ԱՄՆ վարչակազմը հրապարակել է 2012 թ-ի ֆինանսական բյուջեն
ԱՄՆ վարչակազմը հրապարակել է 2012 թ-ի ֆինանսական բյուջեն, որտեղ Եվրոպայի, Եվրասիայի և Կենտրոնական Ասիայի  համար նախատեսված ֆինանսական օգնությունն  անհամեմատ նվազել է: Եթե 2010-ին  հատկացրել էր 742 միլիոն դոլար, ապա 2012-ին այն կազմել է 627 միլիոն դոլար: Հայաստանին բաժին է հասել 40 միլիոնը, որը 1 միլիոն դոլարով պակաս է 2011 թ-ից:
Համագումարի գործադիր տնօրեն Բրայան Արդունին այս կապակցությամբ ասել է, թե Հայկական Համագումարը ողջունում է Հայաստանին և Լեռնային Ղարաբաղին ֆինանսական օգնություն ցուցաբերելու նախաձեռնությունը. «Հայտնվելով շարունակվող շրջափակման մեջ, որը պարտադրված է Հայաստանին իր իսկ հարևանների կողմից` Թուրքիա և Ադրբեջան, ԱՄՆ աջակցությունը հատկապես նպաստում է զարգացմանը և տեխնիկական բարելավմանը: ԱՄՆ զարգացման օգնությունը մեծապես նպաստել է Հայաստանի անցմանը դեպի ազատ տնտեսական շուկա»,-ասել է նա:
ԱՄՆ վարչակազմը  3 միլիոն դոլար է տրամադրել օտարերկրյա ռազմական ֆինանսավորման համար Հայաստանին և Ադրբեջանին:

Администрация США представила проект финансового бюджета на 2012 год, в котором помощь, выделяемая Европе, Евразии и Центральной Азии сокращена с $742 миллиона в 2010 году до $627$ миллионов в 2012. На долю Армении приходится $40 миллионов, что на $1 миллион меньше прошлогоднего размера помощи. Об этом сообщает Армянская Ассамблея Америки (ААА).
Исполнительный директор Ассамблеи Брайан Ардуни отметил, что ААА приветствует инициативу предоставления помощи Армении и Нагорному Карабаху. «С учетом того, что Армения находится в продолжающейся блокаде, навязанной ей соседями – Турцией и Азербайджаном, помощь Америки содействует развитию и техническому улучшению. Помощь США всегда содействовала переходу Армении к свободному рынку».
Военная помощь Армeнии и Азербайджану в 2012 году составит $3 миллиона, но Азербайджан получит дополнительно $450 тысяч для нужд военного образования.