«Ոսկե ծիրան». Հայ-թուրքական կինոպլատֆորմում հինգ ֆիլմի պրեմիերա
«Ոսկե ծիրան» միջազգային կինոփառատոնի հայ-թուրքական կինոպլատֆորմի շրջանակում կկայանան 5 կարճամետրաժ կինոնկարների երևանյան պրեմիերաներ: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ընթացքում հայտարարեց «Ոսկե Ծիրան»-ի գեղարվեստական տնօրեն Սուսաննա Հարությունյանը: Նա ընդգծեց, որ ֆիլմերի նկարահանման գաղափարը ծնվել է հենց կինոպլատֆորմի շնորհիվ:
5 ֆիլմերից 2-ը նկարահանվել են ազգությամբ թուրք, իսկ 3-ը` հայ ռեժիսորների կողմից: Բոլոր ֆիլմերը, ինչպես նշեց Սուսաննա Հարությունյանը, հայանպաստ են, նրանք արդեն ցուցադրվել են Ստամբուլի միջազգային կինոփառատոնում:
Նշենք, որ հայ-թուրքական կինոպլատֆորմին, ինչպես նաև «Ռեժիսորներ առանց սահմանների» համատեղ արտադրության ֆորումի աջակիցներն են Եվրոպական մշակութային ֆոնդը, Եվրասիա համագործակցության հիմնադրամը և Բրիտանական խորհուրդը:

Yerevan will host five short film premieres in the sidelines of Armenia-Turkey cinema platform in “Golden Apricot” international film festival, Susanna Harutyunyan, art director for “Golden Apricot” said in a news conference. She says the idea to produce those films was born due to the cinema platform.
Two films out of five are produced by Turkish directors, and three by Armenian. All of them, according to Susanna Harutyunyan, are pro-Armenian; they’ve already been presented in the International film festival of Istanbul.
Armenia-Turkey cinema platform and “directors without borders” forum supporters are European cultural fund, Eurasia Partnership foundation and British Council.