Հայաստանում գինու ամենահին գործարանն է գտնվում. National Geographic-ը` հայկական գինեգործության մասին
5500-ամյա կաշվե կոշիկի հայտնագործությունը բավական չէր, այժմ էլ ուսումնասիրությունները ցույց են տալիս, որ Հայաստանում գինու ամենահին գործարանն է գտնվում: Ոտաբոբիկ գինեգործները, հավանաբար, աշխատել են քարայրում, որտեղ հայտնաբերվել է աշխարհի հնամյա կաշվե կոշիկը: Այս մասին գրում է հեղինակավոր «National Geographic»-ը` անդրադառնալով Արենի գյուղում հնագետների կողմից խաղողի ճզմման համար անհրաժեշտ տարրայի, գինու պահպանման անոթների, ամանեղենի, գավաթների հայտնագործությանը:
«Այս ամենը շատ վաղ ժամանակներում գինու արտադրության հավաստի վկայությունն է», լրատվամիջոցին ասել է Կալիֆոռնիայի համալսարանի հնագետ Գրիգորի Արեշյանը` նշելով, որ ուսումնասիրությունների արդյունքում ստացված գինու արտադրության հնագիտական պատկերը 6100 տարվա վաղեմություն ունի:
Ըստ աղբյուրի, որպեսզի պարզեն` արդյոք գտածո տարրաներում գինի է եղել, հնագետները քիմիական հետազոտության են ենթարկել դրանք և դրանցում հայտնաբերել են «մալվիդին» կոչվող քիմիական տարրը, որը գինուն կարմիր գույն է տալիս: ««Մալվիդին»-ը քիմիական լավագույն ինդիկատորն է, որն ապացուցում է դրանց մեջ գինու առկայությունը», -նշել է Արեշյանը:
Գինու մասնագետ, հնագետ Փաթրիկ Մաքգովերնը, ով ներգրավված չի եղել հնագետների խմբում, համաձայնել է, որ հայտնաբերված գտածոները հավաստում են վաղ շրջանի գինեգործության մասին: Նա հայտնագործությունը համարել է կարևոր ու յուրահատուկ, «քանի որ վկայում է գինու խոշորամասշտաբ արտադրության մասին»: Ինքը, Մաքգովերնը, Իրանի հյուսիսում հայտնաբերել է 7000 տարվա վաղեմության գինու քիմիական ու հնագիտական ապացույցներ, բայց ոչ գինու գործարան:
Ըստ «National Geographic»-ի, հայտնագործությունը նշանակալից է, քանի որ ցույց է տալիս, որ գինեգործությունը հասարակական ու տեխնոլոգիական ինովացիա է եղել նախապատմական հասարակարգերում:
Հիշեցնենք, որ Գրիգորի Արեշյանի ղեկավարած արշավախումբը Արենիի քարայրում հայտնաբերել էր նաև աշխարհի հնագույն 5500-ամյա կաշվե կոշիկը:

Мало того, что в Армении найдена самая древняя обувь, которой 5500 лет, исследования показали, что здесь находится самая древняя винодельня.
Об этом пишет авторитетное издание National Geographic, сообщая о том, что в той же пещере в Арени, где найдена самая древняя обувь, обнаружены все необходимые принадлежности для получения вина – тара для отжима винограда, карасы, кубки.
«Все это – достоверное свидетельство того, что здесь производили вино с древнейших времен», - сказал изданию доктор Калифорнийского университета, археолог Григорий Арешян, отметив, что согласно исследованиям, производство вина в этой местности насчитывает 6100 лет.
Согласно источнику, чтобы выяснить, было ли в найденных тарах вино, археологи подвергли их химическому анализу, и обнаружили в них верный спутник вина мальвидин – вещество, которое придает вину красную окраску. «Мальвидин – лучший химический индикатор, который доказывает, что в карасах было вино», - сказал Г. Арешян.
Археолог и специалист виноделия Патрик Макговерн, который не принимает участие в экспедиции, подтвердил, что археологические находки свидетельствуют о древнем виноделии. Он счел данную находку важной и уникальной, поскольку речь идет о крупномасштабном производстве вина. Сам Макговерн на севере Ирана нашел химические подтверждения тому, что вино здесь было еще 7000 лет назад. Но там не было специализированной винодельни.
Согласно National Geographic, это значительное открытие, поскольку показывает, что виноделие было общественной и технологической инновацией для доисторического общества.
Напомним, что археологическая экспедиция под руководством Григория Арешяна обнаружила в пещере Арени самую древнюю обувь, а также множество других интересных находок – мумию козы, тростниковую юбку, сосуды с человеческими останками. Все находки подвергаются соответствующему анализу, чтобы определить их точный возраст.