Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանն այսօր Գանձասարի Սուրբ Հովհաննես Մկրտչի եկեղեցում մասնակցել է 5-րդ համահայկական խաղերի ջահի վառման հանդիսավոր արարողությանը, որին ներկա են եղել Հայ Առաքելական եկեղեցու Արցախի թեմի առաջնորդ Պարգև արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանը, Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը, Համահայկական խաղերի միջազգային կոմիտեի նախագահ Իշխան Զաքարյանը, բազմաթիվ հյուրեր Հայաստանից և Սփյուռքից:
ԼՂՀ նախագահը հանդես է եկել ողջույնի խոսքով, 5-րդ համահայկական խաղերի բոլոր մասնակիցներին մաղթել հաջողություն ու ամենայն բարիք:
«Հարգելի ներկաներ,
Սիրելի մարզիկներ,
Ուրախ եմ ողջունել բոլորիդ Արցախյան հինավուրց հողում:
Այսօր մենք մասնակցում ենք չափազանց կարևոր ու խորհրդանշական մի միջոցառման: Հաշված րոպեներ անց Գանձասարի Սուրբ Հովհաննես Մկրտչի եկեղեցում կվառվի 5-րդ համահայկական խաղերի ջահը: Եվ սա պատահական չէ: Վերջին 20 տարիների ընթացքում Արցախը դարձել է համայն հայության համախմբման խորհրդանիշ:
Նման միջոցառումները նույնպես հանդիսանում են Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք կուռ ու անսասան եռամիասնության վկայությունը: Նաև այդ եռամիասնության շարունակական ամրապնդման տեսանկյունից ենք մենք կարևորում համահայկական խաղերի դերը, որոնք իրենց բնույթով ոչ միայն մրցումներ են, այլև մեր ժողովրդի համերաշխության ու միասնականության ևս մեկ դրսևորում: Հաղթական ոգին պետք է միշտ ամուր լինի յուրաքանչյուր հայի մոտ և ուղեկցի մեզ մեր անխախտ ճանապարհին:
Այս խաղերին աշխարհի տարբեր քաղաքների հավաքական թիմերի հետ միասին կմասնակցեն նաև արցախցի մոտ 100 մարզիկներ: Նրանք քրտնաջան աշխատել են և պատրաստ են արժանիորեն մասնակցելու ու պայքարելու մրցանակային տեղերի համար: Մենք Արցախում համակ ուշադրությամբ կհետևենք խաղերի ընթացքին և մեր մարզիկների մասնակցությանը:
5-րդ համահայկական խաղերի բոլոր մասնակիցներին ես մաղթում եմ հաջողություն ու ամենայն բարիք: Թող այս խաղերը նոր ուժ ու եռանդ հաղորդեն ձեզ և դառնան ավելի մեծ հաղթանակների սկիզբ»:

В Арцахе стартуют пятые Всеармянские игры
Президент Республики Арцах Бако Саакян принял участие сегодня в торжественной церемонии зажжения факела пятых Всеармянских игр в гандзасарском соборе Св. Иоанна Крестителя и выступил там с приветственной речью. Об этом сообщили в Главном информационном управлении аппарата президента Арцаха.
“Сегодня мы принимаем участие в крайне важном и символичном мероприятии. Через считанные минуты в соборе Св. Иоанна Крестителя Гандзасара будет зажжен факел 5-ых Панармянских игр. И это не случайно. За последние 20 лет Арцах стал символом объединения всего армянства”, - сказал Б. Саакян.
Глава арцахского государства отметил, что такие мероприятия являются также свидетельством крепкого и незыблемого триединства Армения-Арцах-Диаспора. И с точки зрения дальнейшего укрепления этого триединства отмечается важность роли всеармянских игр, которые по своей сути не только соревнования, но и еще одно проявление солидарности и единства нашего народа. “Дух победы должен всегда быть непоколебимым у каждого армянина и сопровождать нас на протяжении всего жизненного пути”, - подчеркнул президент.
“В этих играх вместе со сборными командами различных городов мира примут участие около 100 арцахских спортсменов. Они кропотливо занимались и готовы достойно выступить и побороться за призовые места. Мы, в Арцахе с пристальным вниманием будем следить за ходом игр и участием наших спортсменов”, - сказал Б. Саакян.
Президент Арцаха пожелал всем участникам 5-ых Панармянских игр успехов и всех благ. “Пусть эти игры дадут вам новых сил и энергии и станут началом еще больших побед”, - сказал он.
На церемонии присутствовали предводитель Арцахской епархии Армянской апостольской церкви, архиепископ Паргев Мартиросян, председатель Национального собрания Ашот Гулян, президент Международного комитета Панармянских игр Ишхан Захарян, многочисленные гости из Армении и Диаспоры.