Ռուսական ընկերությունները դադարեցրել են նավթի մատակարարումը Բելառուսին
Ռուսական նավթային ընկերությունները 2011 թ-ի հունվարի 1-ից դադարեցրել են նավթամթերքի մատակարարումը Բելառուսին: Այս մասին հաղորդում է «Ռոյթերս» գործակալությունը, հղում անելով իր աղբյուրներին:
Տեղեկատվության համաձայն, մատակարարումը դադարեցվել է այն պատճառով, որ կողմերը չեն կարողանում պայմանավորվածություն ձեռք բերել նավթի նոր սակագնի հարցում:
Բելառուսի տարաքծով արտահանվող նավթամթերքի վրա այս հանգամանքը չի անդրադարձել, - պարզաբանում են գործակալության աղբյուրները:
Բելառուսական կողմը հույս ունի վերականգնել մատակարարումը հունվար ամսվա ընթացքում, քանի որ երկրի նավթամշակման գործարանները անհրաժեշտ հումքով ապահովված են մինչ հունվարի վերջը:
«Վեդոմոսիտի» թերթի տեղեկացմամբ, ռուսական ընկերությունները պահանջում են բարձրացնել Բելառուս արտահանվող նավթի սակագինը 1 տոննայի դիմաց 45 դոլարով: Պահանջը, ինչպես հաղորդվում է, թելադրված է եղել Բելառուսի կողմից ռուսական նավթի տարանցման սակագնի թանկացմամբ:
Հիշեցնեք, 2011 թ-ի փետրվարի 1-ից ռուսական նավթի տարանցման սակագինը Բելառուսի տարածքով ավելանալու է 12,5 տոկոսով: Բելառուսական կողմի տեղեկացմամբ, նմանատիպ որոշումր կայացվել է ռուսական կողմի հետ մշակած ռազմավարության հիման վրա:

Российские нефтяные компании прекратили поставки сырья в Белоруссию, так как с 1 января 2011 года нет договоров. Об этом сообщили газете «Ведомости» в белорусском госконцерне «Белнефтехим».
О сложностях с заключением соглашений стало известно в конце 2010 года, еще 6 января «Белнефтехим» надеялся, что договоры будут подписаны после праздников, но переговоры затянулись — обсуждается цена.
Когда могут быть подписаны документы, пока не известно, отмечается только, что транзит российской нефти в Европу осуществляется в штатном режиме, а запасов на белорусских НПЗ хватит до конца января.
Представитель «Роснефти» заявил, что вопрос решается на самом высоком уровне, но в Белом доме этого не подтверждают.
«Поставки нефти в Белоруссию осуществляет не государство, а коммерческие организации; правительство России, естественно, не может влиять на коммерческие переговоры», — подчеркивает пресс-служба российского премьер-министра.
Напомним, Белоруссия с 1 февраля 2011 года повышает тариф на транзит российской нефти через свою территорию на 12,5%.