Ստամբուլի կինոթատրոնում առաջին անգամ հնչել է Ցեղասպանություն բառը
Ստամբուլի միջազգային կինոփառատոնի շրջանակներում տեղի է ունեցել «Մի մոռացիր ինձ, Ստամբուլ» ֆիլմի պրեմիերան: Ֆիլմը ներկայացնում է տարբեր ազգությունների մարդկանց պատմությունները, որոնց միավորում է բազմամշակույթ Ստամբուլը:
Այն կազմված է հինգ խաղարկային նովելներից, որոնց ռեժիսորները տարբեր ազգերի ներկայացուցիչներ են` հայ, հույն, հրեա, պաղեստինցի և թուրք: Ամբողջ նախագծի պրոդյուսերը Հուսեյն Կարաբեյն է: Ֆիմի մի մասի հեղինակը «Ոսկե ծիրան» կինոփառատոնի մրցանակակիր Էրիկ Նազարյանն է: Նա ներկայացնում է ուդ նվագող սփյուռքահայ երաժիշտի պատմությունը, որը գալիս է Ստամբուլ և փորձում է գտնել իր պապի` ժամանակին հռչակավոր ուդի վարպետի տուն-արհեստանոցը:
Մի ընտանիքի պատմության միջոցով ներկայացվում է հայի դաժան ճակատագիրը Թուրքիայում: Գլխավոր դերում ֆրանսիահայ դերասան Ժաքի Ներսիսյանն է: Հատկանշական է, որ պատմության մեջ առաջին անգամ պրեմիերայի ժամանակ Ստամբուլի կենտրոնում մեծ էկրանից հնչեց «ցեղասպանություն»` գենոցիդ բառը:
«Ոսկե ծիրան» կինոփառատոնի մամլո կենտրոնից հայտնում են, որ հայ հանդիսատեսը հնարավորություն կունենա ֆիլմը դիտել ամռանը` «Ոսկե ծիրան» 8-րդ միջազգային կինոփառատոնի շրջանակներում:

В рамках международного Стамбульского кинофестиваля состоялась премьера фильма «Не забывай меня, Стамбул», и впервые в стамбульском кинотеатре с экрана прозвучало слово «геноцид». Об этом сообщает пресс-служба ереванского международного кинофестиваля «Золотой абрикос». Фильм повествует о судьбах людей различных национальностей, которых объединил мультикультурный Стамбул.
Согласно источнику, фильм состоит из пяти игровых новелл режиссеров различных национальностей – армянина, грека, еврея, палестинца и турка. Продюсером проекта является Хусейн Карабей. Автором армянской новеллы является лауреат «Золотого абрикоса» Эрик Назарян. Его новелла повествует о музыканте из армянской Диаспоры, исполнителе на уде, который приезжает в Стамбул в поисках мастерской своего деда, известного изготовителя удов.
Посредством истории одной семьи представлена трагическая судьба всего армянского народа в Турции. Исполнителем главной роли является французский актер армянского происхождения Жаки Нерсисян. Примечательно, что впервые за всю историю в ходе премьеры в центре Стамбула с большого экрана прозвучало слово «геноцид».
Согласно источнику, армянский зритель получит возможность посмотреть этот фильм летом в рамках 8-го международного кинофестиваля «Золотой абрикос».