Հայաստանում այս տարի շրջանավարտ չկա. Քննություններին կմասնակցի 1209 դիմորդ
Այս տարի Հայաստանում անցկացվելիք միասնական քննություններին կմասնակցի 1209 դիմորդ, ինչն անհամեմատ քիչ է, նախորդ տարվա համեմատ, քանի որ այս տարի դպրոցների շրջանավարտներ ընդհանրապես չկան: Այդ մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարեց ՀՀ ԿԳՆ Գնահատման և թեստավորման կենտրոնի Մշակումների և կազմակերպչական բաժնի պետ Կարո Նասիբյանը:
Նախորդ տարի միասնական քննություններին մասնակցել է 17 656 դիմորդ:
Նրա խոսքով, քննություն հանձնողների թվում հիմնականում նախորդ տարվա շրջանավարտներ են, անցյալ տարի մրցույթից դուրս մնացածներ, զորացրվածներ, ինչպես նաև Սփյուռքի մեր հայրենակիցներ: Դիմորդների թվում գերակշռող են երևանաբնակները` 320 դիմորդ, Արարատից 104, Արմավիրից` 108: Նասիբյանի համար զարմանալի էր, որ Վայոց ձորից դիմել է 66 մարդ, քանի որ այս մարզից դիմորդների քանակը սովորաբար քիչ է լինում: Ամենաքիչը Տավուշի մարզից են դիմել` 28 դիմորդ: Լեռնային Ղարաբաղից Հայաստանում քննություն կհանձնեն 80 դիմորդներ:
Դիմորդներից 609-ը, որը գերակշռող թիվն է, կհանձնեն քննություն Հայոց լեզու և հայ գրականություն առարկայից: 544 դիմորդ կհանձնի քննություն մաթեմատիկա առարկայից, 365 դիմորդ կհանձնի քննություն անգլերեն առարկայից, 300-ը` Հայոց պատմությունից, 294 դիմորդ էլ` ֆիզիկա առարկայից: Մյուս առարկաներից քննություն հանձնողների թիվը համեմատաբար քիչ է:

В этом году в Армении не будет выпускников. Во вступительных экзаменах примут участие 1209 абитуриентов
12:35 04/05/2011
В этом году в Армении в проводимых единых государственных экзаменх (ЕГЭ) примут участие всего 1209 абитуриентов, что очень мало по сравнению с прошлым годом, поскольку в этом году армянские школы не имеют выпускников. Об этом на встрече с журналистами заявил начальник Центра оценки и тестирования министерства образования и науки Армении Каро Насибян.
В прошлом году в ЕГЭ приняло участие 17 656 абитуриентов.
По словам Насибяна, в ЕГЭ в основном примут участие выпускники прошлого года, которые в прошлом году оказались вне конкурса, демобилизовавшиеся, а также наши соотечественники из Диаспоры. Значительная часть абитуриентов представлена жителями Еревана – 320 человек, из Арарата – 104, из Армавира – 108. Насибяна удивило, что из Вайоц Дзора число абитуриентов составило 66 человек, поскольку обычно из этой области количество бывает небольшим. Наименьшее количество абитуриентов зарегистрировано из Тавуша – 28. Из Нагорного Карабаха в Армении сдадут экзамены 80 абитуриентов.
Большинство абитуриентов, 609 человек, сдадут экзамен по армянскому языку и литературе. 544 абитуриента – по математике. 365 – английский, 300 – историю Армении, 294- физику. Количество абитуриентов, сдающих экзамены по другим предметам, незначительно.