ԼՂՀ ԱԺ խմբակցությունների համատեղ հայտարարությունը
ԼՂՀ 5-րդ գումարման Ազգային ժողովի 2011թ. մայիսի 19-ի լիագումար նիստում ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ, պատգամավոր Վահրամ Աթանեսյանը խորհրդարանի քաղաքական ուժերի անունից հանդես է եկել հայտարարությամբ: Այս մասին տեղեկացնում է ԼՂՀ ԱԺ մամուլի ծառայությունը:
«Լրացավ ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտության գոտում զինադադարի 17 տարին: Ցավոք, ադրբեջանական կողմը հերթական անգամ փորձ արեց նենգափոխել իրողությունը և կասկածի տակ առնել իրավական ուժ ունեցող պայմանավորվածության իսկությունը: Քարոզչական այդ ձեռնարկումն ուղեկցվեց շփման գծում լարվածությամբ, որի հետևանքով արձանագրվեց ԼՂՀ խաղաղ բնակչի` դիպուկահար կրակոցով սպանության փաստ:
Մենք ափսոսում ենք, որ ադրբեջանական կողմի ոտնձգություններն անհրաժեշտ և անհետաձգելի հակազդեցության չեն արժանանում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության կողմից, որը կոչված է միջնորդություն իրականացնել հակամարտության բոլոր կողմերի միջև` հասնելու վերջնական խաղաղության:
Մեզ համար գնալով ակնհայտ է դառնում, որ ադրբեջանական իշխանությունները պատրաստ չեն վիճելի հարցերը խաղաղ բանակցությունների միջոցով կարգավորելուն և ամեն ինչ անում են, որպեսզի իրավիճակն ավելի սրվի:
ԼՂՀ Ազգային ժողովի քաղաքական ուժերը լիովին պաշտպանում են հակառակորդի սադրանքներին համարժեք պատասխան տալու ուղղությամբ ձեռնարկվող քայլերը:
Մենք ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներին հորդորում ենք իրենց միջնորդական մանդատը կիրառել ամբողջ ծավալով` զսպելու Ադրբեջանի ռազմատենչ գործողությունները:
Հակառակ դեպքում իրավիճակի հնարավոր սրման համար պատասխանատվությունը կծանրանա նաև միջնորդների վրա»,- նշված է հայտարարության մեջ:

На сегодняшнем заседании Национального собрания Нагорно-Карабахской республики, фракции и депутатские группы выступили с совместным заявлением, в котором, в частности, отмечается:
«Исполнилось 17 лет со времени установления перемирия в зоне карабахо-азербайджанского конфликта. К сожалению, азербайджанская сторона в очередной раз попыталась исказить действительность и поставить под сомнение истинность договоренности, имеющей правовую силу.
Эта пропагандистская акция сопровождалась ростом напряженности на линии соприкосновения, в результате чего был зафиксирован факт убийства снайперским выстрелом мирного жителя НКР.
Мы сожалеем, что посягательства азербайджанской стороны не удостаиваются незамедлительного противодействия со стороны сопредседателей Минской группы ОБСЕ, которые призваны осуществлять посредничество между всеми сторонами конфликта для достижения окончательного мира.
Для нас становится все более очевидным, что азербайджанские власти не готовы к урегулированию спорных вопросов путем мирных переговоров и делают все для еще большего обострения ситуации.
Политические силы НС НКР целиком поддерживают шаги, предпринимаемые для адекватного ответа провокациям противника. Мы рекомендуем сопредседателям Минской группы ОБСЕ использовать свой посреднический мандат в полном объеме для сдерживания милитаристских действий Азербайджана, в противном случае ответственность за возможное обострение ситуации ляжет также на посредников».