Չինաստանի Հանսյու նահանգում երեք երեխա է թունավորվել կաթի մեջ պարունակվող նիտրիտից և մահացել, տեղեկացնում է BBC-ն` հղում անելով չինական «Սինհուա» լրատվամիջոցին: Նույն ախտորոշմամբ, այսօր առավոտվա դրությամբ 35 մարդ, հիմնականում մինչև 14 տարեկան երեխաներ, բուժում են անցնում Պինլյան քաղաքի երկու հիվանդանոցներում: Նրանցից մեկի վիճակը ծայրահեղ ծանր է:
Նախնական քննության արդյունքներով, բոլոր տուժածները թունավորվել են կաթի մեջ պարունակվող նիտրիտով: Կաթն արտադրող երկու ֆերմաները փակվել են:
Լրատվամիջոցը հիշեցնում է, որ Չինաստանում կաթից թունավորման դեպքեր հաճախ են լինում. մասնավորապես նախորդ տարի Չինաստանում կաթի մեջ հայտնաբերվել է թունավոր մելամին նյութը: Ստուգումները ցույց են տվել, որ մի շարք դեպքերում մելամինի պահանջվող քանակությունը 500 անգամ գերազանցել է թույլատրելի չափը:

Трое детей умерли в провинции Ганьсу на северо-западе Китая от отравления нитритом, содержавшимся в молоке, сообщает агентство РИА Новости со ссылкой на Синьхуа.
На утро пятницы еще 35 человек, в основном дети до 14 лет, проходили лечение с аналогичными диагнозами в двух больницах города Пинлян. Один из больных находится в критическом состоянии.
Как показало предварительное расследование, все пострадавшие отравились нитритом, выпив молока, произведенного на двух местных фермах.
Фермы закрыты, в отношении их менеджеров проводится расследование.
В июле прошлого года в детских молочных смесях в трех регионах Китая было обнаружено опасное химическое вещество меламин. Проверка показала, что в ряде случаев содержание опасного вещества превышает допустимую норму в 500 раз.
Вещество меламин стало широко известно после разразившегося в 2008 году скандала о добавлении химического вещества в молоко и молочные смеси для повышения уровня протеина. Жертвами меламиновой истории, главным фигурантом которой стала компания "Саньлу", стали шесть малышей, почти 300 тысяч детей заболели мочекаменной болезнью.