Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանն այսօր Գանձասարի Սուրբ Հովհաննես Մկրտչի եկեղեցում մասնակցել է 5-րդ համահայկական խաղերի ջահի վառման հանդիսավոր արարողությանը, որին ներկա են եղել Հայ Առաքելական եկեղեցու Արցախի թեմի առաջնորդ Պարգև արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանը, Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը, Համահայկական խաղերի միջազգային կոմիտեի նախագահ Իշխան Զաքարյանը, բազմաթիվ հյուրեր Հայաստանից և Սփյուռքից:
ԼՂՀ նախագահը հանդես է եկել ողջույնի խոսքով, 5-րդ համահայկական խաղերի բոլոր մասնակիցներին մաղթել հաջողություն ու ամենայն բարիք:
«Հարգելի ներկաներ,
Սիրելի մարզիկներ,
Ուրախ եմ ողջունել բոլորիդ Արցախյան հինավուրց հողում:
Այսօր մենք մասնակցում ենք չափազանց կարևոր ու խորհրդանշական մի միջոցառման: Հաշված րոպեներ անց Գանձասարի Սուրբ Հովհաննես Մկրտչի եկեղեցում կվառվի 5-րդ համահայկական խաղերի ջահը: Եվ սա պատահական չէ: Վերջին 20 տարիների ընթացքում Արցախը դարձել է համայն հայության համախմբման խորհրդանիշ:
Նման միջոցառումները նույնպես հանդիսանում են Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք կուռ ու անսասան եռամիասնության վկայությունը: Նաև այդ եռամիասնության շարունակական ամրապնդման տեսանկյունից ենք մենք կարևորում համահայկական խաղերի դերը, որոնք իրենց բնույթով ոչ միայն մրցումներ են, այլև մեր ժողովրդի համերաշխության ու միասնականության ևս մեկ դրսևորում: Հաղթական ոգին պետք է միշտ ամուր լինի յուրաքանչյուր հայի մոտ և ուղեկցի մեզ մեր անխախտ ճանապարհին:
Այս խաղերին աշխարհի տարբեր քաղաքների հավաքական թիմերի հետ միասին կմասնակցեն նաև արցախցի մոտ 100 մարզիկներ: Նրանք քրտնաջան աշխատել են և պատրաստ են արժանիորեն մասնակցելու ու պայքարելու մրցանակային տեղերի համար: Մենք Արցախում համակ ուշադրությամբ կհետևենք խաղերի ընթացքին և մեր մարզիկների մասնակցությանը:
5-րդ համահայկական խաղերի բոլոր մասնակիցներին ես մաղթում եմ հաջողություն ու ամենայն բարիք: Թող այս խաղերը նոր ուժ ու եռանդ հաղորդեն ձեզ և դառնան ավելի մեծ հաղթանակների սկիզբ»:

On 2 August President of the Artsakh Republic Bako Sahakyan partook in the solemn ceremony of lighting the torch of the 5th Pan-Armenian games at the Gandzasar’s Cathedral of St John the Baptist and delivered a welcoming address, Artsakh President's information department reported.
Head of the Artsakh Diocese of the Armenian Apostolic Church Archbishop Pargev Martirosyan, speaker of the National Assembly Ashot Ghulyan, chairman of the Pan-Armenian Games’ international committee Ishkhan Zakharyan, numerous guests from Armenia and Diaspora were present at the ceremony.
Bako Sahakyan has released address during the solemn ceremony of lighting the torch of the 5th Pan-Armenian games, which particularly reads:
"Respected attendees,
Dear athletes,
I am glad to welcome all of you in the ancient Artsakh soil.
Today we are partaking in a very important and symbolic event. In a few minutes at the Gandzasar’s Cathedral of St John the Baptist the torch of the 5th Pan-Armenian games will be lit. It is not casual. During the last 20 years Artsakh has become the symbol of consolidation of the world-spread Armenians.
Such events also depict the Armenia-Artsakh-Diaspora solid and inflexible trinity. We highlight the role of the Pan-Armenian games from the very viewpoint of continuous strengthening of this trinity. These games are not only a pure sense competitions, but also another expression of our national solidarity and unity. The victorious spirit must always be strong in every Armenian and accompany us on our unbroken way.
Together with teams from different cities of the world about 100 athletes from Artsakh will partake in these games. They worked hard and are ready to participate worthily and struggle for the prize places. In Artsakh we will follow with great attention the course of the games and the participation of our athletes.
I wish success and all the best to all the participants of the 5th Pan-Armenian games. Let these games give new strength and vigor to you and become the beginning of greater victories."