Սննդամթերքի թանկացման տենդենցը շարունակվելու է: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը նման հայտարարությամբ հանդես եկավ ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ, ՀՀԿ-ական պատգամավոր Վարդան Այվազյանը` մի տեսակ անհարմար զգալով, որ լինելով պետական պաշտոնյա այդ մասին բարձրաձայնում է:
Նա հիշեցրեց, որ վերջին 11 ամիսների ընթացքում պարենի գները բարձրանում են, և դա պայմանվորված է միջազզային շուկայում տեղի ունեցող զարգացումներով: «Գիտեք ի՞նչ կա, Հայաստանը աշխարքից կտրված երկիր չէ»,-բացատրեց Վ. Այվազյանը, ապա շարունակեց, որ Հայաստանը համարվում է հիմնականում ներմուծող երկիր, ու գների աճն արագ իր արձագանքն է գտնում հայաստանյան շուկայում:
Նման գնաճի դեմն առնելու համար, Վ. Այվազյանի կարծիքով, անհրաժեշտ են գյուղատնտեսության ոլորտի ու դրան վերաբերող օրենսդրության լուրջ բարեփոխումներ: «Մենք սկսել ենք դա անել»,-ասաց բանախոսը:

The tendency of food price growth will be continuing, Vardan Ayvazyan, the head of NA standing committee on economic affairs and Republican Deputy, told the reporters today in a news conference.
He said food prices are growing during the last eleven months, which, in fact, is conditioned by the new developments in the international market. Armenia is mainly an importing country, which, according to the official, has its impact on the local prices.
To stop the price growth, V. Ayvazyan recommended agricultural reforms, which they have already launched to make.