«Առայժմ վերջնականապես հստակեցված չէ` արդյոք կմասնակցե՞նք Բաքվի մրցաշարին»
Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք, 2011 թ. սեպտեմբերին Բաքվում տեղի կունենա աշխարհի բռնցքամարտի առաջնությունը, որը վարկանշային կարգավիճակ ունի: Այլ կերպ ասած` ավելի բարձր վարկանիշ ձեռք բերած երկրները կկարողանան ավելի շատ մասնակիցներ ունենալ Լոնդոնում 2012 թ. կայանալիք ամառային օլիմպիական խաղերում: Վարկանշային երկրորդ առաջնության կազմակերպման իրավունքն էլ տրվել է Ստամբուլին: Սա նշանակում է, որ հայ բռնցքամարտիկներն այս տարի նաև լուրջ հոգեբանական խնդիրներ պետք է հաղթահարեն` լավ հանդես գալու և վարկանիշ ձեռք բերելու համար: Բայց ասել, որ միջազգային ու եվրոպական ֆեդերացիաները այսպիսի որոշումներով պահպանել են հավասար պայմանների ապահովման սկզբունքը, սխալ կլինի:
Անդրադառնալով այս հարցին` այսօր կայացած մամուլի ասուլիսում ՀՀ սպորտի և երիտասարդության հարցերի նախարար Արթուր Պետրոսյանը մասնավորապես հայտարարեց. «Առայժմ վերջնականապես հստակեցված չէ` արդյոք կմասնակցե՞նք Բաքվի մրցաշարին, թե՞ ոչ: Եթե ընդունող կողմը վատ պայմաններ է ապահովում, ինչպես եղավ նախորդ անգամ, գնալն անիմաստ է: Մեր որոշումը կախված կլինի այն հանգամանքից, թե առաջնության կազմակերպիչն ինչպիսի պայմաններ է ապահովում մեր պատվիրակության համար և ինչպիսի երաշխիքներ է տրամադրում»:

Участие армянских боксеров в первенстве в Баку зависит от условий и гарантий - министр
Пока нет окончательного решения по поводу того, примут ли армянские боксеры участие в бакинском турнире или нет, заявил сегодня на пресс-конференции министр спорта и по делам молодежи Артур Петросян.
«Если принимающая сторона создаст плохие условия, как это было в прошлый раз, то участие бессмысленно. Наше решение будет зависеть от того обстоятельства, какие условия для нашей делегации обеспечит организатор первенства и какие даст гарантии безопасности», - сказал министр.
Отметим, что в сентябре 2011 года в Баку состоится чемпионат мира по боксу, который имеет рейтинговый статус. Страны, набравшие больший рейтинг, смогут вывести на летнюю Олимпиаду 2012 года в Лондоне больше боксеров.
Право организовать второй рейтинговый турнир отдали Стамбулу. Это означает, что армянские боксеры в этом году помимо всего прочего должны преодолеть серьезные психологические барьеры для того, чтобы выступить хорошо и набрать рейтинг. Нельзя сказать, что подобным решением международная и европейская федерации бокса сохранили принцип обеспечения равных условий.