Ա.Աշոտյան. Հայաստանը հուլիսի 1-ից ստանձնելու է Բոլոնիայի գործընթացի համանախագահությունը
«Հայաստանը  և Լեհաստանը հուլիսի 1-ից ստանձնելու են Բոլոնիայի գործընթացի համանախագահությունը»,-այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը ասաց ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանը:
Նախարարը նշեց, որ 2011թ.-ին Բոլոնիայի գործընթացի բոլոր երկրները պատրաստել են իրենց ազգային զեկույցները:
«Մենք մեր ազգային զեկույցն արդեն պատրաստել և ուղարկել ենք Բոլոնիայի քարտուղարությանը»,-հավելեց Արմեն Աշոտյանը:
Ըստ Աշոտյանի, Հայաստանում կգործարկվի Բոլոնիայի գործընթացի պորտալ` հայերեն և անգլերեն լեզուներով, որտեղ զետեղված կլինի այդ գործընթացի մասին ամբողջ տեղեկատվությունը:
Բանախոսի կարծիքով, Բոլոնիայի գործընթացը հանդիսանում է եվրաինտեգրման գործընթացներից մեկը: Նա ավելացրեց, որ ՀՀ անդամակցությունը այդ գործընթացին պարտադրված քայլ չի եղել:

Армения станет сопредседателем Болонского процесса
С 1 июля 2011 года Армения и Польша станут сопредседателями Болонского процесса. Об этом сегодня на встрече с журналистами сообщил министр образования и науки Армении Армен Ашотян.
Министр проинформировал, что в 2011 году все страны, участницы Болонского процесса составили национальные доклады. «Мы также подготовили свой доклад и отправили в секретариат Болоньи», - сказал он.
Согласно А. Ашотяну, в Армении будет задействован портал Болонского процесса на армянском и английском языках, на котором будет размещена вся информация о данном процессе.
Министр отметил, что Болонский процесс является одним из составляющих евроинтеграции, и подчеркнул, что участие Армении в этом процессе не было навязанным шагом.