Բրիտանական Oxfam մարդասիրական կազմակերպությանը զգուշացնում է, որ եթե պետությունների ղեկավարները համապատասխան բարեփոխումներ չձեռնարկեն, ապա հիմնական սննդամթերքի գները առաջիկա 20 տարիների ընթացքում կկրկնապատկվեն:
Այս մասին տեղեկացնում է «BBC» լրատվական գործակալությունը:
«Oxfam»-ի կանխատեսմամբ` մինչև 2030թ հիմնական մշակաբույսերի միջին արժեքը կավելանա մոտ 120%ից 180%-ով, որի պատճառը մասամբ կարող են հանդիսանալ բնակլիմայական փոփոխությունները:
«BBC»-ի հաղորդմամբ` «Oxfam»-ը կոչ է անում երկրների նախագահներին բարելավել պարենային շուկան և ներդրումներ կատարել կլիմայի համաշխարհային հիմնադրամում:
Հարկ է նշել նաև, որ իր զեկույցում «Oxfam»-ը ընդգծում է հատկապես «սննդի անապահովության 4 թեժ կետերը», որոնք արդեն իսկ հիմա պայքարում են իրենց քաղաքացիներին սնելու ուղղությամբ:
Ըստ «Oxfam»-ի այդ 4 երկրներն են`
• Գվատեմալան, որտեղ շուրջ 865,000 մարդ սննդի անապահովության վտանգի տակ է` մանր բիզնեսում պետության կողմից ներդրումների բացակայության պատճառով, որի պատճառով նրանք ներկրվող պարենից մեծ կախվածություն ունեն:
• Հնդկաստանը, որտեղ ժողովուրդը իր եկամտի ավելի քան կրկնակին է ծախսում սննդի վրա:
• Ադրբեջանը, որտեղ ցորենի արտադրությունը անցյալ տարվա դրությամբ վատ եղանակային պայմանների պատճառով ընկել է 33%-ով`երկրին պարտադրելով հացահատիկային բույսեր ներմուծել Ռուսաստանից և Ղազախստանից: 2010թ դեկետբերին սննդի գինը 20%-ով բարձր է եղել, քան 2009թ-ի նույն ամսին:
• Արևելյան Աֆրիկան, որտեղ 8 մլն մարդ ներկայումս երաշտի պատճառով կանգնած է սննդի տևական կարիքի առաջ:
Ըստ «BBC»-ի` Համաշխարհային բանկը նույնպես նախազգուշացրել է, որ սննդի գնաճը միլիոնավոր մարդկանց ծայրահեղ աղքատության է հասցնում:
«BBC»-ն հավելել է նաև, որ «Oxfam» միջազգային միությունը կոչ է անում երկրներին նոր օրենքներով կառավարել պարենային շուկան և երաշխավորել սննդի ապահովման կարևորագույն խնդիրը:

Oxfam: Горячими точками, где есть острый недостаток продовольствия, являются Азербайджан и Восточная Африка
Цены на основные продукты питания к 2030 году могут возрасти более чем в два раза. Как передает русская служба BBC, об этом говорится в докладе международной благотворительной организации Oxfam.
В случае, если главы государств и правительств не предпримут необходимые меры, стоимость зерновых культур в ближайшие 20 лет вырастет на 120-180%. В своем докладе Oxfam предупреждает, что одной из основных причин столь резкого повышения цен является глобальное изменение климата. В своем докладе Oxfam выделяет четыре «горячие точки», жители которых испытывают острый недостаток продуктов питания. Это: Гватемала, Индия, Азербайджан и государства Восточной Африки.
В докладе говорится, что основная проблема Гватемалы – в зависимости местных фермеров от импорта; жители Индии тратят на продукты питания в два раза больше, чем жители Великобритании в процентом соотношении к зарплате; в Азербайджане из-за плохой погоды на 33% сократился урожай пшеницы; а в государствах Восточной Африки в связи с засухой и хроническим дефицитом еды голодают около 8 млн. человек, в первую очередь – женщины и дети.
Организация призывает мировых лидеров улучшить регулирование на продовольственных рынках, а также создать всемирный фонд по борьбе с изменением климата. «Система распределения продовольствия должна быть пересмотрена, если мы хотим справиться с возрастающими проблемами изменения климата, резкого роста цен на продукты питания, недостатка земли, воды и энергии», - сказала глава организации Барбара Стокинг.
Ранее Всемирный Банк предупреждал о том, что из-за роста цен на продовольствие миллионы людей оказались за чертой бедности. По данным на апрель этого года, цены на продукты были на 36% выше, чем год назад. Oxfam связывает это с проблемами на Ближнем Востоке и Северной Африке. «Каждый седьмой человек на планете голодает ежедневно, несмотря на то, что в мире достаточно еды, чтобы накормить всех», - сказала Стокинг.