Գ. Մինասան «Ադրբեջանը և Թուրքիան դեմ են, որ Սևծովյան օղակաձև մայրուղին անցնի Հայաստանով»
Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ԱԺ Ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գագիկ Մինասյանը ի թիվս այլ թեմաների անդրադարձավ նաև Սևծովյան օղակաձև ավտոմայրուղու հարցին։
Ըստ բանախոսի Թուրքիան և Ադրբեջանը գտնում են, որ այդ ավտոմայրուղին պետք է շրջանցի Հայաստանը, իսկ մյուս կազմակերպությունները գտնում են, որ դա սկզբունքների դեմ մոտեցում է:
«Այդ խնդիրն ավելի շատ գործադիրի ոլորտի խնդիր է, որովհետև այդտեղ են որոշում այդ տեխնիկական հարցերը: Սակայն խնդիրը մնում է բաց և դեռևս ադրբեջանական և թուրքական կողմերը դեմ են, որ այդ մայրուղին անցնի Հայաստանով … վերջնական որոշումը դեռ կայացված չէ»,-նշեց Գագիկ Մինասյանը։
Հիշեցնենք, որ մայրուղու հիմնական երթուղին և միացնող ճանապարհներն անցնում են Թուրքիայի, Վրաստանի, Հայաստանի, Ադրբեջանի, Ռուսաստանի, Ուկրաինայի, Մոլդովայի, Ռումինիայի, Բուլղարիայի, Սերբիայի, Ալբանիայի ու Հունաստանի տարածքներով:

Турция и Азербайджан добиваются, чтобы кольцевая автомагистраль ОЧЭС пошла в обход Армении
Турция и Азербайджан считают, что кольцевая автомагистраль ОЧЭС должна быть построена в обход Армении, сообщил сегодня на пресс-конференции глава постоянной финансово-бюджетной комиссии национального собрания Армении Гагик Минасян.
Напомним, что на днях в Киеве состоялось расширенное заседание Парламентской ассамблеи Организации Черноморского экономического сотрудничества (ПА ОЧЭС), в котором приняла участие армянская делегация.
«Однако остальные страны считают, что это противоречит принципам организации»,- подчеркнул он.
«Эта проблема скорее находится в сфере полномочий исполнительной власти, поскольку там решаются технические вопросы. Но проблема остается открытой, и пока что Турция и Азербайджан против того, чтобы магистраль прошла по территории Армении… Окончательное решение пока не принято», - отметил Г. Минасян.
Меморандум Организации Черноморского экономического сотрудничества (ОЧЕС) о взаимопонимании по скоординированному развитию кольцевой автомагистрали вокруг Черного моря предусматривает строительство автомагистрали общей длиной 7 тыс. 140 километров. Основной маршрут автомагистрали будет проходить через Турцию, Грузию, Россию, Украину, Молдову, Румынию, Болгарию и Грецию.