Իրանցի պաշտոնյա. «Նախատեսվում է, որ 5 հազար քրիստոնյա կայցելի Ղարաքիլիսայի հայկական եկեղեցում մատուցվող պատարագին»
«Իրանի Արևմտյան Ազարբայջան նահանգում գտնվող հայկական Ղարաքիլիսա եկեղեցում կատարվող ամենամյա կրոնական արարողությունը հնարավորինս լավ կազմակերպելու նպատակով տեղի իշխանությունները ձեռնարկել են անհրաժեշտ բոլոր քայլերը»:
Այդ մասին Իրանի պաշտոնական «ԻՌՆԱ» լրատվական գործակալության հաղորդմամբ` այսօր կայացած միջոցառումները համակարգող նիստի ընթացքում հայտարարել է Չալդրան շրջանի ղեկավար Համիդռեզա Ղոլի Փուրը:
«Այս տարի նախատեսվում է, որ ս.թ. հուլիս 21-ին Ղարաքիլիսայի եկեղեցում տեղի ունեցող միջոցառմանը մասնակցելու նպատակով, ինչպես Իրանից, այնպես էլ ամբողջ աշխարհից մոտ 5 հազար քրիստոնյաներ կայցելեն:
Միջոցառման մասնակիցների հարմարավետությունն ապահովելու նպատակով կգործեն կապի, ինչպես նաև շտապօգնության ծառայությունները»,-նշել է իրանցի պաշտոնյան:
Ատրպատականի հայոց թեմի խորհրդի նախագահ Վ. Մելոյանը, միջոցառումների պատշաճ կազմակերպելու համար բարձր գնահատելով Արևմտյան Ազարբայջան նահագի ղեկավարության ջանքերը, նշել է, որ դա վկայում է, որ Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը հարգում է ազգային փոքրամասնությունների իրավունքները:
«Ղարաքիլիսա եկեղեցին Արևմտյան Ազարբայջան նահանգում գտնվող երրորդ մշակութային կոթողն է, որ ճարտարապետության տեսանկյունից լինելով համաշխարհային նշանակության կոթող, ընդգրկվել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի համաշխարհային ժառանգության ցուցակում:
Հայերը հավատում են, որ եկեղեցու կառուցման վայրում նահատակվել և թաղվել է Հիսուս Քրիստոսի առաքյալներից մեկը՝ Թադևոսը»,-եզրափակում է իրանական կայքը:

В Иране ожидают 5 тысяч паломников для участия в литургии в армянской церкви Каракилиса
Местные власти приняли все необходимые меры для проведения на должном уровне ежегодной религиозной церемонии в армянской церкви Каракилиса в провинции Ирана Западный Азербайджан.
Об этом, как передает иранское официальное агентство «ИРНА», сегодня в ходе заседания координационного совета заявил руководитель района Чалдран Хамидреза Коли Пур.
«Предполагается, что церковь Каракилиса 21 июля этого года посетят 5 тысяч христиан из Ирана и всего мира», - сказал он. Руководитель района отметил, что в ходе мероприятия будет обеспечена бесперебойная связь, и установлено дежурство службы скорой помощи.
Председатель совета армянской епархии Атрпатакана В.Мелоян высоко оценил усилия руководства провинции Западный Азербайджан, отметив, что это свидетельствует об уважении прав национальных меньшинств в Иране.
«Церковь Каракилиса – третий памятник культуры провинции Западный Азербайджан, включенный в список всемирного культурного наследия ЮНЕСКО. Армяне верят, что на месте этой церкви похоронен один из апостолов Христа – Фаддей», - сказал он.