Ռ. Մուրադյան. «Սա նախապատրաստական քայլ է ապրիլի 24-ից առաջ»
Փետրվարի մեկին միջազգային և հայկական լրատվամիջոցների ուշադրության կենտրոնում էր թուրք հակերների կողմից մոտ 7000 կայք կոտրելու մասին լուրը։
Հիշեցնենք, որ «1923 թուրքական խումբ» թուրք հաքերները սկսել են հարձակումներ իրականացնել բոլոր այն կայքերի դեմ, որոնք իրենց էջերում տեղ են հատկացնում Հայոց ցեղասպանության մասին հրապարակումներին։ Կայքերը շարքից հանելուց հետո թուրք հաքերներն անգլերենով և թուրքերենով թողել են նաև  հետևյալ գրությունը. «Մի հավատացեք հայերի ստերին, ամենամեծ ցեղասպանությունը դու ես իրականացրել, Ամերիկա»։
«Սմարթ-տեխ» ընկերության անվտանգության գծով փոխտնօրեն Ռուբեն Մուրադյանի փոխանցմամբ, պատմության մեջ սա նման զանգվածային առաջին արշավն է։
Նրա փոխանցմամբ, կոտրված կայքերի թվի մասին առաջին տեղեկատվությունը ինքը ստացել է Ermenihaber.am հայկական թուրքալեզու լրատվական կայքից:
«Մեզ համար սա պետք է լուրջ ահազանգ լինի, քանի որ սա նախապատրաստական քայլ է ապրիլի 24-ից առաջ։ Սա նաև քաղաքական հաղորդագրություն է, որն ինչ որ տեղ կաշխատի նաև մեր օգտին »,- նշեց Ռուբեն Մուրադյանը։
Տեղեկատվական անվտանգության մասնագետ Տիգրան Քոչարյանի փոխանցմամբ, այս քայլով թուրքերն ինչ որ տեղ նաև օգնել են մեզ։
«Ինչպես ասում են, չկա չարիք առանց բարիքի։ Այսուհետ մենք արդեն ունենք մոտ վեց հազար ընկեր, որոնց հետ կարող ենք աշխատել։ Ի վերջո, պետք է նաև հաշվի առնել, որ կայք կոտրելով, դու նաև ուժեղացնում ես թշնամուն»,- կարծիք հայտնեց Տիգրան Քոչարյանը։

Это первая столь массовая атака на сайты за всю историю, заявил заместитель директора по безопасности компании «Смарт-тех» Рубен Мурадян, комментируя последнее нападение турецких хакеров на армянские сайты. Он сообщил, что первые сведения о количестве взломанных армянских сайтов он получил из публикации армянского тюркоязычного сайта Ermenihaber.am.
«Для нас это должно стать серьезным сигналом, поскольку это подготовительный шаг в преддверии 24 апреля. Это также политический мессидж, который, в какой-то мере, сработает в нашу пользу», - отметил эксперт.
По словам эксперта по информационной безопасности Тиграна Кочаряна, этим шагом турки где-то помогли нам.
«Как говорят, нет худа без добра. Теперь у нас уже есть 6000 друзей, с которыми мы можем работать. В конце концов, следует учитывать, что взламывая сайт, ты делаешь противника сильнее», - выразил мнение Т. Кочарян.
Напомним, что 1 февраля в центре внимания армянских и международных СМИ оказалось сообщение о взломе турецкими хакерами 7000 армянских сайтов.
«1923 турецкая группа» - группа турецких хакеров под таким названием начала атаки против всех тех сайтов, которые пишут о Геноциде армян. После того, как сайты были выведены из строя, хакеры оставили надписи на английском и турецком языке: «Не верьте лжи армян. Самый большой геноцид осуществила ты – Америка».