Աշոտյան. «Ադրբեջանի ԿԳ  նախարարը պետք է շնորհակալություն հայտնի ինձ»
Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանը հայտնեց, որ օրերս Վրաստան կատարած այցի ընթացքում վրացական կողմի հետ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել այս ուստարվանից վերականգնել Վրաստանի հայկական դպրոցներում հայոց լեզվի դասաժամերի քանակը` դարձնելով նորից 7-8 ժամ:
«Ակնհայտ է, որ իմ ձեռք բերված պայմանավորվածությունից կշահի նաև ադրբեջանական համայնքը, քանի որ, եթե հայերենի դասաժամերն են վերականգնվում, ապա վերականգնվելու են նաև ադրբեջաներենի դասաժամերը: Ադրբեջանի Կրթության և գիտության նախարարը պետք է շնորհակալություն հայտնի վրաց նախարարին ու նաև ինձ, քանի որ ես մի քիչ ավելի արագ և շուտ բարձրացրեցի այս խնդիրը»,- հավելեց ԿԳ նախարարը:
Ինչ վերաբերում է հայկական դպրոցների դասագրքերին, նա նշեց, որ վրացական կողմի հետ պայմանավորվել են, որ նրանք Հայաստան կուղարկեն վրացերենից հայերեն թարգմանված դասագրքերի նախնական տարբերակները, որպեսզի մեր մասնագետները կարողանան խմբագրման աշխատանքներ իրականացնել:
Նախարարը, խոսելով ուսուցիչների վերապատրաստման ծրագրերի մասին, նշեց, որ անցած տարի Վրաստանի հայկական դպրոցների շուր 100 հայ ուսուցիչ վերապատրաստվել է հայկական կողմի ջանքերով:
«Այս տարի ծրագիրը շարունկվելու է, 100-ից ավելի հայ ուսուցիչներ կվերապատրաստվեն Վրաստանում»,-ասաց նա:
Նրա խոսքով, վրացական կողմի հետ համագործակցությունը շատ արդյունավետ և կարևոր է երկու երկրների համար:
«Մենք մասնագիտական մոտեցում ենք որդեգրել իմ վրաց գործընկերոջ հետ կրթական հիմնախնդիրների նկատմամբ, և չունենք ոչ մի քաղաքական շահարկման ցանկություն: Սա է արդյունավետ աշխատելու բանաձևը»,- ասաց նա:

Armenian Minister of Education and Science Armen Ashotyan said in a news conference today that he has recently come to an agreement with the Georgian side to resume the Armenian language classes making them 7-8 hours from the beginning of the educational year.
“The agreement that I managed to come will obviously do a favor to the Azerbaijani community, since if they resume Armenian language classes, they will surely resume Azerbaijani classes. Thus, Azerbaijani Minister of Education and Science must thank the Georgian Minister and me also, since I’ve hurried to raise that issue,” Minister Ashotyan said.
Referring to the textbooks, he said it was agreed that the Georgian side would send the preliminary versions of the textbooks translated from Georgian into Armenian in order our specialists could have them edited.
Armen Ashotyan said that last year about 100 Armenian teachers were financed to pass trainings, and added that the project would be continued this year.