Ռ. Մուրադյան. «Սա նախապատրաստական քայլ է ապրիլի 24-ից առաջ»
Փետրվարի մեկին միջազգային և հայկական լրատվամիջոցների ուշադրության կենտրոնում էր թուրք հակերների կողմից մոտ 7000 կայք կոտրելու մասին լուրը։
Հիշեցնենք, որ «1923 թուրքական խումբ» թուրք հաքերները սկսել են հարձակումներ իրականացնել բոլոր այն կայքերի դեմ, որոնք իրենց էջերում տեղ են հատկացնում Հայոց ցեղասպանության մասին հրապարակումներին։ Կայքերը շարքից հանելուց հետո թուրք հաքերներն անգլերենով և թուրքերենով թողել են նաև  հետևյալ գրությունը. «Մի հավատացեք հայերի ստերին, ամենամեծ ցեղասպանությունը դու ես իրականացրել, Ամերիկա»։
«Սմարթ-տեխ» ընկերության անվտանգության գծով փոխտնօրեն Ռուբեն Մուրադյանի փոխանցմամբ, պատմության մեջ սա նման զանգվածային առաջին արշավն է։
Նրա փոխանցմամբ, կոտրված կայքերի թվի մասին առաջին տեղեկատվությունը ինքը ստացել է Ermenihaber.am հայկական թուրքալեզու լրատվական կայքից:
«Մեզ համար սա պետք է լուրջ ահազանգ լինի, քանի որ սա նախապատրաստական քայլ է ապրիլի 24-ից առաջ։ Սա նաև քաղաքական հաղորդագրություն է, որն ինչ որ տեղ կաշխատի նաև մեր օգտին »,- նշեց Ռուբեն Մուրադյանը։
Տեղեկատվական անվտանգության մասնագետ Տիգրան Քոչարյանի փոխանցմամբ, այս քայլով թուրքերն ինչ որ տեղ նաև օգնել են մեզ։
«Ինչպես ասում են, չկա չարիք առանց բարիքի։ Այսուհետ մենք արդեն ունենք մոտ վեց հազար ընկեր, որոնց հետ կարող ենք աշխատել։ Ի վերջո, պետք է նաև հաշվի առնել, որ կայք կոտրելով, դու նաև ուժեղացնում ես թշնամուն»,- կարծիք հայտնեց Տիգրան Քոչարյանը։

February the 1st has been differentiated by the alarming message sent by a group of Turkish hackers who promised to break 7000 websites.
According to “Ermenihaber.am” news website Turkish hackers who founded a group called “Turkish group of 1923” launched a campaign against the international recognition of Armenian Genocide. It’s reported that the group attacked several international media and state-run official websites, they broke them and posted messages like “Don’t believe Armenians”, “America, you’re the author of the biggest genocide”, etc.
Ruben Muradyan, Security Deputy Director of “Smart-tech” company said it has been first time as a massive campaign kicked off.
“This should be a serious alarm for us, since it is a preliminary phase on the eve of April 24th. This is a lind of political message.”
He said he was informed about the number of the broken websites from“Ermenihaber.am” news website.
Information security expert Tigran Kocharyan said the Turks did a favor to us. “It’s said there is no evil without good. We can cooperate with another 6 thousand partners. If you break a website you make your rival stronger,” Tigran Kocharyan said.