Կ. Վարդանյան «Ակնկալում ենք ստեղծել նոր տեխնոլոգիական համալսարան»
Այսօր մեկնարկած Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության /ԻՏՁՄ/ 11-րդ Համագումարի մասնակիցներն այն կարծիքն էին հայտնում, որ ՏՏ ոլորտում թեև հաջողություններն ակնառու են, սակայն դեռևս ոչ բավարար:
ԻՏՁՄ տնօրեն Կարեն Վարդանյանի համոզմամբ, հետագա զարգացումներում իրենց կօգնի նաև տեղեկատվական ու հեռահաղորդակցման ոլորտի հետագա զարգացման նորացված ռազմավարությունը:
«Ակնկալում ենք ստեղծել նոր տեխնոլոգիական համալսարան, որը կձևավորվի պոլիտեխնիկի հիման վրա և հույս ունենք, որ 10 տարի հետո կունենանք Հայաստանում գոնե 100-յակի մեջ մտնող լավագույն տեխնոլոգիկան համալսարաններից մեկը: Հատուկ ուզում ենք խթանված լինի տեխնոլոգիական ձեռներեցությունը: Կա նաև նպատակ տեխնոլոգիկան ընկերությունների քանակը մոտական 8 տարվա մեջ հասցնել 1000-ի, այսօր դրանք 300-ն են»,- նշեց Կարեն Վարդանյանը:
ԻՏՁՄ նախագահ Հովհաննես Ավոյանի կարծիքով, ՏՏ ոլորտի զարգացման առաջին նախապայմանը կրթական համակարգի կատարելագործումն է:
«Ունենք շատ մեծ առաքելություն, դա առաջին հերթին կրթությունն է, ունենք զգալի պահանջ որակյալ մասնագետների և այսօր սա է բիզնեսի զարգացման խոչընդոտներից մեկը»,-նշեց Հովհաննես Ավոյանը:

Карен Варданян заявил о намерении создать в Армении Технологический университет
Участники стартовавшего сегодня 11 съезда Союза предприятий по информационным технологиям (СПИТ) выразили мнение, что в сфере ИТ-технологий успехи очевидны, но пока недостаточны. По убеждению директора СПИТ-а Карена Варданяна, в дальнейшем поступательном движении им поможет обновленная стратегия развития информационной и коммуникационной сферы.
«Мы предполагаем создать новый технологический университет, который будет сформирован на базе политехнического, и надеемся, что 10 лет спустя Армения будет иметь технологический университет, входящий хотя бы в сотню лучших. У нас особое желание стимулировать предпринимательство в секторе технологий. Также существует цель в течение 8 лет довести количество технологических компаний с нынешних 300 до 1000»,- отметил Карен Варданян.
По мнению председателя СПИТ-а Ованнеса Авояна, первой предпосылкой для развития сферы ИТ является развитие образовательной системы.
«У нас очень ответственная миссия, это в первую очередь образование, поскольку ощущается острая нехватка квалифицированных специалистов, что является препятствием для развития данного бизнеса»,- Ованнес Авоян.