Վարչապետ. Պետական փողերն ուղղվելու են այն համալսարաններին, որոնք որակյալ կրթություն են ապահովելու
Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը շաբաթ օրը մասնակցել է Ծաղկաձորում հուլիսի 3-ին մեկնարկած «Ուսանողների դերն ու ներգրավվածությունը Բոլոնիայի գործընթացում» թեմայով ուսանողական միջազգային ամառային դպրոցի փակման արարողությանը։ Կառավարության ղեկավարը հանդիպել է շուրջ 15 երկրի ավելի քան 100 ուսանող-ներկայացուցիչների, պատասխանել է նրանց հարցերին։
Տիգրան Սարգսյանը, կառավարության տեղեկատվության ու հասարակայնության հետ կապերի վարչության հաղորդմամբ, ներակայացրել է հայաստանյան կրթական ոլորտում իրականացվող բարեփոխումները։ Ըստ նրա` ժամանակակից աշխարհում կրթությունը պետք է լինի հարատև, շարունակական։
«Մարդն իր կյանքի ընթացքում պետք է մշտապես սովորի, հետևապես պետության կրթության համակարգն էլ պետք է կառուցված լինի այդ եղանակով»,-նշել է կառավարության ղեկավարը` շեշտելով, որ կրթական համակարգը պետք է կառուցվի ժամանակակից գիտելիքի վրա։ Նրա խոսքով` այդ շղթայում կենտրոնական դեր են կատարում համալսարանները։
Վարչապետը, ուշադրություն հրավիրելով լիսաբոնյան հռչակագրին, որը նկարագրում է թե համալսարաններն ինչ նշանակություն ունեն հասարակության մեջ, հայտնել է, որ դրանք ոչ միայն կրթելու, այլև գիտելիքը հասարակությանը կապելու համար են։ Տիգրան Սարգսյանի խոսքով` կրթված է համարվում այն հասարակությունը, որը տարվա ընթացքում ավելի շատ նորարարություններ է կարողանում գրանցել։ «Հայաստանում մենք ունեինք պետական և մասնավոր համալսարաններ, որոնց թիվը հասնում էր 100-ի, բայց կրթության որակի տեսանկյունից դրանք չէին համապատասխանում տարրական չափանիշներին։ Կրթական բարեփոխումների շրջանակում մեր առաջին քայլը խիստ չափանիշների սահմանումն էր։ Այս պայմանները ներառում են ինչպես տարածք, ենթակառուցվածքներ, այնպես էլ որակյալ դասախոսական կազմ ունենալու հարցեր։ Նման պարագայում խնդիր է առաջանում. եթե նման չափանիշներով համալսարաններ հայտնվեն շուկայում, ինչպիսի՞ մրցակցություն պետք է լինի նրանց միջև։ Մենք ասում ենք, որ մրցակցությունը պետք է լինի արդար և ազնիվ։ Պետությունն էլ իր պահվածքով իրավունք չունի շուկայական շեղումներ մտցնել այդ գործընթացում` ֆինանսական «ներարկումը» դարձնելով արդար ու ազնիվ»,- ասել է վարչապետը` ընդգծելով, որ նման պայմաններ ապահովելու համար անհրաժեշտ է նաև այլ ծառայություն` ակրեդիտացիայի մատուցում, որը սահմանում է հստակ չափանիշներ ակրեդիտացիայի համար։
Վարչապետի խոսքով` հավատարմագրող այդ սուբյեկտը պետք է ունենա համապատասխան կարողություններ` գործընթացը կազմակերպելու համար։ «Իսկ հավատարմագրում կնշանակի, որ այդ համալսարանները ունեն բարձր որակներ։ Հավատարմագրված համալսարանները ազդակ են ապագա ուսանողների համար` լավագույն բուհերի միջև ընտրություն կատարելու համար»,- նշել է կառավարության ղեկավարը` հաջորդ շահագրգիռ սուբյեկտը համարելով համալսարաններին, որոնք անցնելով ակրեդիտացիա շատ հեշտությամբ կարող են իրականացնել ուսանողների փոխանակում` նպաստելով երիտասարդների` համաշխարհային կրթական ցանցում հայտնվելուն։
Տիգրան Սարգսյանը հատկանշական է համարել ուսանողների դերն ու նշանակությունը, շեշտելով, որ այդ պատճառով է կարևորվում նման միջոցառումների անցկացումը։ Կառավարության ղեկավարը վստահեցրել է, որ նման դպրոցների կազմակերպումը Հայաստանի կողմից շարունակական բնույթ է կրելու։ Վերջում վարչապետը դիմել է ուսանողներին, ասելով. «Ստացե’ք որակյալ կրթություն, ձեռք բերեք գիտելիքներ, և դուք անպայման աշխատաշուկայում կգտնեք ձեր տեղը»։
Ամառային դպրոցի կազմակերպման աշխատանքներում Կրթության և գիտության նախարարությունից բացի, ակտիվ ներգրավված են եղել նաև Հայաստանի երիտասարդական հիմնադրամը, Հայաստանի ուսանողական ազգային ասոցացիան։ Հիշեցնենք, որ այս տարվա հուլիսի 1-ից մինչև դեկտեմբերի 31-ը Բոլոնիայի գործընթացը համանախագահում են Հայաստանը և Լեհաստանը։

