Թուրքիայի քեմալական հետազոտական կենտրոնի (ADD) ղեկավար Թանսել Չոլաշանը հայտարարել է, որ այժմ անհրաժեշտություն կա Թուրքիան դարձնել անկախ, ազգային, ժողովրդավարական ժամանակակից պետություն: Նա թուրք հանրությանն ահազանգել է, թե Օսմանյան կայսրության անկման ժամանակաշրջանն այսօր գրեթե նույնությամբ կրկնվում է ներկայիս Թուրքիայի Հանրապետության համար:
Ըստ նրա` այս անգամ ուղղակի Թուրքիայի կապիտուլացիան աստիճանաբար իրականացվում է «Արժույթի միջազգային հիմնադրամ»-ի (ԱՄՀ), «Համաշխարհային բանկ»-ի (ՀԲ) և «Եվրամիության» (ԵՄ) կողմից: Չոլաշանի համոզմամբ` այսօր խնդիր է դրված տնտեսապես ոչնչացնել Թուրքիան: Այլ կերպ ասած` քաղաքական գաղութարարությանը փոխարինելու է եկել տնտեսական գաղութարարությունը: Այդ իսկ պատճառով Թուրքիայում փակվել են գործարաններ, շատերն ուղղակի արդեն հայտնվել են փողոցում, ամենուրեք ընչազրկություն ու գործազրկություն է:
«Բացի այդ Թուրքիան արևելքում Հայկական հարց ունի, հարավում` քրդական: Պահանջվում է վերաձևել պետությունը: Հայկական ու քրդական հարցերը միշտ օրախնդիր են»,- ըստ թուրքական «Sondakika» լրատվական կայքի` ասել է Թանսել Չոլաշանը և նշել, որ թուրքերը պետք է պատրաստվեն այսպես ասած նոր ազատագրական պատերազմի, որպեսզի թույլ չտան Թուրքիան մասնատվի:

Турецкий эксперт: Подобно Османской империи, Турция также переживает упадок
Руководитель турецкого исследовательского центра Ататюрка (ADD) (ADD) Тансел Чолашан заявила, что сейчас существует необходимость превращения Турции в современное независимое, национальное и демократическое государство. Она с тревогой предупредила турецкое общество, что период падения Османской империи в точности повторяется в современной Турецкой Республике.
По ее словам, на сей раз капитуляция Турции постепенно осуществляется со стороны Международного валютного фонда (МВФ), Всемирного банка (ВБ) и Евросоюза(ЕС). Иначе говоря, на смену политической колонизации пришла экономическая. По этой причине в Турции закрыты заводы, многие оказались на улице, повсюду бедность и безработица.
«Помимо этого, Турция имеет на востоке армянский вопрос, на юге – курдский. Необходимо перестроить государство: армянский и курдский вопросы постоянно находятся в повестке дня»,- согласно турецкому интернет-изданию «Sondakika» заявила Тансел Чолашан, добавив, что турки должны быть готовы к новой освободительной войне, чтобы не допустить расчленения страны.