ԵՊՀ խորհրդի նախագահ վերընտրվեց Սերժ Սարգսյանը
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր մասնակցել է Երևանի պետական համալսարանի (ԵՊՀ) խորհրդի նիստին, որի օրակարգում նոր ձևավորված խորհրդի կողմից խորհրդի նախագահի և քարտուղարի ընտրությունն էր:
Նիստի մասնակիցների կողմից ԵՊՀ խորհրդի նախագահի պաշտոնում առաջադրվել է Նախագահ Սերժ Սարգսյանի թեկնածությունը: Խորհրդի քվեարկության արդյունքում Սերժ Սարգսյանը վերընտրվել է Երևանի պետական համալսարանի խորհրդի նախագահ: Խորհրդի քարտուղար է ընտրվել Դավիթ Հայրապետյանը:
ԵՊՀ բանասիրական ֆակուլտետի դեկան Արծրուն Ավագյանի խոսքով, ԵՊՀ կառավարման խորհրդի նախագահի պաշտոնում երկրի ղեկավարի ընտրությունը շատ էական նշանակություն ունի այն առումով, որ գործ ունեն մի մարդու հետ, ով շատ լավ գիտի հանրապետությունը, կրթական համակարգը, մի մարդ, որ անցել է նորանկախ հանրապետության ամբողջ դժվարին ճանապարհը, լավատեղյակ է երկրի հոգս ու ցավերին:
«Հավատացած եմ, որ նա, համալսարանի հետ համագործակցելով, կարող է մի շարք շատ հրատապ խնդիրներ առաջիկայում լուծել: Մասնավորապես, ես նկատի ունեմ գիտության զարգացումը, նոր սերնդի դաստիարակությունը և երկրի առջև դրված այլ խնդիրներ»,-ասաց Ա. Ավագյանը:
Արևելագիտության ֆակուլտետի դեկան Գուրգեն Մելիքյանը նկատեց, որ ԵՊՀ խորհրդի նախագահի պաշտոնում երկրի ղեկավարի ընտրվելն իրենց ավելի է պարտավորեցնում:
«Մենք պետք է կարողանանք այդ ծանր բեռը տանել, որպեսզի հայրենիքին սատար կանգնենք»,-ասաց խորհրդի անդամ Մելիքյանը:
Երկրաբանության և աշխարհագրության ֆակուլտետի դեկան Մարատ Գրիգորյանի խոսքով, համալսարանականների համար դա պատիվ է ու հնարավորություն Ս. Սարգսյանի հետ անմիջական շփման, նրան անձամբ խնդիրների ներկայացման ու քննարկման համար: Նա հիշեցրեց, որ ԵՊՀ-ն միշտ էլ իր ազդեցությունն է ունեցել երկրի հասարակական-քաղաքական մտքի ձևավորման վրա, «մենք հնարավորություն կունենանք հասարակության, երկրի զարգացման, անվտանգություն ու հասարակությանը հուզող այլ հարցերի վերաբերյալ մեր կարծիքը ներկայացնել հանրապետության նախագահին»:
ԵՊՀ ուսխորհրդի նախագահ Ցոլակ Ակոպյանն իր հերթին նշեց, որ ուսխորհրդի կողմից Սերժ Սարգսյանի թեկնածության աջակցությունը հիմնավոր պատճառներ ունի: «Սերժ Սարգսյանը, լինելով համալսարանական, քաջատեղյակ է համալսարանի խնդիրներին: Երևի քիչ կան նման մարդիկ, որոնք բավականին մանրամասն գիտեն ԵՊՀ խնդիրները»,-ասաց նա, ավելացնելով, որ նախորդ տարիների ընթացքում Ս. Սարգսյանը միշտ աջակցել է ուսանողների նախաձեռնություններին, ուշադրության կենտրոնում պահել խնդիրները:
Նշենք, որ ԵՊՀ խորհուրդն ուսումնական հաuտատության կոլեգիալ կառավարման մարմինն է, որը, ԵՊՀ կանոնադրությանը համապատաuխան, գումարվում է 5 տարի ժամկետով: ԵՊՀ խորհուրդը քննարկում և հաuտատում է ԵՊՀ բյուջեն, ԵՊՀ զարգացման ռազմավարական ծրագրերը, լuում և գնահատում է ԵՊՀ տարեկան գործունեության վերաբերյալ ռեկտորի հաշվետվությունը, ընտրում է ԵՊՀ ռեկտորին, քննարկում և uահմանված կարգով հիմնադրին է ներկայացնում առաջարկություն ԵՊՀ կանոնադրության կամ դրանում փոփոխություններ ու լրացումներ կատարելու վերաբերյալ, հաuտատում է իր աշխատակարգը, ռեկտորի ընտրությունների ընթացակարգը:
ԵՊՀ խորհուրդը ձևավորվում է բարձրագույն ուսումնական հաստատության պրոֆեսորադասախոսական կազմի, սովորողների (ուսանողներ և ասպիրանտներ), ինչպես նաև հիմնադրի (ՀՀ կառավարություն) ու լիազորված մարմնի (ՀՀ կրթության և գիտության նախարարություն) ներկայացուցիչներից:
