ԻԻՀ-ում ՀՀ դեսպան. «Հայաստանի և Իրանի միջև ապրանքաշրջանառության ծավալներն ավելացել են 38 տոկոսով` կազմելով 270 միլիոն դոլար»
14:03 03/06/2011
Հայաստանի և Իրանի միջև ապրանքաշրջանառության ծավալները 2010թ. ավելացել են 38 տոկոսով` կազմելով 270 միլիոն դոլար, այժմ ջանքեր ենք գործադրում, որպեսզի 2011թ. այն ևս 30 տոկոսով ավելացնենք»:
Այդ մասին իրանական «ՖԱՐՍ» լրատվական գործակալությանը տված հարցազրույցում նշել է ԻԻՀ-ում ՀՀ դեսպան Գրիգոր Առաքելյանը:
«Թեհրանում կայացած հայ-իրանական միջկառավարական հանձնաժողովի 10-րդ նիստի ընթացքում քննարկվել են տնտեսության, էներգետիկայի, տարանցման, երկաթգծի և այլ ոլորտներին առնչվող հարցեր և կողմերի միջև փոխըմբռնման հուշագիր է ստորագրվել: Մտադիր ենք, որքան հնարավոր է շուտ իրականացնել ձեռք բերված ծրագրերը և պայմանավորվածությունները»,-նշել է դեսպան Առաքելյանը:
Հիշեցնենք, որ օրերս հայ-իրանական միջկառավարական հանձնաժողովի 10-րդ նիստի շրջանակներում Թեհրանում էր գտնվում ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Արմեն Մովսիսյանը, ով հանդիպում է ունեցել Իրանի նախագահ Մահմուդ Ահմադինեժադի և ԱԳ նախարար Ալի Աքբար Սալեհիի հետ:
Իրանի նախագահը նշել է, որ Իրանը ոչ մի խոչընդոտ չի տեսնում Հայաստանի հետ առավելագույնս զարգացնելու իր հարաբերությունները, իսկ ԱԳ նախարար Սալեհին նշել էր, որ Իրանը, լինելով էներգետիկ հարուստ աղբյուրներ ունեցող երկիր, հարևան և բարեկամ Հայաստանի էներգետիկ կարիքների ապահովման համար հուսալի երկիր կարող է համարվել:
Նշենք, որ «ՖԱՐՍ» լրատվական գործակալության հաղորդմամբ` հայ-իրանական հարաբերությունները խորացնելու և ամրապնդելու նպատակով հունիսի 6-ին Հայաստան կժամանի ԻԻՀ նախագահ Մահմուդ Ահմադինեժադը:

Посол Армении в ИРИ: Товарооборот между Арменией и Ираном в 2010 году возрос на 38%
Товарооборот между Арменией и Ираном в 2010 году вырос на 38%, составив $270 миллионов. Такие сведения сообщил иранскому агентству «ФАРС» посол Армении в ИРИ Григор Аракелян.
Он отметил, что сейчас стороны прилагают усилия, чтобы в 2011 году увеличить товарооборот еще на 30%.
«В ходе 10-го заседания армяно-иранской межправительственной комиссии в Тегеране рассмотрены вопросы, связанные с экономикой, энергетикой, транзитом, железной дорогой и другими отраслями, и между сторонами подписан меморандум взаимопонимания. Мы намерены как можно скорее реализовать намеченные программы и достигнутые договоренности», - сказал посол.
Напомним, что сопредседатель армяно-иранской межправкомиссии, министр энергетики и природных ресурсов Армении Армен Мовсисян в рамках визита в Тегеран встретился с министром иностранных дел Ирана Али Акбаром Салехи и президентом Махмудом Ахмадинежадом.
Президент Ирана на встрече заметил, что Иран не видит никаких препятствий для максимального развития отношений с Арменией, а министр иностранных дел отметил, что Иран как богатая энергоресурсами страна может стать для Армении надежным энергетическим партнером.
Напомним также, что 6 июня ожидается визит президента Ирана Махмуда Ахмадинежада в Армению. Согласно иранским источникам, цель его визита – укрепление и углубление отношений с Арменией.