Աշոտյան. «Ադրբեջանի ԿԳ  նախարարը պետք է շնորհակալություն հայտնի ինձ»
Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանը հայտնեց, որ օրերս Վրաստան կատարած այցի ընթացքում վրացական կողմի հետ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել այս ուստարվանից վերականգնել Վրաստանի հայկական դպրոցներում հայոց լեզվի դասաժամերի քանակը` դարձնելով նորից 7-8 ժամ:
«Ակնհայտ է, որ իմ ձեռք բերված պայմանավորվածությունից կշահի նաև ադրբեջանական համայնքը, քանի որ, եթե հայերենի դասաժամերն են վերականգնվում, ապա վերականգնվելու են նաև ադրբեջաներենի դասաժամերը: Ադրբեջանի Կրթության և գիտության նախարարը պետք է շնորհակալություն հայտնի վրաց նախարարին ու նաև ինձ, քանի որ ես մի քիչ ավելի արագ և շուտ բարձրացրեցի այս խնդիրը»,- հավելեց ԿԳ նախարարը:
Ինչ վերաբերում է հայկական դպրոցների դասագրքերին, նա նշեց, որ վրացական կողմի հետ պայմանավորվել են, որ նրանք Հայաստան կուղարկեն վրացերենից հայերեն թարգմանված դասագրքերի նախնական տարբերակները, որպեսզի մեր մասնագետները կարողանան խմբագրման աշխատանքներ իրականացնել:
Նախարարը, խոսելով ուսուցիչների վերապատրաստման ծրագրերի մասին, նշեց, որ անցած տարի Վրաստանի հայկական դպրոցների շուր 100 հայ ուսուցիչ վերապատրաստվել է հայկական կողմի ջանքերով:
«Այս տարի ծրագիրը շարունկվելու է, 100-ից ավելի հայ ուսուցիչներ կվերապատրաստվեն Վրաստանում»,-ասաց նա:
Նրա խոսքով, վրացական կողմի հետ համագործակցությունը շատ արդյունավետ և կարևոր է երկու երկրների համար:
«Մենք մասնագիտական մոտեցում ենք որդեգրել իմ վրաց գործընկերոջ հետ կրթական հիմնախնդիրների նկատմամբ, և չունենք ոչ մի քաղաքական շահարկման ցանկություն: Սա է արդյունավետ աշխատելու բանաձևը»,- ասաց նա:

Сегодня на встрече с журналистами министр образования и науки РА Армен Ашотян сообщил, что в ходе его поездки в Грузию достигнута договоренность об увеличении часов преподавания родного языка в армянских школах, количество которых возрастет до 7-8, как это было ранее.
«Очевидно, что в результате достигнутых договоренностей в выигрыше останется и азербайджанская община, поскольку если восстанавливаются часы преподавания армянского языка, то восстановятся и уроки азербайджанского. Министр образования и науки Азербайджана должен поблагодарить грузинского коллегу и меня, поскольку я раньше обратился к этой проблеме», - добавил А. Ашотян.
Что касается учебников для армянских школ, то, по его словам, есть договоренность с грузинской стороной, что в Армению будут присланы варианты текстов, предварительно переведенные с грузинского на армянский, чтобы наши специалисты их отредактировали.
Говоря о программе переподготовки, Ашотян отметил, что она осуществлена благодаря усилиям армянской стороны и в прошлом году ее прошли около 100 учителей армянских школ в Грузии.
«Программа продолжается, и в этом году более ста армянских учителей пройдут переподготовку в Грузии», - сказал он.
Министр считает сотрудничество с грузинской стороной очень продуктивным и важным для обеих сторон: «С моим грузинским коллегой придерживаемся профессионального подхода в вопросах образования и не имеем ни малейшего желания для политических спекуляций. Это самый результативный способ для работы».