ԷյԴիՍի-ին և Netnod-ը հայտարարել են i.root-servers.net սերվերի, ԷյԴիՍի – կենտրոնական հանգույցներից մեկում տեղադրման մասին: Սա առաջին DNS Root սպասարկիչն է Հայաստանում, որը կնպաստի DNS ծառայության հուսալիությանը և պահուստայնության բարձրացմանը Հայաստանում և հարակից շրջաններում ինտերնետ օգտվողների համար:
«Սա ոգևորող քայլ է բարելավելու ինտերնետ ծառայությունների որակը Հայաստանում: Մենք ուրախ ենք, որ պետք է միասին աշխատենք այնպսի հեղինակավոր կազմակերպության հետ ինչպիսին է Netnod-ը: Դա DNS ոլորտում ամենավստահելի անուններից մեկն է, որն ունի anycasting և DNS գործառույթների մեծ փորձ: Аnycasting-ը այսօր արդեն իսկ կայացած մեթոդն է,որն ուղված է բարելավելու DNS -ի հուսալիությունը և պահուստայնությունը: DNS Root սպասարկչի տեղադրումը կարևոր է և օգնում է լուծելու Հայաստանում ինտերնետ հասանելիության հարցը:
Սա մի կարևոր քայլ է, որը կնպաստի Հայաստանում և տարածաշրջանում Ինտերնետ ենթակառուցվածքի զարգացմանը: Մենք ակնկալում ենք նորանոր նմանատիպ ծառայությունների տեղադրում մոտակա ամիսներին», -ասում է ԷյԴիՍի-ի տեխնիկական տնօրեն Վահե Խաչկյանը։
«Մենք ոգևորված ենք տեղադրել i.root-servers.net Հայաստանում»,- ասում է Քուրտ Էրիկ Լինդքվիստը, Netnod -ի գործադիր տնօրենը: «Այս սերվերը ոչ միայն կօգնի Հայաստանի ինտերնետից օգտվող հասարակությանը, այլև հարակից շրջանների ինտերնետից օգտվող հասարակությանը այն տեսանկյունից, որ հնարավոր կլինի բարձրացնել DNS ծառայությունների արագագործությունը և պահուստայնությունը ողջ տարածաշրջանում: Այս սպասարկչի տեղադրումը Netnod -ի հետևողական քայլերից է, որը նպաստում է բարձրացնելու i.root.-servers.net սպասարկիչների քանակը, ինչը և նպաստում է DNS Root սերվերների գործունեության և կայունությանը ամբողջ աշխարհում»:
Root սերվերները Ինտերնետ DNS համակարգի կարևոր մասերից մեկն են, որոնք տեղեկատվություն են ապահովում բարձրագույն մակարդակի անվանական տիրույթների (TLD) սպասարկիչների մասին (օրինակ ․am, .com, .org, .info, .ru ). Համակարգիչները այս տեղեկատվությունն օգտագործում են վեբ հասցեները, էլ. փոստերը գտնելու և այլ տեսակի ինտերնետային գործառույթներ իրականացնելու համար:

ADC and Netnod have today announced that an instance of i.root-servers.net has been installed in one of ADC’s data centres. This is the first DNS root server in Armenia, which will contribute to the reliability and redundancy in DNS services to Internet users in Armenia and surrounding regions.
“This is an exciting step to take to improve the Internet in Armenia. We are delighted to be working together with such a reputable organization as Netnod. It is one of the most trusted names in DNS with extensive experience in anycasting and DNS operations. Anycast is today an established method of improving resilience and redundancy of the DNS. This deployment is critical as it helps to address the issue of “Access” in Armenia. It is also an important milestone towards our objective to contribute to the Internet infrastructure development in our region. We are looking forward to more deployments of this kind in the coming months. ” says Vahe Khachikyan, CTO of Armenian Datacom Company
"We are enthusiastic to deploy an i.root-servers.net instance in Armenia” says Kurt Erik Lindqvist, CEO of Netnod “This root server will not only benefit the Armenian Internet community, but also Internet communities in the surrounding region, in terms of faster domain resolution and increased resilience within the region as a whole. This installation is part of Netnod´s efforts to continuously increase the i.root-servers.net footprint and thereby increase the performance and robustness of the root server system worldwide.”
Root servers are a critical part of the Internet's Domain Name System (DNS), providing information about authoritative servers for all Top Level Domains (TLDs) (such as ".com", ".org", ".ru", ".am" and ".jp"). Computers need this information to interpret web-addresses, e-mail addresses, and perform other types of Internet transactions.
"Armenian Datacom Company" CJSC (ADC) was formed as an Armenian-Norwegian joint venture in April 2006. ADC created a 21st century ultramodern fiber-optic network spanning all around Yerevan covering both central areas and the suburbs. ADC launched professional telecommunication services in 2007. ADC is the first company in Armenia granted a license as public network services provider in accordance with new laws and regulation procedures. The company has constructed an independent and redundant, exclusive fiber-optic network, which topology represents interconnection of ring-type core highways.
About Netnod
Netnod is a non-profit Internet infrastructure organisation. Netnod manages six Internet exchange points (IXPs) in five cities in Sweden. Netnod offers DNS anycast & unicast slave services to TLDs worldwide and is the proud operator of i.root-servers.net, one of 13 logical DNS root name servers in the world.