Յիրիկյան. Յուրաքանչյուր երեխա արժանի է ունենալ ծիծաղելու և խաղալու հնարավորություն
Այսօր` աուտիզմի իրազեկման միջազգային օրվան ընդառաջ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանն այցելել է աուտիզմով հիվանդ երեխաների համար նախատեսված «Երեխաների զարգացման միջազգային կենտրոն»: Կենտրոնի 20 սաները 3-12 տարեկան են:
2008 թվականից սկսած ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ն աջակցություն է ցուցաբերում կենտրոնին: Աուտիզմով երեխաների կրթաշտկողական աշխատանքը շատ դժվարին և թանկարժեք գործընթաց է, քանի որ յուրաքանչյուր երեխայի հետ տարվում է ինտենսիվ անհատականացված` մեկ թերապևտ-մեկ երեխա հարաբերությամբ ուսուցում: Այս նպատակով ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ն ընդհանուր առմամբ կատարել է զգալի ներդրում, ինչի արդյունքում երեխաները կենտրոն են հաճախում` առանց որևէ վճարի:
Ռալֆ Յիրիկյանը յուրաքանչյուր երեխայի նվիրեց Հանրահայտ «Դորլինգ Քինդերսլի» հրատարակչության «Իմ առաջին գիրքը» շարքի 10 գրքերը: Բառերի ընտրությունը, դրանց համադրումը և գունային լուծումներն արված են այնպես, որ գրավեն երեխայի ուշադրությունը և տրամադրեն սովորելու: Նկարազարդ ու գունեղ գրքերի միջոցով աշխարհի տարբեր ժողովուրդների միլիոնավոր երեխաներ ճանաչում են իրենց մայրենին ու շրջապատող աշխարհը:
Կենտրոնի աշխատակազմի և այնտեղ հաճախող երեխաների ծնողների փաստմամբ, կենտրոն հաճախելու շնորհիվ երեխաների մոտ նկատելի առաջընթաց է դրսևորվել ոչ միայն ակադեմիական գիտելիքների ձեռքբերման մեջ, այլ նաև ինքնասպասարկման և սոցիալականացման ոլորտում, ինչի մասին վկայում են երեխաների վարքում և նրանց մտավոր ունակություններում գրանցված դրական փոփոխությունները: Ավելին, կենտրոնի սաներից երկուսը հաճախում են հանրակրթական դպրոց: Ստացված արդյունքները խոսում են «Երեխաների զարգացման միջազգային կենտրոն» ՀԿ-ի կողմից իրականացվող ծրագրի արդյունավետության մասին:
Աուտիզմը կարողությունների սահմանափակում է` կապված զարգացման հետ, որը սովորաբար ի հայտ է գալիս կյանքի առաջին երեք տարիների ընթացքում: Այն նյարդաբանական խանգարման արդյունք է, որը ախտահարում է ուղեղի տարբեր հատվածներ: Աուտիզմով տառապող և մեծահասակաները, և երեխաները սովորաբար վերբալ և ոչ վերբալ հաղորդակցության, սոցիալական հարաբերությունների, ինչպես նաև զվարճանքի և խաղային գործունեության առումով խնդիրներ են ունենում: Աուտիզմը չորս անգամ ավելի հաճախ արձանագրվում է տղաների մոտ:
Հստակ վիճակագրական տվյալներ Հայաստանում աուտիզմով հիվանդների մասին չկա: Բայց միայն այս կենտրոնի և դրա սաների գոյությունն արդեն ցույց է տալիս, որ այս խնդիրը մեզ չի շրջանցել:
Երեխաները չեն կարող բուժվել, քանի որ աուտիզմի համար դեղամիջոց հայտաբերված չէ: Բայց երեխաները կարող են սովորել գործել խախտման թույլ տված շրջանակներում, մանավանդ եթե բուժումը վաղ է սկսվում: Ինտենսիվ վաղ միջամտությունը հնարավորություն է տալիս զգալի առաջընթաց արձանագրել երեխաների մոտ: Աուտիզմով ախտորոշված երեխաները հատուկ ծառայությունների և աջակցության կարիք ունեն` այս ամենին հասնելու համար:
«Յուրաքանչյուր երեխա արժանի է ունենալ ծիծաղելու և խաղալու հնարավորություն և դառնալու ուրախ ու առողջ մեծահասակ: ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը հավատում է, որ ձեռք ձեռքի տված, միասին պայքարելով մենք կունենանք դրական արդյունք և առաջընթաց: Մենք ուզում ենք լինել այս ընտանիքների կողքին, որպեսզի նրանք չհուսահատվեն: Մենք, որպես սոցիալապես պատասխանատու ընկերություն, հաստատակամ ենք նրանց աջակցելու գործում»,- ասաց ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրենը:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը հավատում է, որ բիզնեսի և հասարակության համատեղ գործընկերության շնորհիվ է, որ հնարավոր է բարելավել մի երեխայի, մի ընտանիքի և մեր երկրի կյանքի որակը:

All children deserve the opportunity to laugh and play and to become healthy and happy adults
“Today in the frames of the Autism Awareness International Day VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian visited the Children Development Center for children with autism. The Center accommodates twenty 3-12 year-old children. VivaCell-MTS has been supporting the Center since 2008. The specialized educational treatment of children with autism is an expensive process, as each child is being treated individually – one specialist per each child. In order to support this resource-consuming process VivaCell-MTS has allocated considerable funds, thanks to which children attend this institution with no fee.
Mr. Yirikian presented each child with a set of the world-known “Dorling Kindersley” publishing company’s “My First Board Book” illustrated and colorful series, with the help of which millions of children of the world get to know their mother tongue and the surrounding world.
According to the professional staff of the Center and the parents of the children, progress and positive change was observed not only in terms of obtaining academic knowledge but in the behavior and mental abilities of the children as well. Moreover, two children from the Center started attending secondary schools. These results are the proof of the efficiency of the activities realized by the “Children Development Center” NGO.
Autism is a complex developmental disability that typically appears during the first three years of life and is the result of a neurological disorder that affects the normal functioning of the brain. Both children and adults with autism typically show difficulties in verbal and non-verbal communication, social interactions, and leisure or play activities. Autism is four times more likely to strike boys than girls.
No special statistical data concerning this disorder exists in Armenia. But the mere fact that such a kindergarten exists, by itself proves that this problem did not bypass Armenia.
A child won’t “outgrow” autism as there’s no cure for it. But children can learn to function within the confines of the disorder, especially if treatment begins early. Intensive early intervention yields a tremendous amount of progress in children by the time they enter kindergarten, often reducing the need for intensive supports. Children with autism require specially designed services and support to reach those goals.
“All children deserve the opportunity to laugh and play and to become healthy and happy adults. VivaCell-MTS believes that joining hands and struggling together we will have positive result and progress for these children. We just want to give the families hope so that they don’t give up. We, as a corporate responsible company, are committed to supporting them in this”, noted VivaCell-MTS General Manager.
VivaCell-MTS believes that only through joint partnership between business and society it will be possible to improve the quality of life for one child, one family and our country.