Պարենի գինը միջազգային շուկայում նոր ռեկորդ է սահմանել
Նախորդ փետրվար ամսին պարենային մթերքի գները միջազգային շուկայում նոր առավելագույն ցուցանիշ են սահմանել, որն ավելի վաղ թարմացվել էր հունվար ամսին: ԻՆչպես հաղորդում է «Լենտա.ռու»-ն, այս մասին հաղորդագրություն է տարածել ՄԱԿ-ի Պարենի և գյուղատնտեսության կազմակերպությունը:
Տեղեկատվության համաձայն, կազմակերպության սահմանած պարենի գնային ինդեքսը, որը ներառում է մթերային ապրանքներ ինչպիսիք են հացահատիկայինը, կարագեղենը, կաթնային ապրանքները, միսն ու շաքարավազը, հասել է 236 ցուցիչի: Մեկ ամիս առաջ այն կազմում էր 231, ինչն ամենաբարձր ցուցիչն է եղել 1990 թ-ից ի վեր, երբ առաջին անգամ Պարենի և գյուղատնտեսության կազմակերպությունը ներմուծեց գնային ինդեքսի հաշման գործընթացը:
Կազմակերպության տվյալներով, փետրվար ամսին ամենից մեծ աճ արձանագրվել է հացահատիկային ու կաթնային ապրանքների մոտ: Միայն կաթնեղենի գինը փետրվարին միջազգային շուկայում բարձրացել է 4 տոկոսով, իսկ հացահատիկային կուլտուրաներինը՝ 3,7 տոկոսով:

Мировые цены на продовольствие в феврале текущего года обновили максимум, установленный в предыдущем месяце. Об этом сообщила Продовольственная и сельскохозяйственная организация Объединенных Наций (ФАО) в Риме, передает AFP.
В феврале продовольственный индекс цен ФАО, включающий цены на основные продукты питания - зерно, масличные культуры, молочные продукты, мясо и сахар, - вырос до 236 пунктов. Месяцем ранее он составлял 231 пункт, что стало самой высокой отметкой с 1990 года, когда ФАО начала измерять индекс.
Сильнее всего, по данным ФАО, в феврале подорожали молочные продукты и зерновые культуры. Так, цены на молочную продукцию выросли за месяц на четыре процента, но пока еще не достигли максимума, установленного в ноябре 2007 года. Стоимость зерновых увеличилась по сравнению с январем на 3,7 процента.
В начале февраля министр сельского хозяйства Франции Брюно Ле Мер (Bruno Le Maire) совместно с гендиректором ФАО Жаком Диуфом (Jacques Diouf) предупредил, что рост мировых цен на продукты питания станет причиной голодных бунтов. Так, в 2007-2008 годах более чем в 60 странах мира вспыхнули беспорядки, вызванные продовольственной инфляцией (индекс цен ФАО тогда составлял около 200 пунктов).