Մեր տղաների մոտ կգործի մարզական չարությունը, եսը, կամքը. Սուրենյանցի հույսը` ֆուտբոլային հանդիպումից առաջ
Քաղաքագետ Սուրեն Սուրենյանցը քաղաքականությունից մի քիչ ավելի շատ ֆուտբոլ է սիրում: Մարտի 26-ին «Հանրապետական» մարզադաշտում կայանալիք Հայաստան-Ռուսաստան ֆուտբոլայի հանդիպման մասին Panorama.am-ի հարցին պատասխանելով, Սուրենյանցն ասաց, որ այս խաղը, ցավոք, քաղաքականացված է:
«Իսկ դա ինձ զզվեցնում է: Ֆուտբոլը սիրում եմ որպես խաղ, որպես սպորտ, որպես մրցակցություն: Ֆուտբոլի մեջ քաղաքականություն չեմ սիրում», -նկատեց նա ու հավելեց. «Հայաստանի հավաքականն այժմ վերելքի վրա և գործնականում շատ մեծ հնարավորություն ունի այդ հանդիպումը հաղթանակով ավարտելու համար»: Սակայն մյուս կողմից, ըստ Սուրենյանցի, Ռուսաստանի հավաքականը շատ փորձառու թիմ է և իր կազմում ունի Արշավինի նման մի քանի մարզիկներ, որոնք ազդեցիկ են և ցանկացած խաղում կարող են բեկում մտցնել:
Սակայն, Սուրենյանցը հույս ունի` «Այդ խաղի ժամանակ մեր տղաների մոտ կգործի մարզական չարությունը, ես, կամքը ու արժանի մրցակցություն նրանք ցույց կտան»:
Բայց նա խուսափեց կանխատեսել, թե ինչ հաշվով կավարտվի հանդիպումը:
«Ինձանից կախված ամեն ինչ կանեմ քաջալերելով, աջակցելով, որպեսզի Հայաստանի հավաքականը հաղթանակ տանի: Դա իմ ցանկությունն է: Թող գեղեցիկ, չքաղաքականացվախ ֆուտբոլ լինի և արժանին հաղթի: Ես, բնականաբար, այդ հաղթանակը մաղթում եմ մեր հավաքականին», -հավելեց քաղաքագետը:
Ֆուտբոլի սիրահար Սուրենյանցը, սակայն, մարզադաշտ չի գնա և անմիջականորեն չի դիտի ֆուտբոլային շատ հետաքրքիր հանդիպումը: Նա ասաց, որ ի սկզբանե ցանկացել են բլոգերների խմբով գնան և երկրպագեն հայ ֆուտբոլիստներին, սակայն տոմսեր իրենց ցանկացած տրիբունայից չեն եղել: Ավելին, նա փոխանցեց, որ օգտագործել է Հայաստանի Ֆուտբոլի ֆեդերացիայի իր կապերը, սակայն` ապարդյուն, ավելի մոտ տրիբունայից ազատ տեղերի տոմսեր չեն եղել:
Բուքմեյքերական ընկերություններում խաղադրույքներ, Սուրենյանցը չի անում. «Իմ ֆուտբոլ սիրելու ընկալմանը դա դեմ է: Ես սիրում եմ նայել ֆուտբոլ ու հաճույք ստանալ, վայելել խաղը: Ստավկա անող մարդկանց ես տեսել եմ, նրանք մոռանում են խաղի բովանդակային մասը, նրանց հետաքրքրում է միայն հաշիվը, գոլ եղա՞վ, թե՞ ոչ, դեղին քարտ եղա՞վ, թե՞ կարմիր: Մեկ անգամ եմ խաղադրույք արել` 1000 դրամ դրել եմ 5000 դրամ ստացել»:

Суренянц об армяно-российской футбольной встрече: Предстоящая игра политизирована
Политолог Сурен Суренянц любит футбол чуть больше политики. Отвечая на вопрос Panorama.am о футбольной встрече Армения-Россия, Суренянц сказал, что предстоящая игра, к сожалению, политизирована.
«Это для меня отвратительно. Футбол я люблю в качестве игры, спорта, состязания. Политику в футболе я не люблю», – отметил он и добавил, что «сборная Армении сейчас на подъеме и практически имеет большие возможности завершить победоносно эту встречу».
Но с другой стороны, согласно Суренянцу, сборная России – команда с большим опытом и в своем составе имеет несколько спортсменов, подобных Аршавину, очень значимых и в любою игру они могут внести перелом.
Тем не менее, Суренянц надеется, что «в течение этой игры у наших ребят сработают спортивная злость, собственное «я», воля и они проявят себя достойными соперниками».
При этом политолог отказался прогнозировать с каким счетом завершится встреча. «Сделаю все зависящее от меня, чтобы поддержать и помочь армянской сборной победить. Это мое желание. Пусть будет красивый, неполитизированный футбол и победит достойный. Эту победу я, естественно, желаю нашей сборной».
Отметим, что любитель футбола Суренянц все же не пойдет на стадион и непосредственно не будет наблюдать за этой интересной встречей. Он сказал, что вначале они группой блогеров хотели сходить на матч и поболеть за армянских футболистов, но не оказалось билетов на трибуну, на которой они хотели занять места. Более того, он передал, что пытался использовать свои связи в Федерации футбола Армении, но тщетно – билетов на более ближнюю трибуну не оказалось.
В букмейкерских организациях Суренянц ставок не делает. «Это претит моему восприятию футбола. Я видел людей, делающих ставки. Они забывают о содержании самой игры. Их интересует лишь счет: забили или нет, желтую карточку показали или красную. Лишь один раз я сделал ставку: поставил 1000 драм и получил 5000».