Աղիքային վարակի զոհերի թիվը Գերմանիայում հասել է 35-ի
Գերմանիայի առողջապահության նախարար Դանիել Բարն հայտարարել է, թե E.coli աղիքային վարակի զոհերի թիվն հասել է 35-ի: Նախարարը նաև չի բացառել, որ զոհերի թիվը կարող է ավելանալ:
Այս մասին հաղորդում է «Գազետա.ռու»-ն:
«Այն, որ նոր վարակակիրների թիվը նվազում է, լավատեսության որոշակի առիթ է տալիս, սակայն ապագայում չի բացառվում նոր զոհեր», - ասել է նախարարը:
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության տվյալներով, եվրոպական 14 երկրներում, ինչպես նաև Կանադայում ու Միացյալ Նահանգներում վարակակիրների թիվը կազմում է 3200 մարդ:
Գերմանիայի սանիտարահամաճարակային գերատեսչության պնդմամբ, ինֆեկցիայի հարուցիչներն հայտնաբերվել են լոբազգիների կուլտուրաներում:

Germany has found the first direct link to the so called E. coli infection, which has killed 31 people in country, and has lifted the warning against eating raw tomatoes, cucumbers and lettuce, “Bloomberg” reports. Germany says there is a high probability that sprouts have caused the illness.
The German state of North Rhine-Westphalia said separately that E. coli bacteria of the aggressive O104 strain tied to the outbreak were detected for the first time on sprouts from a northern German farm.
“There is no signal any more that tomatoes, cucumbers and salad are responsible for the outbreak in North Germany,” Andreas Hensel, head of the Federal Institute for Risk Assessment, said at a news conference. “Now these products are not suspicious anymore. It’s healthy to eat them.”