Վարդան Մինասյան. «Առաջին հերթին ավելի լավ խաղ եմ ակնկալում, քան Երևանում»
Հունիսի 1-ին Հայաստանի ազգային հավաքականը երկրորդ բաց մարզումն անցկացրեց Ֆուտբոլի ակադեմիայում։ Սանկտ Պետերբուրգ մեկնելուց առաջ Հայաստանի ընտրանին կանցկացնի ևս մեկ մարզում, սակայն այն արդեն փակ է լինելու։
Հավաքականի գլխավոր մարզիչ Վարդան Մինասյանը պարապմունքից հետո պատասխանել է լրագրողների հարցերին։
- Պարոն Մինասյան, արդեն 2 մարզում եք անցկացրել։ Ինչպիսի՞ն են Ձեր տպավորությունները։
- Ամենակարևորը, որ այն ֆուտբոլիստները, ում հրավիրել ենք, ֆունկցիոնալ լավ վիճակում են, վնասվածքներ չկան։ Երեկվա ու այսօրվա տպավորություններից հետո որոշակի կարծիք կազմել եմ հիմնական կազմի վերաբերյալ։ Գլխավոր պարապմունքը դեռ առջևում է։ 19 հոգով ենք մեկնելու։ Մեկ հոգի էլ ավելի ենք տանելու։
- Այսինքն` Երևանում մնալու է 2 խաղացո՞ղ։
- Այո, բայց ես նրանց ասել եմ, որ դա ոչ մի բան չի նշանակում, որովհետև հավաքականում միշտ հավաքվում են ուժեղագույնները։ Եթե ինչ-որ մեկը չի ընգրկվում 18-ի կամ 19-ի մեջ, չի նշանակում, թե նա թույլ ֆուտբոլիստ է։ Ուղղակի այս պահին ընտրվում են լավագույնները` ըստ դիրքերի, որպեսզի բոլոր խաղային օղակներում բալանս լինի:
- Պարոն Մինասյան, կանխատեսումներ անել չեք սիրում, բայց, այնուամենայնիվ, ի՞նչ ակնկալիք ունենք Ռուսաստանի հավաքականի հետ հանդիպումից։
- Կանխատեսում անել, իրոք, չեմ սիրում: Ակնկալում եմ, որ ավելի լավ խաղանք, քան Երևանում։ Երևանում մեր խաղի որակն այնքան էլ բարձր չէր, չնայած դա ուներ իր պատճառները։ Ավելի որակյալ ֆուտբոլ կցուցադրենք: Որքան լավ խաղանք, բնականաբար, նույնքան բարձր կլինեն հաղթելու հնարավորությունները։
- Ռուսներին զարմացնելու ինչ-որ բան ունե՞ք։
- Ինչ-որ փոփոխություն կլինի կազմում։ Միայն դա կարող եմ ասել։
- Չե՞ք կարծում, որ Ռուսաստանի այս հավաքականն ամենաթույլն է իր պատմության մեջ, և նրան հնարավոր է հաղթել։
- Ես շատ եմ լսում նրանց մամուլի վերլուծությունները։ Շատ են քննադատում, բայց դա ինձ վրա չի ազդում։ Դա այդքան լուրջ չեմ ընդունում և Ռուսաստանի հավաքականին համարում եմ շատ ուժեղ թիմ։ Նրանց խաղացողներն անհատապես բարձրակարգ են։

Национальная сборная Армении по футболу провела вторые открытые учебно-тренировочные сборы в Академии футбола. До того, как отправиться в Санкт-Петербург, армянская дружина проведет еще одну тренировку, но уже закрытую.
После тренировки главный тренер сборной Вардан Минасян ответил на вопросы журналистов.
- Господин Минасян, проведены уже две тренировки. Каковы Ваши впечатления?
- Самое главное, что все приглашенные футболисты функционально в хорошем состоянии, нет травм. После двух тренировок уже составил определенное мнение об основном составе. Главная тренировка пока впереди. Отправимся в составе из 19 человек. Одного берем дополнительно.
- То есть, в Ереване останется два игрока?
- Да, но я им сказал, что это ничего не означает, поскольку в сборную входят лишь сильнейшие. Если кто-то выбывает, означает, что он слабый игрок. Просто на данный момент выбираются сильнейшие, согласно позициям, чтобы во всех игровых цепях наблюдался баланс.
- Господин Минасян, Вы не любите делать прогнозов, но, тем не менее, каковы Ваши ожидания от встречи со сборной России?
- Действительно, не люблю прогнозировать. Ожидаю, что сыграем лучше, чем в Ереване. Качество нашей игры в Ереване не было высоким, хотя на то были причины. Мы покажем более качественный футбол. Чем лучше сыграем, тем, естественно, возрастут шансы на победу.
- Есть, чем удивить русских?
- В составе будут определенные изменения. Могу сказать лишь это.
- Не думаете, что эта сборная России – самая слабая за всю историю, и ее не трудно будет обыграть?
- Я знаком с публикациями в прессе, аналитикой. Много критикуют, но на меня это не действует. Не воспринимаю это слишком серьезно, и считаю сборную России очень сильной командой. Русские игроки на личностном уровне – высококлассные.