Թուրքիա-Ադրբեջան հարաբերություններում կրթական ճգնաժամ է առաջացել
Ադրբեջանի կրթության նախարարությունը 01.04.2011 թ-ի որոշումով դադարեցրել է 2000 թ-ին երկու երկրների միջև ստորագրված համաձայնագրով, ադրբեջանցի շրջանավարտների` Թուրքիայի բարձրագույն ուսումնական հաստատություններ ընդունվելու համար քննություններին մասնակցելու գործառույթները:
«Ենի Մուսավաթ»-ի փոխանցմամբ, այս մասին հայտնել է թուրքական «haberiniz.com» կայքը, որտեղ ասվում է, որ ադրբեջանական կողմը դժգոհել է, որ Թուրքիան միակողմանիորեն փոխել է թուրքական բուհեր ընդունելության քննությունների կարգն ու Ադրբեջանի շրջանավարտների համար նախատեսված մասնագիտությունների ցանկն ու առաջարկել Ադրբեջանի շահերին չհամապատասխանող մասնագիտություններ և համալսարաններ:
Ադրբեջանի կրթության նախարարությունը թուրքական կողմի այդ քայլը միջպետական համաձայնագրին հակասող է համարել և դրա հետ կապված` 09.03.2011 թ-ին բողոք ներկայացրել Բաքվում Թուրքիայի դեսպանատուն: Այդ բողոքին որևէ պաշտոնական պատասխան չի տրվել: Ադրբեջանը դադարեցրել է ադրբեջանցի դիմորդների` Թուրքիայի համալսարաններ փաստաթղթեր ընդունելու գործառույթները:
«Ենի Մուսավաթ»-ը հայտնում է, որ թուրքական կողմի այդ որոշումը այժմ հարցականի տակ է դրել Ադրբեջանում Թուրքիայի կողմից բացված լիցեյների, դպրոցների հետագա ճակատագիրն ու դրանց շրջանավարտների` Թուրքիայում բարձրագույն կրթություն ստանալու հնարավորությունը:

Минобразования Азербайджана не позволит абитуриентам учиться в турецких вузах
Министерство образования Азербайджана решением от 01.04.2011 г. приостановило процесс участия азербайджанских абитуриентов в экзаменах на прием в турецкие вузы согласно двухстороннему соглашению между странами.
Как сообщает газета «Ени Мусават», об этом сообщил турецкий сайт «haberiniz.com», который отмечает, что азербайджанская сторона пожаловалась на одностороннюю корректировку правил приема в турецкие вузы и список факультетов, доступных для азербайджанских абитуриентов, в котором теперь предложены специальности, не соответствующие интересам Азербайджана.
Минобразования Азербайджана посчитало данный шаг турецкой стороны противоречащим двухстороннему договору и выразило свое недовольство посольству Турции в Азербайджане. Однако никакого официального ответа с турецкой стороны не последовало. Азербайджан прекратил процесс подачи документов азербайджанских абитуриентов в турецкие вузы. «Ени Мусават» сообщает, что это решение турецкой стороны ставит под вопрос дальнейшую судьбу турецких лицеев и школ, открытых в Азербайджане, а также возможность их выпускников получить образование в Турции.