Ինչո՞ւ են արգելել Պաուլո Կոելյոին Իրանում
Համաշխարհային հռչակ ունեցող բրազիլացի գրող Պաուլո Կոելյոն, BBC Russian-ի հրապարակած տեղեկատվության համաձայն, հայտարարել է, որ իր գրքերն արգելված են վաճառել Իրանում: Աղբյուրի փոխանցմամբ, սակայն, Կոելյոին հայտնի չեն այդ արգելքի հիմքերը, թեպետ վերջին 12 տարիների ընթացքում միայն Իրանում ավելի քան 6 մլն իր գրքերից է վաճառվել:
Գրողը հույս է հայտնել, որ առաջիկա շաբաթում այդ խնդիրը կլուծվի, այդ թվում նաև հույս է հայտնել, որ Բրազիլիայի իշխանությունները հնարավորինս կաջակցեն դրան:
Այդուհանդերձ, կարելի է ասել, որ կոնկրետ այս հեղինակի գրքերի վաճառքի արգելքը կապված է իր հրատարակչի ճակատագրի հետ. վերջինս 2009թ-ի հակաիշխանական բողոքի ցույցերի ժամանակ փորձել էր փրկել երիտասարդ մի կնոջ կյանք, որը հրազենային վնասվածք էր ստացել: Նշենք, որ այդ մահը բռնության խորհրդանիշ հանդիսացավ, որ հետևեց իրանական ընտրություններին:
Կոելյոն խոստովանում է, որ սոցիալական ցանցերում իր աջակցությունն է ցուցաբերել հրատարակչին` Արաշ Խեջազիին, սակայն միևնույն ժամանակ էլ պնդում, թե չի հասկանում, ինչո՞ւ պետք է Թեհրանում արգելվեր իր գրքերի վաճառքը:

Brazilian author Paulo Coelho has said his books have been banned in Iran and has appealed to Brazil to intervene.
Coelho published on his blog a message from his editor in Iran informing him of the government's decision.
"I strongly hope this misunderstanding will be solved during the week. And I strongly count on the Brazilian government to support me, my books, for the sake of all the values we cherish," Coelho wrote on the blog.
The editor, Arash Hejazi, was shown in video footage during anti-government protests in 2009 trying to save the life of Neda Agha-Soltan, whose death became a symbol of the violence after the disputed elections.
Coelho said he did not know the reason for the ban, but noted that he used social networks to support Hejazi during the violence.