Ռոդ Այլենդի ասամբլեան ընդունել է ցեղասպանության վերաբերյալ կրթական օրինագիծ
Ռոդ Այլենդի Գլխավոր Ասամբլեան ընդունել է կրթության պետդեպարտամենտի վերաբերյալ օրինագիծ` դպրոցներում դասավանդել ցեղասպանությանը վերաբերող նյութեր:
Այս մասին տեղեկացնում է «Associated Press»:
Օրինագծի համաձայն, կրթության պետդեպարտամենտն իր ինտերնետային կայքում պետք է տեղադրի ուսուցողական նյութեր` Հոլոքոստի և Հայոց ցեղասպանության, Դարֆուր, Իրաքի և Ռուանդայի վերաբերյալ:
Օրինագիծը հովանավորում են Փրովիդենսի հանրապետական Անաստասիա Փ. Վիլյամսը և Վորվիքից սենատոր Միլերը: Ըստ Վիլյամսի, ուսանողները պետք է տեղյակ լինեն «պատմության սարասփելի էջերի» մասին` կանխելու, որպեսզի նման սխալները չկրկնվեն:
Հիշեցնենք, որ Գլխավոր Ասամբլեան 2000թ-ին օրենք էր ընդունել` պահանջելով կրթության բնագավառում աշխատող պաշտոնյաներից ուսումնական ծրագերում ներառել նաև ցեղասպանության և մարդու իրավունքների խնդիրների վերաբերյալ նյութեր:

Парламент американского штата Род-Айленд принял закон, адресованный департаменту образования штата, с требованием содействовать преподаванию в школах темы геноцида.
Как передает агентство «Associated Press», по принятому закону от департамента образования потребуется поместить на своем сайте учебные материалы, связанные с геноцидами, «в том числе Холокостом, геноцидами в Армении, Камбодже, Дарфуре, Ираке и Руанде».
Законопроект представили парламентарии Анастасия Уильямс и Джошуа Миллер. Охарактеризовав нарушения прав человека правительствами, как «безобразные главы истории», Уильямс, вместе с тем, подчеркнула, что студенты должны знать об этом для пресечения повторения подобных ошибок.
Парламент штата Род-Айленд в 2000-ом году принял закон, согласно которому от должностных лиц сферы образования штата требуется составить учебный план на темы геноцида и прав человека.