Ա. Աշոտյան. Կրթությունն այն ոլորտը չէ, որտեղ կարելի է քաղաքական շահարկումներ թույլ տալ
«Հուսով եմ Ադրբեջանի և Թուրքիայի իմ գործընկերները կընդունեն իմ հրավերը»,-այսօր դպրոցի տնօրենների ատեստավորման քննությունների կապակցությամբ լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարեց ՀՀ Կրթության և Գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանը:
Նախարարը իր խոսքում նշեց, որ Հայաստանը 2011 թվականի հուլիսի 1-ից, Լեհաստանի հետ համատեղ հանդիսանալու է Բոլոնյան գործընթացի համանախագահող երկիր և հավելեց, որ դա նշանակում է, որ Հայաստանը այդ 6 ամիսների ընթացքում պատասխանատվություն է կրելու Բոլոնյան տարածքի երկրներում տեղի ունեցող բարեփոխումների, միջոցառումների և այլնի համար:
«Եվ այս պարագայում հուսով եմ, որ Ադրբեջանի և Թուրքիայի իմ գործընկերները կընդունեն մեր հրավերը և կգան Հայաստան, մանավանդ, որ մենք բան ունենք ցույց տալու մեր հարևաններին` թե ինչպիսի գործընթացներ ու բարեփոխումներ են տեղի ունենում Հայաստանում և ինչպիսի միջոցառումներ են կազմակերպվելու Բոլոնյան գործընթացի շրջանակներում»,- ասաց նախարարը:
Ա. Աշոտյանը շեշտեց, որ ի տարբերություն մեր որոշ հարևանների, Հայաստանը չի քաղաքականացնում կրթությունը և, որ դա այն ոլորտը չէ, որտեղ կարելի է քաղաքական շահարկումներ թույլ տալ: «Եթե մենք խոսում ենք ընդհանուր եվրոպական կրթական տարածքի մասին, ապա ատելությամբ կառուցված բաժանարար գծերը ուղղակի զավեշտալի են: Քաղաքականությունը թողնենք արտաքին գործերի նախարարություններին»:
Նախարարը նկատեց, որ եթե հետո Ադրբեջանը կամ Թուրքիան չհրավիրի Հայաստանի ԿԳ նախարարին, ապա «իրենք մեր բացակայությունից միայն կկորցնեն, ոչ միայն այն պատճառով, որ իմ չհրավիրելու փաստի մասին ես կբարձրաձայնեմ, այլ նաև այն պատճառով, որ եվրոպական հանրույթը չի հասկանա իրենց հակակառուցողական մոտեցումը»:
Բանախոսը անդրադարձավ այն փաստին, որ Ադրբեջանի ներկայիս կրթության և գիտության նախարարը ծնվել է Հայաստանում և ուսանել է Իջևան քաղաքի դպրոցներից մեկում, և այդ հանգամանքը, ըստ Ա. Աշոտյանի, հրաշալի առիթ է Միսիր Մարդանովի համար՝ գալ Հայաստան:

А.Ашотян: Образование – не та сфера, где допустимы политические спекуляции
«Я надеюсь, что коллеги из Турции и Азербайджана примут мое приглашение», - заявил сегодня журналистам министр образования Армении Армен Ашотян.
Он напомнил, что с 1 июля 2011 года Армения вместе с Польшей будут председательствовать в Болонском процессе, что означает, что в течение 6-и месяцев Армения будет нести ответственность за реформы и мероприятия в странах, присоединившихся к процессу.
«И исходя из этого я надеюсь, что мои коллеги из Турции и Азербайджана примут мое приглашение и посетят Армению, тем более, что нам есть что показать нашим соседям – какие реформы и процессы идут в Армении, и какие будут организованы мероприятия в рамках Болонского процесса», - сказал министр.
А.Ашотян подчеркнул, что в отличие от некоторых соседей Армения не политизирует образование, и считает, что это не та сфера, где можно прибегать к политическим спекуляциям. «Когда мы говорим об общем европейском образовательном пространстве, то построенные на ненависти разделительные линии выглядят просто смешно. Давайте оставим политику министерству иностранных дел», - сказал он.
Министр также заметил, что если Турция и Азербайджан не пригласят министра образования Армении, то от его отсутствия они только проиграют. «Не только потому, что я заявлю об этом во всеуслышание, но и по той причине, что европейское сообщество не поймет их деструктивный подход», - заметил он.
А.Ашотян сообщил, что министр образования Азербайджана Мисир Марданов родился в Армении и учился в одной из средних школ Иджевана, и это обстоятельство, по его мнению, должно послужить поводом для того, чтобы азербайджанский министр посетил Армению.
Напомним, что министр образования и науки Армении Армен Ашотян пригласил председателя Совета высшего образования Турции и министра образования Азербайджана посетить Ереван и принять участие в мероприятиях в рамках Болонского процесса.
В рамках программы с 3 по 10 июля состоится Международная студенческая летняя школа, 8-9 сентября - международная конференция, посвященная финансированию высшего образования.