Հաջորդ տարի Հայաստանը կստանձնի LA Times-ի Գրքի փառատոնի գլխավոր հովանավորի դերը
Հայկական գրատպության 500 ամյակի շրջանակում, առաջին անգամ, Հայաստանի նախագահի հովանավորությամբ, մեր երկիրը մասնակցել է LA Times թերթի կազմակերպած ամենամյա Գրքի փառատոնին, տեղեկացնում են ԱԳՆ լրատվական ծառայությունից:
Լոս Անջելեսում ՀՀ գլխավոր հյուպատոսության և ՀՀ Մշակույթի նախարարության համատեղ ջանքով և ՀԲԸՄ համահովանավորմամբ, փառատոնին ներկայացվել է հայկական մշակութային ժառանգությունը՝ Նարեկացուց մինչև ժամանակակից հայ գրողների լավագույն հավաքածուները, պատմության, արվեստի տարբեր բնագավառների օտարալեզու և հայերեն գրականություն, պատկերազարդ մանկական գրքեր, տեսերիզներ ու ձայնասկավառակներ:
Հայկական տաղավարն առանձնացել է հատուկ ձևավորմամբ և այն LA Times-ի կողմից ճանաչվել է ամենեգեղեցիկ տաղավարներից մեկը:
Ողջունելով հայ և օտար այցելուներին՝ գլխավոր հյուպատոս Գրիգոր Հովհաննիսյանը հայտարարել է, որ Հայաստանի մասնակցությունը խոշորագույն փառատոնին կարևոր քայլ է՝ Հայկական գրատպության 500-ամյա ժառանգությունն աշխարհին ներկայացնելու իմաստով, և մեծ պատասխանատվություն է երկու օրերի ընթացքում այն պատշաճ մատուցել՝ առաջին տպագիր գրքից մինչև էլէկտրոնային գրականություն: Առանձին ներկայացվել է նաև ՀԲԸՄ Վիրտուալ հայկական համալսարանը, Կոմիտաս վարդապետի կյանքը ներկայացնող էլէկտրոնային գիրքը, Սարոյանի ծննդյան 100 ամյակի առիթով տպագրված՝ գրողի լուսանկարների ժողովածուն:
Հայկական տաղավարն այցելուներին հայտարարել է, որ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կողմից Երևանը 2012թ. հռչակվել է գրքի համաշխարհային մայրաքաղաք:
Փառատոնի երկու օրերի ընթացքում ընթերցասերների համար հնարավորություն ստեղծվեց զրուցել հայ ժամանակակից գրողների հետ, ովքեր իրենց հերթին փառատոն էին բերել իրենց ժողովածուները: Խոշորագույն փառատոնին հայկական առաջին ներկայությունը ողջունել է Հարավային Կալիֆորնիայի համալսարանի պրոֆեսոր Հրայր Դեքմեջյանը, ով ներկայացրել է ժամանակակից անգլալեզու գրականությունը հայերի ցեղասպանության մասին։ Փառատոնի ավարտին գլխավոր հյուպատոս Գրիգոր Հովհաննիսյանը հայտարարել է, որ Մշակույթի նախարարի առաջարկով հաջորդ տարի Հայաստանը կստանձնի LA Times-ի Գրքի փառատոնի գլխավոր հովանավորի դերը:

В следующем году Армения возьмет на себя роль генерального спонсора фестиваля книги LA Times
По сообщению пресс-службы министерства иностранных дел Армении, в рамках празднования 500-летия армянского книгопечатания, впервые под высоким патронажем президента РА наша страна приняла участие в ежегодном фестивале Книги, организуемом газетой Los Angeles Times.
Совместными усилиями Генерального консульства Армении в Лос-Анджелесе и министерства культуры РА и при софинансировании Армянского всеобщего благотворительного союза (AGBU), на фестивале было представлено культурное армянское наследие – от Нарекаци до собраний сочинений современных армянских авторов, история, иностранная и армянская литература, посвященная различным жанрам искусства, иллюстрированные детские книги, видео и аудиодиски.
Армянский павильон отличался особым оформлением, и был признан со стороны LA Times одним из красивейших павильонов фестиваля.
Приветствуя армянских и иностранных посетителей, генеральный консул Григор Ованнисян заявил, что участие Армении в крупнейшем фестивале является важным шагом в деле представления миру 500-летней истории армянского книгопечатания, а также и большая ответственность - успеть за 2 дня достойно представить историю, начиная от первой печатной книги до электронной литературы. Отдельно были представлены также Виртуальный армянский университет AGBU, электронная книга, представляющая жизнь известного армянского композитора архимандрита Комитаса, и альбом фотографий Вильяма Сарояна, изданный к столетию писателя.
Посетителям армянского фестиваля было объявлено, что ЮНЕСКО провозгласило Ереван всемирной столицей Книги 2012 года.
За два дня фестиваля посетителям была предоставлена возможность побеседовать с современными армянскими писателями, которые привезли на фестиваль собрания своих сочинений. Первое участие Армении в крупнейшем фестивале Книги приветствовал профессор южно-калифорнийского университета Грайр Декмеджян, который представил англоязычную литературу, посвященную Геноциду армян. По завершении фестиваля генеральный консул Армении Григор Ованнисян заявил, что по предложению министерства культуры РА в следующем году Армения возьмет на себя роль главного спонсора фестиваля.