CAPS –ն աջակցում է տուրիզմի զարգացմանը Վայոց Ձորում
ԱՄՆ ՄԶԳ ֆինանսավորմամբ իրականացվող «Մրցունակ մասնավոր հատված Հայաստանում» (CAPS) ծրագրի աջակցությամբ ձևավորվել և հրատարակվել է Վայոց Ձորի Զբոսաշրջային ուղեցույցը:
CAPS ծրագրի զբոսաշրջության կլաստերի համակարգող Գեռա Ոսկանյանը Panorama.am-ի հետ զրույցում նշեց, որ ուղեցույցը տրամադրում է համապարփակ տեղեկատվություն տեղական և օտարերկրյա զբոսաշրջիկներին Վայոց Ձոր մարզի, այդ թվում` մարզի բոլոր զբոսաշրջային գրավչության վայրերի (պատմամշակութային և բնական), բուսական և կենդանական աշխարհի, խոհանոցի, մարզում կազմակերպվող ավանդական փառատոնների մասին` ուղեկցված համապատասխան նկարներով:
«Սա CAPS ծրագրի հերթական աջակցությունն է Հայաստանի մարզերում զբոսաշրջության զարգացմանը, որը հնարավորություն կտա զբոսաշրջիկներին պատկերացնելու տվյալ մարզում զբոսաշրջային գրավչության վայրերը նախքան իրենց այցելությունը: Ուղեցույցը ներկայացված է երկու լեզուներով` հայերեն և անգլերեն: Վերջինիս նպատակն է ամրապնդել զբոսաշրջության զարգացումը և բարձրացնել հանրության իրազեկությունը Վայոց Ձորի մարզի վերաբերյալ»,- նշեց Գեռա Ոսկանյանը:
Նրա փոխանցմամբ, տպագրվել և Վայոց Ձորի Զբոսաշրջության զարգացման կենտրոնին է հանձնվել ուղեցույցի հինգ հարյուր օրինակ: Զարգացման կենտրոնն այն բաժանելու է Հայաստանի տարածքում գործող զբոսաշրջիկների համար նախատեսված տարբեր տեղեկատվական կենտրոնների:
Հիշեցնենք, որ 2010-ի ամռանը CAPS ծրագիրը նմանատիպ աջակցություն ցուցաբերեց նաև «Դիլիջան» ազգային պարկին (ԴԱՊ)` ստեղծելով և հրատարակելով ուղեցույց, որը նպատակ ունի խթանել ռեգիոնալ զբոսաշրջության զարգացումը և բարձրացնել ԴԱՊ-ի մասին իրազեկվածությունը: Ուղեցույցը հրատարակված է անգլերեն լեզվով և պարունակում է տեղեկատվություն 11 արշավային երթուղիների մասին` ներառյալ երթուղիների քարտեզները, նկարագրությունը և այլ օգտակար տեղեկություններ:

При финансовой поддержке USAID и при содействии программы «Конкурентоспособный частный сектор в Армении»(CAPS) опубликован туристический путеводитель по Вайоц Дзору.
Координатор туристического кластера программы CAPS Гера Восканян в беседе с корреспондентом Panorama.am сообщил, что путеводитель содержит полную информацию об области, в том числе, обо всех привлекательных для туристов местах (исторических и природных), о флоре и фауне, кухне, традиционных фестивалях.
«Это очередная поддержка программы CAPS развитию туризма в областях Армении, которая даст возможность туристам составить определенное представление о привлекательных для туризма местах до их посещения. Путеводитель вышел в свет на двух языках – армянском и английском. Цель путеводителя – способствовать развитию туризма и повысить степень информированности общества об области Вайоц Дзор».
Он сообщил, что центру развития туризма Вайоц Дзора передано 500 экземпляров путеводителя. Они будут розданы различным структурам, занимающимся туризмом на территории Армении.
Напомним, что летом 2010 года CAPS оказала поддержку национальному парку «Дилижан», опубликовав путеводитель, который содержит информацию об 11 походных маршрутах с картами, описаниями и другими полезными сведениями.