ԵՊՀ խորհուրդը կազմված է 70 անդամից: ԵՊՀ ռեկտորը չի կարող լինել ԵՊՀ խորհրդի անդամ: Նա խորհրդի նիստերին կարող է մասնակցել խորհրդակցական ձայնի իրավունքով:

Президент Армении переизбран председателем Совета Ереванского госуниверситета
Президент Армении Серж Саргсян переизбран председателем Совета Ереванского университета, сообщает пресс-служба главы государства.
Согласно источнику, президент Армении Серж Саргсян принял сегодня участие в заседании нового Совета Ереванского государственного университета, в повестке которого был вопрос выборов председателя и секретаря.
Участники заседания предложили кандидатуру С. Саргсяна на пост председателя Совета. В ходе голосования Серж Саргсян переизбран председателем Совета ЕГУ.
Секретарем Совета избран Давид Айрапетян.
По словам декана факультета филологии Ереванского государственного университета Арцруна Авагяна, избрание главы государства на должность председателя Совета ЕГУ имеет существенное значение по той причине, что мы имеем дело с человеком, который хорошо знает республику, образовательную систему. Он человек, который прошел весь сложный путь новой независимой республики, знаком с ее заботами и болью.
«Я уверен, что сотрудничая с университетом, он может в дальнейшем решить ряд актуальных вопросов. В частности, я имею в виду развитие науки, воспитание нового поколения, и другие проблемы, стоящие перед страной», - сказал А.Авагян.
Декан факультета востоковедения Гурген Меликян заметил, что избрание на пост председателя Совета главы государства их еще больше обязывает. «Мы должны суметь нести эту тяжелую ношу, чтобы стать поддержкой отечеству», - сказал он.
По словам декана факультета геологии и географии Марата Григоряна, для университетских это честь: возможность лично общаться с Сержем Саргсяном и представлять и обсуждать с ним проблемы. Он напомнил, что ЕГУ всегда оказывал влияние на формирование общественно-политической мысли страны, «у нас будет возможность представить главе государства нашу точку зрения по поводу развития страны, общества, безопасности страны и других волнующих общество вопросов».
Председатель студенческого Совета ЕГУ Цолак Акопян, в свою очередь, заметил, что поддержка кандидатуры С. Саргсяна со стороны студсовета имеет обоснованные причины. «Серж Саргсян, будучи сам выпускником университета, хорошо знаком с проблемами вуза. Наверное, мало таких людей, которые столь подробно знают университетские проблемы», - сказал он и добавил, что за прошлые годы президент Армении всегда поддерживал инициативы студентов, и держал в центре внимания их проблемы.
Отметим, что Совет университета – орган коллегиального управления вуза, который, согласно уставу ЕГУ, созывается сроком на 5 лет. Совет обсуждает и утверждает бюджет университета, стратегические программы развития, заслушивает и оценивает годовой отчет ректора, избирает ректора, может вносить изменения и дополнения в устав ЕГУ, утверждает свой регламент, порядок выборов ректора и др.
Совет ЕГУ формируется из представителей профессорско-преподавательского состава, студентов и аспирантов, учредителя (правительство Армении) и полномочного органа (министерство образования и науки). Он состоит из 70-и членов. Ректор ЕГУ не может быть членом Совета, он участвует в заседании с правом совещательно голоса.