Тигран Саргсян: «Государственные деньги будут направляться тем университетам, которые обеспечат качественное образование»
Премьер-министр Тигран Саргсян 9 июля принял участие в церемонии закрытия стартовавшей 3-го июля в Цахкадзоре международной летней школы на тему «Роль студентов в Болонском процессе и вовлеченность в него». Глава правительства встретился с более чем 100 студентами-представителями из 15 стран, ответил на их вопросы.
Приветствуя участников школы, Тигран Саргсян представил осуществляемые в образовательной сфере Армении реформы. По его словам, в современном мире образование должно быть непрерывным. «Человек в течение своей жизни должен постоянно учиться, следовательно, образовательная система государства должна быть построена таким образом», - отметил премьер-министр, подчеркнув, что образовательная система должна быть построена на современных знаниях.
По его словам, центральную роль в этой цепочке играют университеты. Премьер-министр, привлекая внимание к лиссабонской декларации, которая демонстрирует, какое значение имеют университеты в обществе, заявил, что они предназначены не только для того, чтобы давать образование, но и чтобы связать знания с обществом. Тигран Саргсян сказал, что образованным считается то общество, которое в течение года может регистрировать большее число инноваций. «В Армении у нас были государственные и частные университеты, число которых достигало 100, но с точки зрения качества образования они не соответствовали элементарным критериям. В рамках образовательных реформ наш первый этап представлял собой установление строгих критериев. Эти условия включали в себя как площади и инфраструктуры, так и наличие качественного преподавательского состава. В такой ситуации возникает вопрос: если университеты с такими критериями окажутся на рынке, какая конкуренция должна быть между ними? Мы говорим, что конкуренция должна быть справедливой и честной. А государство своим поведением не имеет права вносить рыночные перекосы в этот процесс, и должно делать финансовые «вливания» справедливо и честно», - сказал премьер-министр, подчеркнув, что для обеспечения таких условий необходима и другая служба – предоставления аккредитации, которая устанавливает четкие критерии для аккредитации.
По словам премьер-министра, этот занимающийся аккредитацией субъект должен иметь соответствующие возможности для организации процесса. «А аккредитация будет означать, что эти университеты имеют высокие качества. Аккредитованные университеты являются сигналом для будущих студентов, чтобы сделать выбор между лучшими вузами», - отметил Премьер-министр, в качестве следующего заинтересованного субъекта упомянув университеты, которые, пройдя аккредитацию, с большой легкостью могут осуществлять обмен студентами, способствуя выходу молодежи в мировую образовательную сеть.
Тигран Саргсян счел роль и значение студентов примечательными, подчеркнув, что по этой причине проведение таких мероприятий имеет важное значение. Глава правительства заверил, что организация Арменией таких школ будет продолжена. В заключение Премьер-министр обратился к студентам, сказав: «Получайте качественное образование, приобретайте знания, и вы обязательно найдете ваше место на рынке труда».
В работы по организации летней школы, кроме министерства образования и науки, были также активно вовлечены Молодежный фонд Армении и Национальная студенческая ассоциация Армении. Напомним, что с 1-го июля по 31-е декабря текущего года в Болонском процессе сопредседательствуют Армения и Польша.