Առաջին անգամ. անվճար մագիստրոսական տեղեր` բանակից զորացրվածների համար
Կրթության և գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանը բուհերի ռեկտորներին առաջարկել է առկա ուսուցմամբ մագիստրոսի կրթական ծրագրով հատկացված անվճար տեղերի մրցույթը բանակից զորացրված դիմորդների համար ամփոփել մինչև օգոստոսի 25-ը, առաջնահերթությունը հաջորդականությամբ տալով բակալավրի կրթական ծրագիրն ավարտած և պարտադիր ժամկետային զինվորական ծառայությունից զորացրված դիմորդներին, բակալավրի կրթական ծրագրով ուսումնառած և պարտադիր ժամկետային զինվորական ծառայության զորակոչվելու պատճառով ուսումնառությունն ընդհատած դիմորդներին:
ԿԳՆ-ից հայտնում են, որ կառավարության 2011թվականի մայիսի 5-ի թիվ 620 որոշմամբ հաստատվել էր Հայաստանի Հանրապետության պետական բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների` 2011/2012 ուսումնական տարվա` պետության կողմից ուսանողական նպաստների ձևով ուսման վարձի լրիվ փոխհատուցմամբ (անվճար) առկա ուսուցմամբ մագիստրոսի կրթական ծրագրով տեղերը: Որոշման մեջ առաջին անգամ պետության կողմից ուսման վարձի լրիվ փոխհատուցմամբ /անվճար/, բանակից զորացրվածների համար հատկացվել է 99 տեղ կամ տեղերի 10 տոկոսը, խրախուսելով երիտասարդներին ծառայել բանակում և դրանից հետո անվճար մագիստրոսական կրթություն ստանալ:

Министр образования и науки Армен Ашотян предложил ректорам вузов до 25 августа завершить конкурс на бесплатные места в магистратуре для демобилизованных из армии.
Как сообщает пресс-служба министерства, министр предлагает отдать предпочтение в следующей последовательности: абитуриентам, получившим степень бакалавра и отслужившим в армии, абитуриентам, не завершившим учебу в бакалавриате из-за призыва в армию.
Министерство образования напоминает, что 5 мая 2011 года правительство утвердило количество бесплатных мест в магистратуре. Впервые для отслуживших в армии выделено 99 мест, то есть, 10% от всех бесплатных мест в магистратуре. Предполагается, что это послужит дополнительным стимулом для того, чтобы молодые люди служили в армии с возможностью продолжить образование бесплатно.