Կաննի գլխավոր մրցանակակիրը` «Ոսկե ծիրանում»
Երկար բանակցություններից հետո «Ոսկե Ծիրան» միջազգային կինոփառատոնը այս տարի երևանյան պրեմիերաների շարքում ներկայացնում է հռչակավոր ռեժիսոր Տերենս Մալիկի «Կենաց ծառ» ֆիլմը: Հայ հանդիսատեսին հնարավորություն է ընձեռվում տեսնել 2011 թվականի Կաննի միջազգային կինոփառատոնի գլխավոր մրցանակին՝ «Ոսկե արմավենուն» արժանացած ֆիլմը:
Մալիկը նկարահանել է ընդամենը 4 ֆիլմ, սակայն չորսն էլ արժանացել են բարձր գնահատականի: Կաննում մրցանակի հանձմանը ռեժիսորը ներկա չի եղել. նա երբեք չի հանդիպում լրագրողների հետ և չի մասնակցում կինոփառատոներին:
Փառատոնի մամուլի ծառայությունից մանրամասնում են, որ «Կենաց ծառ» երևակայական դրաման մի ընտանիքի պատմություն է, որում խոսվում է տիեզերքի, մարդկային հարաբերությունների և ընտանեկան արժեքների մասին: 11-ամյա Ջեքը իր հոգու հայացքով ընկալում է կյանքը, ինչպիսին որ կա: Իրականությունը փոխվում է, երբ երեխան առաջին անգամ հանդիպում է կյանքի դաժանությանը, և իր պատկերացումները կյանքի մասին իրեն գցում են լաբիրինթոսի մեջ:
Ռեժիսորը օգտագործելով մանկական հիշողությունները՝ մարդկային կյանքը համադրում է տիեզերքի ընկալման հետ: Տաղանդը թույլ է տալիս Մալիկին պարզ թվացող «կենաց ծառ» հասկացությանը տալ տիեզերական կարևորություն:

Palme d'Or holder from Cannes in Armenian Golden Apricot
After long negotiations “Golden Apricot” international film festival will present renowned director Terrence Malik's "The Tree of Life" in the sidelines of Yerevan premieres. Armenian audience is granted a unique chance to enjoy Cannes’ “Palme d'Or” holder movie.
Malik is the author of four films, four of which have been granted prestigious awards. The director wasn’t present at Cannes to take his award, he never meets with the journalists, and he never attends the festivals.
Rumson.patch.com writes Terrance Malick’s new film The Tree of Life is not your average movie going experience. It’s a visual whirlwind of emotions that may or may not make sense, may or may not give you something to think about, and may or may not annoy the heck out of you. Philosophical and wondrous at heart, the film aspires to tackle lofty questions on life, religion and the place and purpose of humans amongst nature and grace.
The movie is shot beautifully, and visually creates a moment in space and time. Each shot feels crisp and real. The viewer is effortlessly transported to a 1950’s suburban town full of grassy lawns and towering trees, where innocent kids wasted long hours just being kids. Life seeks to weave the story of this “average” Texas family into the bigger picture story about questioning the beginnings of life on Earth—where did we come from, who put us here, and why?