Սննդամթերքի թանկացման տենդենցը շարունակվելու է: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը նման հայտարարությամբ հանդես եկավ ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ, ՀՀԿ-ական պատգամավոր Վարդան Այվազյանը` մի տեսակ անհարմար զգալով, որ լինելով պետական պաշտոնյա այդ մասին բարձրաձայնում է:
Նա հիշեցրեց, որ վերջին 11 ամիսների ընթացքում պարենի գները բարձրանում են, և դա պայմանվորված է միջազզային շուկայում տեղի ունեցող զարգացումներով: «Գիտեք ի՞նչ կա, Հայաստանը աշխարքից կտրված երկիր չէ»,-բացատրեց Վ. Այվազյանը, ապա շարունակեց, որ Հայաստանը համարվում է հիմնականում ներմուծող երկիր, ու գների աճն արագ իր արձագանքն է գտնում հայաստանյան շուկայում:
Նման գնաճի դեմն առնելու համար, Վ. Այվազյանի կարծիքով, անհրաժեշտ են գյուղատնտեսության ոլորտի ու դրան վերաբերող օրենսդրության լուրջ բարեփոխումներ: «Մենք սկսել ենք դա անել»,-ասաց բանախոսը:

Депутат: Тенденция повышения цен на продукты питания сохранится
Тенденция повышения цен на продукты питания сохранится, заявил сегодня на встрече с журналистами председатель постоянной парламентской комиссии по экономическим вопросам, член правящей Республиканской партии Вардан Айвазян, испытывая при этом некоторую неловкость, что как госчиновник вынужден сообщать такую весть.
Он напомнил, что за последние 11 месяцев цены на продовольствие только растут, и это связано с развитиями на международном рынке. «Знаете что? Армения - не отрезанная от мира страна», - разъяснил он и продолжил: «Армения в основном является страной-импортером, и рост цен на международном рынке быстро сказывается на внутреннем рынке».
Для сдерживания роста цен, по словам депутата, необходимы серьезные реформы сельскохозяйственной сферы и регулирующего ее законодательства. «Мы уже начали их осуществлять», - сказал он.