Սամվել Նիկոյանը Արցախում է
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանն այսօր ընդունել է Հայաստանի պետական ճարտարագիտական համալսարանի պատվիրակությանը՝ ՀՀ Ազգային ժողովի փոխնախագահ, բուհի կառավարման խորհրդի նախագահ Սամվել Նիկոյանի գլխավորությամբ:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են բարձրագույն կրթության ոլորտում հայկական երկու պետությունների համագործակցությանն առնչվող հարցեր:
Այս համատեքստում Բակո Սահակյանը բարձր է գնահատել Հայաստանի պետական ճարտարագիտական համալսարանի դերը ինչպես Արցախի բարձրագույն կրթության զարգացմանն աջակցելու, այնպես էլ մեր հանրապետությունում տարբեր ծրագրերի իրականացման գործում:
Նախագահը կարևորել է նաև հայաստանյան այս առաջատար բուհի և Արցախի պետական համալսարանի միջև կապերի ամրապնդումը՝ այն համարելով երկկողմ փոխգործակցության զարգացման կարևոր պայմաններից մեկը:
Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչության տեղեկացմամբ, հանդիպմանը մասնակցում էին Արցախի Հանրապետության ԱԺ փոխնախագահ Արթուր Թովմասյանը, կրթության և գիտության նախարար Վլադիկ Խաչատրյանը, պաշտոնատար այլ անձինք:

29 марта Президент Республики Арцах Бако Саакян принял делегацию Государственного инженерного университета Армении во главе с вице-спикером Национального собрания Республики Армения, председателем Совета вуза Самвелом Никояном.
В ходе встречи были обсуждены вопросы, касающиеся сотрудничества двух армянских государств в сфере высшего образования.
В этом контексте Бако Саакян высоко оценил роль Государственного инженерного университета Армении как в деле содействия развитию высшего образования в Арцахе, так и в реализации в нашей республике различных программ.
Президент отметил также важность укрепления связей между этим ведущим вузом Армении и Арцахским государственным университетом, посчитав это одним из важных условий развития двустороннего сотрудничества.
Во встрече принял участие вице-спикер Национального собрания Республики Арцах Артур Товмасян, министр образования и науки Владик Хачатрян, другие должностные лица.