsyan, with the support of the Embassy of Italy to Armenia, upon the initiative of the Ministry of Culture of the RA, the National Academic Theater of Opera and Ballet after Alexander Spendiaryan, and the “ArtTeam”, as well as VivaCell-MTS General Sponsorship, one of the masterpieces of the world operatic art, Giuseppe Verdi’s “Aida” is being staged in Armenia again. This was announced at a joint press conference held at the Opera House.
Adamant at satisfying the sophisticated Armenian audience, the Culture’s Friend VivaCell-MTS is eager to sponsor staging of the best cultural projects that will mark the cultural scene in Armenia. Armenia’s Leading Mobile Operator provided AMD 217 million in order to make the best out of this cultural event.
The first staging of Verdi’s “Aida” took place in 1871 in Cairo; in Armenia it first appeared on the stage of the National Academic Theater of Opera and Ballet in 1941.
This time the Armenian audience of opera will have an opportunity to enjoy the performance staged by Italian stage director Mario Corradi, December 23rd through 26th. The premiere promises to be an interesting event full of surprises. Hasmik Papian, soprano, and Georgi Oniani, tenor, invited from Vienna and Munich, respectively, will appear on the stage, on December 23. During the next two days, on 25th and 26th, the story of the unhappy love between the Captain of the Egyptian guards and the Ethiopian slave, will be told by Magda Mkrtchyan, Anna Mnatsakanyan, Lilit Soghomonyan, Marine Deinyan, Sargis Aghamalyan, and Ruben Nurijanyan. The crowd sceenes were staged with the support of the Police Academy of Armenia.
“Opera is a cultural mark of a civilized nation and as such it’s a value for the Armenian people. The ability to Opera House to host renowned masterpieces such as Verdi’s Aida is an evidence of Armenia’s social and cultural development. VivaCell-MTS’ commitment to extend hands to such national events comes out of believe that doing so we will contribute to our country’s modern culture, cultural exchange and cultural innovation. Most importantly, such initiatives help nurture a new generation of opera singers, performers, artists and also opera lovers, and this is the most important asset we have to preserve,” told VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian. “One should not forget also that our Opera House is an important tourist attraction for local and foreign visitors.”
The operatic art is the voice of the nature spoken out through the humans. The more artists stay close to their nature, the more persuasive and moving will be their performance. Giuseppe Verdi is one those, who has managed to touch the human hearts, independent of the national belongingness. Art lives forever and inspires people to create and to strive for perfection.
Mario Corradi last staged “Aida” in Marseilles nine years ago, where Hasmik Papian appeared as Aida. Impressed with Papian’s mastery of performance, the Italian director expresses his appreciation of the Armenian vocal arts school.
After its premiere Aida will be included in the repertoire of the Opera House after Alexander Spendiaryan.