Վերականգնվում է Դիարբեքիրի Սբ Կիրակոս հայկական եկեղեցին
Պոլսո հայոց պատրիարքի տեղապահ, արքեպիսկոպոս Արամ Աթեշյանը Դիարբեքիրի հայկական Սբ Կիրակոս եկեղեցու վերանորոգման աշխատանքներին տեղում ծանոթանալու նպատակով մեկնել է Դիարբեքիր: Թուրքական «Sondakika» լրատվական կայքի տեղեկացմամբ` արքեպիսկոպոս Աթեշյանը հանդիպում է ունեցել Սուրի քաղաքապետ Աբդուլլահ Դեմիրբաշի հետ և շնորհակալություն հայտնել ցուցաբերվող աջակցության համար:
Վեցդարյա այդ եկեղեցու վերականգնման համար պահանջվել է 2.5 մլն դոլար: Ֆինանսական ծախսերը հոգում է Դիարբեքիրի հայերի հիմնած Սբ Կիրակոս եկեղեցու հիմնադրամը: Ըստ նախատեսվածի` վերանորոգման աշխատանքները ավարտվելու են այս տարի: Եկեղեցու գմբեթին խաչ կտեղադրվի և կարելի կլինի պատարագ մատուցել: Հիմնադրամի նախագահ Թեքին Փափուչյանի տեղեկացմամբ` 1978 թվականից ի վեր այդ եկեղեցում կրոնական արարողություն չի կազմակերպվել:
Նշենք, որ Սբ Կիրակոս եկեղեցին միջին արևելյան տարածքներում գտնվող ամենամեծ հայկական եկեղեցին է, որտեղ տեղավորվում է ավելի քան 2 հազար մարդ: Դիարբեքիրի Սուրբ Կիրակոս եկեղեցին ուներ 7 խորան, որոնցից այժմ պահպանված են միայն 3-ը:
Սուրի քաղաքապետն Աթեշյանին հայտնել է, որ իրենք պատրաստ են Թուրքիայում բնակվող ազգային փոքրամասնությունների (հայեր, քրդեր) վիշտը կիսելու, մշակութային երկխոսություն ու համերաշխություն ապահելու և թույլ չտալու, որ անցյալի դառնությունները կրկնվեն: Դեմիրբաշը նշել է, որ, օրինակ, հայերեն լեզվով հեքիաթների գիրք են պատրաստել մանուկների համար:

Реставрируется армянская церковь Диарбекира Сурб Киракос
Местоблюститель Константинопольского Патриарха Армянской Апостольской церкви Арам Атешян посетил Диарбекир для ознакомления с работами по восстановлению армянской церкви Сурб Киракос.
Как сообщает турецкий сайт Sondakika, архиепископ встретился с мэром Сури Абдуллой Демирбашем и выразил благодарность за оказанное содействие.
Для восстановления церкви, имеющей 6-и вековую историю, требуется 2.5 млн. долларов. Финансирует работы основанный диарбекирскими армянами фонд «Сурб Киракос». Согласно плану реставрационные работы должны быть завершены в этом году. На куполе церкви будет установлен крест, и будет разрешено проводить богослужение. По словам председателя фонда Текина Папучяна, в церкви не служили молебен с 1978 года.
Отметим, что церковь Сурб Киракос – самая большая армянская церковь на средневосточных территориях, она вмещает более 2 тысяч человек. Церковь имела 7 алтарей, но из них сохранились только 3.
Мэр Сури в беседе с архиепископом Атешяном выразил готовность разделять заботы национальных меньшинств (армян, курдов), вести культурный диалог, чтобы не допустить повторения прошлого. Демирбаш сообщил, что готовится к изданию книга сказок на армянском языке.