Թուրքիայի քեմալական հետազոտական կենտրոնի (ADD) ղեկավար Թանսել Չոլաշանը հայտարարել է, որ այժմ անհրաժեշտություն կա Թուրքիան դարձնել անկախ, ազգային, ժողովրդավարական ժամանակակից պետություն: Նա թուրք հանրությանն ահազանգել է, թե Օսմանյան կայսրության անկման ժամանակաշրջանն այսօր գրեթե նույնությամբ կրկնվում է ներկայիս Թուրքիայի Հանրապետության համար:
Ըստ նրա` այս անգամ ուղղակի Թուրքիայի կապիտուլացիան աստիճանաբար իրականացվում է «Արժույթի միջազգային հիմնադրամ»-ի (ԱՄՀ), «Համաշխարհային բանկ»-ի (ՀԲ) և «Եվրամիության» (ԵՄ) կողմից: Չոլաշանի համոզմամբ` այսօր խնդիր է դրված տնտեսապես ոչնչացնել Թուրքիան: Այլ կերպ ասած` քաղաքական գաղութարարությանը փոխարինելու է եկել տնտեսական գաղութարարությունը: Այդ իսկ պատճառով Թուրքիայում փակվել են գործարաններ, շատերն ուղղակի արդեն հայտնվել են փողոցում, ամենուրեք ընչազրկություն ու գործազրկություն է:
«Բացի այդ Թուրքիան արևելքում Հայկական հարց ունի, հարավում` քրդական: Պահանջվում է վերաձևել պետությունը: Հայկական ու քրդական հարցերը միշտ օրախնդիր են»,- ըստ թուրքական «Sondakika» լրատվական կայքի` ասել է Թանսել Չոլաշանը և նշել, որ թուրքերը պետք է պատրաստվեն այսպես ասած նոր ազատագրական պատերազմի, որպեսզի թույլ չտան Թուրքիան մասնատվի:

Tansel Colasan, the chairwoman of Ataturkist Thought Association, stated that Turkey needs to become an independent, national, democratic modern country. Mrs. Colasan alerted the Turkish society that the Republic of Turkey has been living the same tough period of Ottoman Empire collapse.
According to her, Turkey’s capitulation is being carried out by “International Monetary Fund”, “World Bank” and “European Union”. Colasan said she was sure their focus was to economically ruin Turkey. In other words, political colonial system is to be substituted by the economic one.
“Besides, Turkey faces Armenian issue in the East and Kurdish in the South. The state needs to be transformed. Armenian and Kurdish issues are always on agenda,” Sondakika reports Colasan as saying.