Դյութուա. Հայաստանում ես հանդիպել եմ տաղանդավոր երիտասարդների, որոնք կարող են փայլուն նախագծերի հեղինակ դառնալ
16:39 05/04/2011
Այսօր Orange­ի գլխավոր տնօրեն Բրունո Դյութուան ԵՊՀ ՏՏ կենտրոնում հանդիպել էուսանողների հետ` լավագույն ուսանողների հետ ծանոթանալու և Orange Նորարարության մրցանակի վերաբերյալ վերջիններիս հետաքրքրող հարցերին պատասխանելու նպատակով:
Նորարարության մրցույթը մեկնարկել է մեկ ամիս առաջ Երևանի Պետական Համալսարանի և Հայաստանի Պետական Ճարտարագիտական Համալսարանի (Պոլիտեխնիկ) երևանյան և վերջիններիս մարզային մասնաճյուղերի ուսանողների համար: Մրցույթի արդյունքում լավագույն նորարարական գաղափարի հեղինակը ճանաչված ուսանողը կմեկնի Ֆրանսիա` 6-ամսյա վճարվող պրակտիկայի Orange-ի գիտահետազոտական լաբորատորիաներոից մեկում և կաշխատի նորարարական նախագծերի վրա:
«Հայաստանում ես հանդիպել եմ բազմաթիվ տաղանդավոր երիտասարդների, որոնք, եթե խրախուսում ու աջակցում ստանան, կարող են փայլուն նախագծերի հեղինակը դառնալ: Orange Արմենիան մեծ միջազգային Խմբի մասն է կազմում և մենք ուզում ենք տալ այդ երիտասարդներին հնարավորություն` փորձել իրենց և կատարելագործվել մեր Խմբի բազմաթիվ գիտահետազոտական լաբորատորիաներից մեկում: Վստահ եմ, որ հաղթողը կվերադառնա Հայաստան որպես պատրաստի մասնագետ և օգտակար կլինի ինչպես իր համալսարանին, այնպես էլ երկրին»,- ասել է Orange-ի գլխավոր տնօրեն Բրունո Դյութուան ուսանողների հետ հանդիպման ժամանակ:
Երկու համալսարանների ռեկտորները ողջունել են Orange-ի այս նախաձեռնությունը և ամեն կերպ աջակցել մրցույթի անցկացմանը` հատկապես կարևորելով հայ ուսանողների համար այսօրինակ աշխատանքային պրակտիկայի ընձեռած ապագա հնարավորությունները, ինչպես նաև հետագայում գիտական աշխատանքի պատրաստվող մասնագետների համար նորանոր հմտությունների ձեռքբերումը:
Մրցույթի կարելի է մասնակցել` մինչև ապրիլի 20-ը գրանցվելով Orange-ի պաշտոնական վեբկայքում հատուկ ստեղծված կայքէջում և էլեկտրոնային ձևաչափով ուղարկելով նախագիծը և կենսագրությունը:
11 հոգուց կազմված Ժյուրին, որի կազմում են Orange Արմենիայի հայ և արտասահմանցի 7 մասնագետներ, Orange Lab-երի 2 ներկայացուցիչ, ինչպես նաև` մեկական ներկայացուցիչ ԵՊՀ-ից և ՀՊՃՀ-ից, կգնահատի ներկայացված գաղափարներն ըստ հետևյալ չափանիշների. նորարարական, հետաքրքիր, օգտակար և հեշտ կիրառելի: Գաղափարը պետք է վերաբերի հեռահաղորդակցության ոլորտին (ցանց և ինժեներիա, ծրագրային ապահովում և հավելվածներ, շարժական կապի նորարարական եղանակներ, սարքավորումներև այլն) և ներկայացված լինի անգլերեն կամ ֆրանսերեն լեզուներով: Այս լեզուներից մեկի բավարար տիրապետումը անհրաժեշտ է հետագայում Ֆրանսիայում պրակտիկան անցնելու համար: Մրցույթի հաղթողի անունը կհրապարակվի Orange-ի կայքում մայիսի 20-ին:

В Армении много талантливых молодых людей, и в случае содействия и поддержки, они могут стать авторами блестящих проектов, считает генеральный директор Orange Armenia Бруно Дютуа. Об этом он заявил на встрече со студентами Ереванского государственного университета.
Инновационный конкурс стартовал месяцем ранее для студентов Ереванского государственного университета и Государственного инженерного университета Армении (Политехника) как в столице, так и в областных филиалах. По итогам конкурса, автор, представивший наилучший инновационный проект, будет направлен во Францию, для прохождения 6-месячной оплачиваемой практики в одной из научно-исследовательской лабораторий и будет работать над одним из проектов.
«В Армении я встретил большое количество представителей талантливой молодежи, которые в случае содействия и поддержки, могут стать авторами блестящих проектов. Orange Armenia является частью нашей международной группы, и мы желаем дать молодым возможность попробовать себя и усовершенствоваться в одной из многочисленных лабораторий нашей компании. Уверен, что победитель вернется в Армению готовым специалистом и принесет пользу, как университету, так и стране в целом»,- сказал Бруно Дютуа.
В конкурсе можно принять участие до 20 апреля, зарегистрировавшись на официальном сайте Orange и выслать в электронном формате свои личные данные и предлагаемый проект.
Жюри, состоящее из 11 членов, в состав которого входят 7 армянских и иностранных специалистов Orange Армения, 2 представителя от Orange Lab, представители ЕГУ и ЕИУА, оценит представленные работы по следующим параметрам – оно должно быть не только новшеством, но и интересным, полезным и легким в применении. Идеи должны относиться к сфере телекоммуникации (сеть и инженерия, программное обеспечение и приложения, инновационные способы мобильной связи, приборы и т.д.) и быть представлена на английском или французском языках. Удовлетворительное знание одного из этих языков будет необходимо в ходе дальнейшей практики во Франции. Имя победителя конкурса будет опубликовано на официальном сайте Orange 20 мая.