Ադրբեջանի  հերթական անսկզբունքայնությունը
Ադրբեջանի կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարար Ալի Աբասովը  մայիսի 16-ին հանդիպում կունենա իր իսրայելցի գործընկերոջ` Մոշե Կախլոնի հետ: Հանդիպման ընթացքում վերջինները  քննարկելու են տեղեկատվական-հաղորդակցական  ոլորտում երկկողմ հարաբերությունների զարգացման հեռանկարները:
Այդ մասին հաղորդում է ադրբեջանական «Թրենդ» լրատվական գործակալությունը:
Ըստ տեղեկատվության` Իսրայելի կապի նախարարին ուղեկցելու է այդ երկրի գործարարների պատվիրակությունը, որոնք հետաքրքրված են Ադրբեջանի հետ տեղեկատվական-հաղորդակցական տեխնոլոգիաների ոլորտում համագործակցության զարգացմամբ: Այցի շրջանակներում նախատեսվում է նաև փակ ձևաչափով ֆորումի անցկացում, որին մասնակցելու են Իսրայելի և Ադրբեջանի ՏՀՏ  20  ընկերությունների ներկայացուցիչներ:
Ուշագրավ է այն փաստը, որ մոտ երկու ամիս առաջ ԱՀ-ը ջանասիրաբար փորձեր էր կատարում ՏՀՏ ոլորտի զարգացման նպատակով համագործակցություն հաստատել ԻԻՀ հետ: Մասնավորապես ադրբեջանական «Դեյերլեր» համացանցային լրատվական գործակալության տարածած տեղեկատվության համաձայն` ԱՀ կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների փոխնախարար Իլթիմաս Մամեդովի պատվիրակությունը այս տարվա մարտ ամսին պաշտոնական այցով գտնվել է Իրանում: Մամեդովը հանդիպում է ունեցել իրանցի իր գործընկերոջ` ԻԻՀ կապի փոխնախարար Մեհդի Ախավանի հետ: Երկու կողմերի միջև ձեռք է բերվել փոխգործակցության մասին նախնական համաձայնություն: Հաշվի է առնվել այն հանգամանքը, որ ԱՀ-ը և ԻԻՀ-ն աշխարհագրական առումով գտնվում են շատ նպաստավոր հարևանության դիրքում, ինչի շնորհիվ ՏՀՏ ոլորտում համագործակցությունը կողմերի համար կարող է ապահովել լուրջ եկամուտներ: Կողմերը նաև քննարկել են երկու երկրների սահմանամերձ գոտիներում երկուստեք հեռուստաալիքների եթերային տարածություն ներթափանցելիության խնդիրները:
Ադրբեջանական պատվիրակությունը հանդիպել է նաև ԻԻՀ Փոստային ընկերության տնօրենի հետ: Առաջարկվել է զարգացնել համագործակցությունն էլեկտրոնային գործարքների ոլորտում, երկու երկրների տարածքներով իրականացնել փոստային փոխանցումներ և համատեղ տպագրել փոստային դրոշմանիշներ:
Ադրբեջանական պատվիրակության այցի շրջանակներում հանդիպում է տեղի ունեցել նաև Իրանի "Post Bank" պետական ընկերության նախագահ Մոհամմադ Հասան Մոհեբյանի հետ: Քննարկվել են ԱՀ և ԻԻՀ միջև դրամական փոխանցումների համակարգ ստեղծելու, ներդրումներ իրականացնելու, համատեղ բանկ հիմնելու, Բաքվում "Post Bank"-ի մասնաճյուղ բացելու, բջջային կապի բանկային ծառայություն ստեղծելու և էլեկտրոնային գործարքներ իրականացնելու խնդիրները:
Այս տեսանկյունից ուշագրավ է, որ ընդամենը մոտ երկու ամիս անց, չնայած իրանական կողմի հետ ձեռք բերված պայմանավորվածություններին, ԱՀ-ը հերթական անգամ դրսևորում է անսկզբունքայնություն՝ ՏՀՏ ոլորտում ևս առավելությունը տալով Իսրայելի հետ համագործակցությանը:

Азербайджан в очередной раз проявляет беспринципность
Министр связи и информационных технологий Азербайджана Али Аббасов 16 мая встретится со своим израильским коллегой Моше Кахлоном для обсуждения перспектив развития двусторонних отношений в области информационно-коммуникационных технологий (ИКТ). Об этом сообщает азербайджанское агентство Trend.
Согласно источнику, министра связи Израиля будет сопровождать делегация бизнесменов, заинтересованных в развитии отношений с Азербайджаном в области информационно-коммуникационных технологий. В рамках визита Кахлона в Баку ожидается проведение закрытого форума, в котором примут представители 20 ИКТ-компаний Израиля и Азербайджана.
Примечателен тот факт, что два месяца назад Азербайджан предпринял активные попытки установить сотрудничество в сфере ИКТ с Ираном. В частности, согласно информации сетевого азербайджанского информационного агентства «дейерлер», делегация во главе с заместителем министра связи и информационных технологий Азербайджана Ильтимасом Мамедовым в марте посетила Иран. Он встретился со своим иранским коллегой - замминистра связи Мехди Ахаваном. Достигнута предварительная договоренность о взаимосотрудничестве. Был учтен тот факт, что две страны географически очень выгодно расположены, благодаря чему транзит данных может принести им большие доходы.
Также стороны обсудили вопросы, связанные с взаимным вторжением в эфирное пространство телеканалов в приграничных регионах двух стран.
Азербайджанская делегация в ходе визита встретилась также с директором Почтовой компании Ирана. Рассмотрены вопросы сотрудничества в сфере электронной коммерции, транзита почтовых отправлений через территорию двух стран, издания почтовых марок.
Состоялась также встреча с директором иранской государственной компании "Post Bank" Мохаммед Хасаном Мохебианом. Рассмотрены вопросы создания системы денежных переводов между Азербайджаном и Ираном, инвестиций, учреждения совместного банка, открытия отделений Post Bank в Баку, мобильного банкинга и электронной коммерции.
Здесь привлекает внимание тот факт, что спустя всего два месяца после этих встреч, несмотря на достигнутые с ИРИ договоренности, Азербайджан в очередной раз проявляет беспринципность, отдав предпочтение сотрудничеству с Израилем также и в сфере ИКТ.