Քվեմո-Քարթլիի հայկական գյուղերի դպրոցներն փակման վտանգի առաջ են
Վրաստանի տարածքում գտնվող Հյուսիսային Լոռու հայկական գյուղերը կանգնել են նոր դժվարությունների առջև: Ինչպես տեղեկացնում է Times.am-գործակալությունը, տեղի մոտ 4000-ի հասնող հայ բնակչությունը, որի մեծամասնությունը ՀՀ սահմանագծման արդյունքում Վրաստանի Քվեմո-Քարթլիի (Մառնեուլի) շրջաններում հայտնված ՀՀ քաղաքացիներ են, այս օրերին պայքարում են իրենց հայրենի գյուղերում կրթություն ստանալու իրավունքի համար:
Վրաստանի Կրթության նախարարությունը գյուղացիների երեխաների տարրական և միջնակարգ կրթությունն ապահովելու համար պահանջում է նրանցից 514 լարի (մոտ 120 հազար դրամ) տարեկան վարձ: Ընդ որում, նախարարության աշխատակիցները պահանջում են, որպեսզի այդ գումարը վճարվի առաջիկա 10 օրվա ընթացքում: Հակառակ պարագայում, աշակերտներին կհեռացնեն դպրոցներից: Բացի այդ, նախարարությունը յուրաքանչյուր աշակերտից գանձում է 120 լարի` պնդելով, որ այդ գումարն անհրաժեշտ է դասագրքերի համար:
Հյուսիսային Լոռու հայկական գյուղերի բնակիչները ներկայումս հնարավորություն չունեն վճարել պահանջվող գումարը: Խնդիրն ավելի է բարդանում նաև այն պատճառով, որ երկու պետությունների սահմանում հայտնված այդ մարդիկ բավական դժվարություններ ունեն ինչպես Հայաստանի, այնպես էլ Վրաստանի այլ մարզերի հետ շփման մեջ:
«Մեր գյուղի դպրոցի 35 աշակերտների ծնողներից երևի մի 4-5 հոգի կարող է գումարը վճարել: Մնացածը ստիպված պետք է գնան Ալավերդի կամ մի ուրիշ գյուղ: Իսկ էդ 4-5 աշակերտի համար էլ ո՞վ դպրոց կպահի: Պարզ է, որ դպրոցը պետք է փակեն»,-մտահոգություն է հայտնել բնակիչներից մեկը, ով համոզմունք է հայտնել, որ նման մեթոդներով Վրաստանը փորձում է հայաթափ անել Քվեմո-Քարտլիի հայկական գյուղերը:

Школы армянских сел Квемо-Картли стоят перед угрозой закрытия
По сообщению агентства Times.am, около 4000 местных жителей, большинство которых в результате проведения границ являются гражданами РА, оказавшимися в грузинских областях Квемо-Картли (Марнеули), в эти дни борются за свое право на получение образования в родных селах.
Министерство образования Грузии для обеспечения начальным и средним образованием детей селян требуют от них годовую оплату в размере 514 лари (около 120 тысяч драмов).
При этом сотрудники министерства требуют уплаты суммы в ближайшие 10 дней. В противном случае школьники будут отчислены из школ. Кроме того, министерство взимает с каждого ученика 120 лари, утверждая, что эта сумма необходима на учебники.
Жители армянских сел Северного Лори в данный момент не имеют возможности оплатить требуемую сумму.
Проблема еще более осложняется и по той причине, что оказавшиеся на границе двух государств, эти люди имеют сложности по части общения с другими областями как Армении, так и Грузии.
«У селян нет возможности заплатить требуемую сумму», – в беседе с Times.am сказал один из жителей села Гюлуба, который попросил не разглашать его имени.
«Из родителей 35 учеников нашей сельской школы лишь 4-5 человек могут внести оплату. Остальные вынуждены уехать в Алаверди или в другое село. А кто будет держать школу для этих 4-5 учеников? Понятно, что школу придется закрыть», – выразил свою обеспокоенность житель.
Он также сообщил, что подобными методами Грузия пытается освободить армянские села Квемо-Картли от армянского населения.
«В последнее время все принадлежащие нашему селу земли власти Грузии отдали церкви. У нас нет земли для культивации. А сейчас закрывают школы. Как нам теперь здесь жить?», – отметил крестьянин и попросил распространить информацию об их проблеме в армянской прессе.