«Կենգուրու 2011»-ին Հայաստանից կմասնակցի 36 հազար աշակերտ
«Կենգուրու 2011» միջազգային մաթեմատիկական խաղ-մրցույթին Հայաստանից մասնակցության հայտ է ներկայացրել 36 հազար աշակերտ: Այս մասին Panorama.am-ին ասաց «Կենգուրու» ծրագրի ղեկավար Շուշան Կարապետյանը:
Նրա խոսքով, այս տարվա մրցույթին մասնակցելու հնարավորություն են ստացել նաև Արցախի դպրոցականները, սակայն այս պահին դեռ պարզ չէ Արցախից մրցույթին մասնակցելու համար հայտ ներկայացարծ աշակերտների թիվը:
Բանախոսը նշեց, որ այս տարի «Կենգուրու 2011» միջազգային մաթեմատիկական մրցույթը Հայաստանում կանցկացվի մարտի 17-ին: Մրցույթին մասնակցելու են 3-11-րդ դասարանների աշակերտները:
Նշենք, որ աշակերտների մասնակցության վճարը կատարելու և դպրոցի ցանկում գրանցվելու վերջնաժամկետը եղել է փետրվարի 18-ը:
Իսկ մինչ այդ հանրապետության 1203 դպրոցներին ուղարկվել են մրցույթի հրավեր-փաթեթները, որոնցում ներառված են եղել դպրոցի մասնակցության հայտը, անցկացման մանրամասն կարգը, այլ անհրաժեշտ տեղեկություններ:
Նշենք, որ անցած տարի մրցույթում հաղթել են Երևանի Ա. Շահինյանի անվան ֆիզիկամաթեմատիկական դպրոցի 8-րդ դասարանի աշակերտ Էդգար Մինասյանը և Արարատի մարզի Վանաշեն գյուղի միջնակարգ դպրոցի աշակերտ Աբրահամ Գրիգորյանը: Հաղթողներն իրենց ամառային արձակուրդներն անցկացրել են Բուլղարիայում կազմակերպված միջազգային ճամբարում` այլ եվրոպական երկրներից «Կենգուրուի» հաղթողների հետ միասին:
«Կենգուրուն» տրամաբանական և հետաքրքրաշարժ խնդիրներից կազմված մրցույթ է, որն ամեն տարի նույն օրն անցկացվում է շուրջ 50 երկրում` արդեն մոտ 6 միլիոն դպրոցականների մասնակցությամբ: Մրցույթի նպատակն է համընդհանուր հետաքրքրություն առաջացնել մաթեմատիկայի հանդեպ, և մաթեմատիկան առավել գրավիչ ու սիրելի դարձնել երեխաների համար: Անցած տարի մրցույթին մասնակցել է շուրջ 40 հազար դպրոցական:

В «Кенгуру 2011» примут участие 36 000 школьников Армении
В международном конкурсе «Кенгуру 2011» примут участие 36 000 школьников Армении. Об этом Panorama.am сообщила руководитель программы «Кенгуру» Шушан Карапетян.
По ее словам, в этом году в конкурсе принимают также участие школьники Арцаха, но на данный момент количество участников пока не уточнено.
В этом году конкурс пройдет 17 марта, в нем примут участие ученики 3-11-ых классов. Напомним, что регистрация участников завершилась 18 марта.
Ранее организатор конкурса фонд «Айб» направил в 1203 школы республики пакеты-приглашения, которые содержат заявку об участии школы, подробный порядок проведения конкурса, другие необходимые сведения.
В прошлом году победителями конкурса стали ученик 8-го класса ереванской физико-математической школы имени Шагиняна Эдгар Минасян и ученик средней школы села Ванашен Араратской области Абраам Григорян. Победители провели свой летний отпуск в лагере в Болгарии вместе с победителями конкурса «Кенгуру» из других стран.
“Кенгуру” – математический конкурс, составленный из логических и занимательных задач, который ежегодно проводится в один и тот же день в 50 странах с участием более 5 миллиона школьников. В конкурсе могут принять участие ученики 3-11 классов по собственному желанию независимо от математических способностей или успеваемости: главное – желание ребенка попробовать свои силы в математике и по-новому взглянуть на этот интересный предмет. Цель конкурса – вызвать всеобщий интерес к математике, и сделать предмет более привлекательным и любимым для школьников. В Армении конкурс проводится с 2008 года.