Լեգենդար հայ ֆուտբոլիստին ընդունել է ՀՀ նախագահը
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է լեգենդար ֆուտբոլիստ, ԽՍՀՄ բազմակի և օլիմպիական խաղերի չեմպիոն, ՖԻՖԱ-ի, ՈւԵՖԱ-ի և Միջազգային օլիմպիական կոմիտեի ոսկե շքանշանի ասպետ, վաստակավոր մարզիչ Նիկիտա Սիմոնյանին, ում ղեկավարությամբ «Արարատ» ֆուտբոլային թիմը 1973թ. դարձավ Խորհրդային Միության չեմպիոն և գավաթակիր: Այս մասին հայտնեցին երկրի ղեկավարի մամուլի գրասենյակից:
Երկրի ղեկավարը ողջունել է մեր մեծանուն հայրենակցին Երևանում և նշել, որ տասնյակ տարիներ ամբողջ հայ ժողովուրդը հպարտացել և այսօր էլ շարունակում է հպարտանալ նրանով:
«Շատ ուրախ ենք, որ Դուք ողջ և առողջ եք, որ աշխատում եք ի նպաստ ֆուտբոլի զարգացման: Մենք միշտ հպարտանում ենք Սփյուռքի մեր հայրենակիցներով և, առաջին հերթին, այն մարդկանցով, ովքեր իրենց բնագավառներում հասել են ամենաբարձր մակարդակների: Դուք մեր ազգն ավելի ճանաչելի եք դարձնում: Շնորհակալություն Ձեզ»,-լեգենդար ֆուտբոլիստի հետ հանդիպմանն ասել է Նախագահ Սարգսյանը:
Հայ-ռուսական բարեկամության ամրապնդմանն ուղղված գործունեության, ինչպես նաև հայկական ֆուտբոլի զարգացման գործում ներդրած նշանակալի ավանդի և ունեցած ծանրակշիռ ձեռքբերումների, ֆուտբոլի ասպարեզում երկարամյա արդյունավետ աշխատանքի համար, Նիկիտա Պավելի Սիմոնյանը Հանրապետության ղեկավարի հրամանագրով պարգևատրվել է Պատվո շքանշանով: Այսօրվա հանդիպման ժամանակ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը պարգևը հանձնել է մեծանուն մարզիկին` մաղթելով նրան առողջություն և հաջողություններ:
«Ինձ համար մեծագույն պատիվ է ստանալ այս բարձր պարգևը: Գիտեք, ես հարյուր տոկոսանոց հայ եմ: Իմ ծնողները, Արդվինի հայեր լինելով, ժամանակին փախել են ցեղասպանությունից: Հայրս եղել է մեծ հայրենասեր: Ինձ համար մեծ պատիվ էր 1973թ. գլխավորել «Արարատ»-ը: Եվ այն, ինչ արեցին այդ տղաները, նվաճելով չեմպիոնի տիտղոսը և գավաթը, ինձ համար` որպես մարզչի, մեծ տոն էր: Հնարավոր չէ փոխանցել, թե այն ժամանակ ինչպես արձագանքեց ժողովուրդը: Իսկապես, դա հրաշալի թիմ էր: Դրա համար էլ ես այդ սերնդին և, իհարկե, մեր ամբողջ ժողովրդին պարզապես շնորհակալ եմ և խոնարհվում եմ»,-ասել է Նիկիտա Սիմոնյանը:
Նախագահը նշել է, որ ինքն էլ հիշում է այդ օրերին մեր ժողովրդի ցնծությունը: «Իմ հիշողության մեջ երեք այդպիսի ցնծության դեպք է դաջվել: Առաջինը, երբ Տիգրան Պետրոսյանը դարձավ աշխարհի չեմպիոն: Երկրորդը, երբ 1973թ. «Արարատ»-ը դարձավ չեմպիոն և նվաճեց գավաթը և երրորդը, երբ մայիսի 9-ին ազատագրեցինք Շուշին: Ահա, այդ դեպքերից մեկի համահեղինակը Դուք եք: Այդ հաղթանակը, իրոք, մեծ երևույթ է և միայն սպորտային ձեռքբերում չէ»,-ասել է Նախագահ Սերժ Սարգսյանը:

Президент Армении принял легендарного армянского футболиста
Президент Армении Серж Саргсян принял сегодня легендарного футболиста, многократного чемпиона СССР и Олимпийских игр, кавалера Золотой медали ФИФА, УЕФА и Международного олимпийского комитета, заслуженного тренера Никиту Симоняна, под руководством которого футбольная команда «Арарат» в 1973 году стала чемпионом СССР.
Как сообщили в пресс-службе президента, С.Саргсян отметил, что на протяжении десятилетий весь армянский народ гордился и сегодня продолжает гордиться им.
«Мы очень рады, что Вы продолжаете работать во благо футбола. Мы всегда гордимся нашими соотечественниками, и, в первую очередь, теми, кто достиг высоких результатов на своем поприще», - сказал, в частности, президент.
В пресс-службе президента также сообщили, что указом С.Саргсяна Никита Симонян за укрепление армяно-российской дружбы, развитие армянского футбола, эффективную деятельность награжден Орденом чести.
«Для меня высокая честь получить эту высокую награду. Знаете, я стопроцентный армянин. Мои родители родом из Ардвина, и в свое время спаслись от Геноцида. Отец мой был великим патриотом. Для меня было высокой честью возглавить в 1973 году «Арарат». Это стало большим праздником, когда ребята завоевали Кубок и звание чемпиона. Невозможно передать, какова была реакция народа. Действительно, это была прекрасная команда. Я благодарен и поклоняюсь этому поколению и всему армянскому народу», - сказал Никита Симонян.
В свою очередь президент также поделился своими воспоминаниями. «В моей памяти запечатлелись три подобных истории, послуживших подводом для ликования. Во-первых, когда Тигран Петросян стал чемпионом мира. Во-вторых, победа «Арарата» в 1973 году, и, в-третьих, когда 9 мая освободили Шуши. И авторов одной из причин являетесь Вы. Эта победа стала великим явлением, и это не только спортивное достижение», - отметил президент Армении.