Հայաստանում ինտերնետ օգտագործողների քանակը 1, 5 մլն է
Նախրոդ տարվա ընթացքում Հայաստանում առաջին անգամ գործարկվել են 4G ստանդարտի կապի տեխնոլոգիաները, իսկ երկրի ողջ տարածքն ապահովվել է 3G ստանդարտով գործող համակարգերով: Այդ մասին այսօր Ազգային ժողովում հայտարարեց վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը 2010 թվականի պետական բյուջեի կատարման հաշվետվությունը ներկայացնելիս:
Նրա ներկայացմամբ, նախորդ տարվա ընթացքում արագագործ ինտերնետի միջինացված սակագները գրեթե կրկնակի նվազել են: «Ինտերնետի մեծածախ սակագները կրճատվել են ավելի քան երկու անգամ` կազմելով 71 հազար դրամ և այս միտումը շարունակվում է նաև այս տարի», -հավելեց կառավարության ղեկավարը:
Ինտերնետից օգտվողների ընդհանուր թիվը նախորդ տարի կազմել է 1, 5 մլն, որի մեջ է մտնում նաև բջջային հեռախոսների միջոցով ինտերնետից օգտվողների քանակը:
«Իսկ ինտերնետից անմիջապես օգտվողների քանակը` լայնաշերտ բաժանորդների քանակը 2,5 անգամ աճել է` կազմելով 173 հազար», - հավելեց վարչապետը: Նա նաև տեղեկացրեց, որ ինտերնետը նախորդ տարի հասանելի է դարձել Հայաստանի ևս 300 դպրոցներում և արդյունքում, այսօր Հայաստանում ընդհանուր առմամբ 944 դպրոց արդեն ապահովված է ինտերնետով:

Число пользователей сети Интернет в Армении в 2010 году составило 1.5 миллиона
В прошлом году впервые в Армении задействована сеть 4G, а вся территория республики покрыта сетью 3G. Об этом сегодня в Национальном собрании Армении заявил премьер-министр Тигран Саргсян, представляя исполнительную бюджета 2010 года.
По его словам, в 2010 году тарифы на высокоскоростной интернет понизились вдвое, и эта тенденция сохраняется также в текущем году.
Общее число пользователей Интернета в Армении составило 1.5 миллиона человек, включая число тех, кто пользуется мобильным интернетом.
«Количество пользователей широкополосного Интернета возросло в 2.5 раза и составило 173 тысячи», - сообщил премьер. Т.Саргсян проинформировал также, что в 2010 году к сети подключились еще 300 школ Армении, и сегодня 944 школы республики снабжены Интернетом.