Այսօր մեկնարկեց Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության /ԻՏՁՄ/ 11-րդ Համագումարը։
Համագումարի բացման ելույթի ժամանակ ԻՏՁՄ նախագահ Հովհաննես Ավոյան տեղեկացրեց, որ նախորդ համագումարից մինչ օրս Միությունը զգալի ձեռքբերումներ է ունեցել։
«Այս համագումարի շրջանակներում տեղի կունենան մի շարք միջոցառումներ։ Կներկայացվեն ԻՏՁՄ 2010 թվականի հաշվետու և գործառնական զեկույցները, կընդունվի ԻՏՁՄ 2011-2013թթ. ռազմավարությունը, կառաջադրվեն և կընտրվեն միության վարչության անդամները»,- տեղեկացրեց Հովհաննես Ավոյանը։
ԻՏՁՄ 11-րդ Համագումարին այսօր ներկա էր նաև ԼՂՀ տնտեսական զարգացման նախարար Կարեն Եսայանը:
«Արցախում թեև ՏՏ ոլորտը նույնպես հայտարարված է գերակա ճյուղ, սակայն էական արդյունք դեռ չունենք։ Զգալի փոփոխություններ ունեցանք անցյալ տարի, երբ Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարարությունը մեզ համար կազմակերպեց շրջայց հայկական ՏՏ կազմակերպություններում։ Մեկ ամիս անց հանդիպում կազմակերպվեց Արցախում, որը Արցախի ՏՏ ոլորտի վերածննդի սկիզբը դարձավ»,-նշեց Կարեն Եսայանը։
ԼՂՀ տնտեսական զարգացման նախարար Կարեն Եսայանը նաև տեղեկացրեց, որ այսօր Արցախում կան լուրջ նախադրյալներ ՏՏ ոլորտի զարգացման համար։ Խոսքն այս դեպքում մասնավորապես հարկային դաշտում ՏՏ ընկերությունների որոշակի արտոնությունների մասին է, եկամտահարկի, շահութահարկի և սոցվճարների ցածր տոկոսները։
Նշենք, որ Համագումարին ներկա են ինչպես Տեղեկատվական և հեռահաղորդակցման (ՏՀՏ) ոլորտի ընկերությունների, այնպես էլ հանրապետության նախարարությունների և պետական այլ գերատեսչությունների ղեկավարներ` ընդհանուր մոտ 150 մասնակիցներ և հյուրեր:

Сегодня стартовал 11 съезд СПИТ-а
Сегодня стартовал 11 Съезд Союза предприятий по информационным технологиям (СПИТ). Выступивший с вступительным словом председатель СПИТ-а Ованес Авоян сообщил, что период, прошедший с предыдущего съезда, ознаменовался для Союза значительными успехами. «В рамках съезда будет проведен ряд мероприятий. Будут представлены доклад и отчет о деятельности СПИТ-а за прошедший год, будет принята стратегия Союза на 2011-2013 годы, состоятся выборы членов правления СПИТ-а»,- сообщил Ованес Авоян.
На съезде сегодня присутствовал и министр экономического развития НКР Карен Есаян.
«В Арцахе сфера информационно-коммуникационных технологий также объявлена приоритетной, но реальных изменений пока не отмечено. Значительными изменениями ознаменовался прошедший год, когда министерство экономики РА организовало для нас осмотр предприятий ИТ-сферы, действующих в Армении. Спустя месяц встречи состоялись в Арцахе, которые послужили началом возрождения карабахской ИТ-сферы»,- отметил Карен Есаян. Также министр экономического развития НКР сообщил, что сегодня в Арцахе есть серьезные предпосылки для развития данного сектора. Речь идет об определенных налоговых привилегиях для компаний ИКТ и низких процентах социальных отчислений, налогов на доход и прибыль.
Отметил, что общее число участников и гостей съезда составляет 150 человек. Среди них представители компаний, руководители республиканских министерств и иных государственных ведомств.