Ադրբեջանի համալսարաններում կաշառակերության սեզոն է
Ադրբեջանի բարձրագույն դպրոցներում սկսվել է ամառային քննաշրջանը: Երկրի առաջատար դպրոցներում մեծ թափով փող է հավաքվում:
«Բիզիմ յոլ» թերթն այդ կապակցությամբ հանդիպել է Բաքվի պետական համալսարանի ուսանողներին, որոնք թերթի թղթակցին ասել են, որ ԲՊՀ-ն ոչ թե բարձրագույն դպրոց է, այլ` շուկա: Դասախոսների մի մասը զբաղված է կաշառք հավաքելով, մյուս մասը` գիտաճյուղի հետ կապ չունեցող գրքերի վաճառքով: Երրորդ կուրսի ուսանող Էլնուրն ասել է, որ համալսարանի բոլոր ֆակուլտետներում կաշառքն է տիրում: «Կապ չունի դու դասերը սովորում ես, թե ոչ: Մեկ քննության արժեքը 200-300 մանաթ է (250-350 դոլար): Մի խոսքով, աղքատ ուսանողներին խորհուրդ եմ տալիս փաստաթղթերը ԲՊՀ չտալ: Հակառակ դեպքում, հարկադրված կլինեն ամեն քննաշրջանի համար 500 մանաթ վճարել»,- ասում է նա:
4-րդ կուրսի ուսանող Անարն էլ հավելել է, որ եթե կաշառք չլինի, երեխաները դիպլոմ ստանալ չեն կարող: «Լավ է, որ կաշառք կա, թե չէ ուսանողների կեսը դիպլոմ չի կարող ստանալ: Բայց դե դասախոսներն էլ չափն արդեն անցել են: Եթե առաջներում ամեն քննության համար 10-20 մանաթ (մոտ 20 դոլար) էին պահանջում, այժմ 80-300-ից (100- 360 դոլար) պակաս չեն վերցնում: Նրանք օգտվում են ուսանողների անգրագիտությունից»,- ասում է Անարը:
«Բիիզիմ յոլ»-ի թղթակիցը պարզել է, որ Ադրբեջանի տեխնիկական համալսարանում բոլոր քննությունները միասին կարելի է «հանձնել» 300 մանաթով (360 դոլար): «Ամենաշատ փող հավաքող դասախոսը տրանսպորտի ֆակուլտետի դեկանն է: Այստեղ ուսանողների մեծ մասը քննությունների շրջանում խրվում է պարտքերի մեջ»,- ասում են ուսանողները:
Թերթն ընդգծում է, որ ամեն քննաշրջանում Կրթության նախարարությունում «թեժ գիծ» է գործում, սակայն ոչ մի ուսանող այդտեղ չի դիմում, քանի որ անպայման պետք է հայտնի, թե ով է, որտեղ և որ կուրսում է սովորում: Իսկ երբ ուսանողը հայտնում է իր անունը, հարցականի տակ է մնում ուսանողի` տվյալ համալսարանում մնալու հարցը:

Студент Бакинского госуниверситета: Если бы не взятки, половина студентов осталась бы без дипломов
В вузах Азербайджана началась летняя сессия и сезон взяток. Корреспондент газеты «Бизим йол» встретился со студентами Бакинского госуниверситета и они рассказали, что их альма-матер не университет, а рынок. Часть преподавателей собирает взятки, другая часть - продает книг, не имеющих ничего общего с наукой. Студент 3-го курса Эльнур рассказывает, что взяточничество распространено на всех факультетах. «Не важно, учишься ты или нет. Один экзамен стоит 200-300 манатов. Одним словом, я не советую необеспеченным студентам подавать документы в БГУ. В противном случае, они буду вынуждены каждый семестр выкладывать по 500 манатов.
Студент 4 курса Анар добавил, что без взяток студенты получить диплом не могут. «Хорошо, что есть взятки, а то половина студентов осталась бы без дипломов. Но и преподаватели переходят все рамки. Если раньше за экзамен требовали 10-20 манатов, то сейчас не меньше 80-300. Они пользуются бездарностью студентов»,- говорит Анар.
Корреспондент «Бизим йол» выяснил, что в Техническом университете все экзамены можно «сдать» за 300 манатов. «Больше всего денег собирает декан факультета транспорта. Там большая часть студентов в период сессии влезают в долги»,- говорят студенты.
Семестр в Экономическом госуниверситете «стоит» 500-600 манатов, а в экономическом университете – 1000 манатов. Студент факультета менеджмента Эмин говорит, что каждый год стоимость экзаменов повышается. «Если раньше можно было закрыть семестр за 400-500 манатов, то сейчас за 4 экзамена надо платить 900-1000 манатов. Здесь невозможно получить оценку, учась»,- говори Эмин.
Газета подчеркивает, что во время каждой сессии в Министерстве образования работает «горячая линия», однако ни один студент туда не обращается, поскольку обязательно нужно указать свое имя, факультет и курс, а когда студент представляется ставится под вопрос дальнейшее его обучение в этом вузе.